Sokaknak még ma is furcsán hangzik, hogy a lányok igenis szeretnek legózni. De miért is lenne ez másként?
Legfeljebb egy kicsit másként néznek a kockákra, mint mi fiúk, ha egyáltalán. Talán ezt a különbséget tartotta szem előtt a LEGO, amikor előállt a legújabb termékvonalával a Friends-szel.
A LEGO korábban is próbálkozott hagyományosan lányosnak tartott készletek piacra dobásával (Scala, Belville, Clickits), de egyik sem volt annyira sikeres, mint amennyit a cég magától elvár. Ennek megfelelően az új vonalnál igyekeztek kiszűrni a korábbi sikertelenség okait, hogy aztán ebből a tudásból valami újat és jobbat hozzanak létre.
"Álljunk meg egy pillanatra, de tényleg. Még hogy a lányok szerepjátékához ez a rózsaszín izé kell, meg flipflop a lábra és csodás frizurák (ami elvileg passzol az eredeti miniember fejére is, brrr!). Lehet, hogy a LEGO jót akar a kislányoknak, de hogy a két nemet nem szeretné közelebb hozni egymáshoz az is biztos, hogy csak egyetlen szempontot ragadjunk ki. Például az új készlet figurái 5 milliméterrel magasabbak, mint a régiek. Még emlékszem, hogy kisfiúkkal való közös játéknál az is megosztotta a népet, hogy kié legyen a szakállas (abban a csapatban épp ezért erősebbnek vélt) figura, de milyen képet sugall, mire ingerel a nagydarab, határozottan szexis LEGO csajszi?! |
A 2012. január 1-től kapható készletek (hozzánk tavasszal érkeznek meg) egy kis kerettörténetre épülnek. Öt barátnő (Olivia, Emma, Andrea, Stephanie és Mia) egy "Heartlake City" nevű városban él, és a kúl tinédzser életükkel kapcsolatos események játszák a dobzokban a főszerepet. (Ne kívánjátok, hogy műfordítsam nektek a városnevet, ellenben én majd kívánom tőletek ugyanezt a poszt végén.)
A kerettörténet úgymond lányos dolgokból építkezik. A lányokat elméletileg (höh!) olyan dolgok érdeklik(?), mint a szépség, a barátság, a menő helyeken lógás, vagy éppen a divat. Hogy ez mennyire leegyszerűsítő világkép, vagy mennyire nem, arra még visszatérünk. (Van, aki szerint nagyon az, lásd a keretes írást jobbra!)
Ennek a nagyon lányos, kicsit más világnak a megteremtéséhez a kockagyártó cégnek gyakorlatilag semmi újat nem kellett tennie azon felül, ami egyből feltünik mindenkinek: a minifigurák nem azok mint a többi készletben. Minden más azonban hagyományos (system) alkatrészekre épül. Ez némileg újdonság pl. a Belville-hez képest, amely viszonylagos sikertelensége annak köszönhető, hogy nem, vagy alig volt kompatibilis az egyéb LEGO-vonalakkal, sok volt bennük a (túlságosan) egyedi elem. Ez most gyökeresen megváltozott. Az épületek, műtárgyak és a felhasznált kockák tökéletesen illeszthetők bármilyen más építményhez, sőt, a City vonalon bevezetett legjobb-legokosabb újításokat is átveszi a téma.
Így például valamennyi épület szabadon és könnyen keverhető, építhető össze a többivel, a nagyobb épületek (pl. a fent látható 3315) blokkokra bonthatók, Egyetlen házból könnyen kettőt, kétszintes épületből alig-építéssel 3-4 szintest lehet építeni. Az első körben megjelenő szépségszalon (3187) és a kávéház (3061) összevonásával pedig új, multifunkciós ház épülhet további elemek hozzáadása nélkül. Van egy olyan érzésem, hogy a (2012. január 1-től éles) új microsite ezeket a kollaborációkat ötletekkel és bónusz-építési útmutatókkal támogatni fogja. Szabványos felépítésüknél fogva arra is alkalmasak készletek, hogy egész utcákat (vagy akár várost) építsünk belőlük. Az már személyes tapasztalatom, hogy az épületek a city házak között is tökéletesen megállják a helyüket. (Például a fenti épületet sem nehéz más cserepekkel komoly városi háznak elképzelni.)
Van egy másik oka a praktikusságon és építhetőségen túl annak, hogy miért nem kellett különösebb kockaipari-fejlesztést végrehajtani az új készletek bevezetéséhez. Ezek pedig a figurák, melyek bármilyen furcsa is, alig nagyobbak a hagyományos legó-emberkéinknél. Az első képeket látva ugyan sokan szörnyülködtek, hogy ez bizony megcsúfolása a legónak, de higgyétek el nekem, kézbe véve igenis rendben vannak ezek a lányok. Bár ortodox-szemmel valóban furcsák, meg régen egyébként is minden jobb volt, de közvetlen közelről megismerve őket ha valamit, azt nem tagadhatjuk el tőlük, hogy bájosak.
De mitől lettek pont ilyenek?
A LEGO komoly kutatásokat végzett – mily meglepő – gyerekeket bevonva, hogy megalkossa az új formát. Ugyan a tesztalanyok a klasszikus minifigurát is nagyon szerették – hiszen játékra tökéletesen alkalmasak, nem véletlenül vannak velünk 1978 óta változatlan formában –, volt néhány dolog amit hiányoltak. Ami nekünk fiúknak teljesen mellékes, az nekik lehet még fontos: a haj szabdabb díszítése és variálása többek között ilyen. De vannak általánosabb, elsőre meglepőnek tűnő hiányosságai a klasszkius miniembernek. Kiderült, hogy a kislányoknak nagyon fontos, hogy normális táskát, vagy egyáltalán: bármit normálisan tudjanak a figura kezébe adni. A kislányok szeretnek dolgokat cipeltetni a babáikkal, a hagyományos fig erre pedig csak komoly fenntartásokkal alkalmas. Ha jobban belegondolunk, azoknál már akár csak egy aktatáska kézbeadása is problémát jelenthet, nemhogy komolyabb dolgok, pl. egy gitár illesztése. Így alakult ki az, hogy az új babáknál a csukló nem mozog, ellenben a kéz kicsit eláll a testtől. Attól a testtől, amely picit jobban emberszerű (azaz: nőiesebb alkatú), de még valamennyire játékos is. A testtől eltávolodó kéz pedig a kiegészítők végtelen tárházának engedett szabad utat, rengeteg apró cucc érkezik majd a készletekkel.
A Lego Hungária jóvoltából voltam olyan szerencsés, hogy az elsők között próbálhattam ki a Friends készletek egyikét, a 3187 Butterfly Beauty Shop-ot. |
A kerettörténetben már említett öt főszereplő lány "természetesen" ötféle karaktert takar. Van köztük a tudomány és a robotika iránt rajongó geek, kreatív művészalkat, nagy állatrajongó, de olyan is, aki táncolni, zenélni és énekelni szeret. A történet szerint ők 12 - 16 éves viszonylag önálló, viszonylag független lányok, azonban soha nem öregszenek.
Már említett különlegessége még a figuráknak, hogy eltérően a klasszikusoktól, sokkal szabadabban öltöztethetők, "csinosíthatók". A hajukba kerülhet akár masni, akár szívecske, vagy diadém és ki tudja még milyen kiegészítő. Sőt, ezek az apróságok telepíthetők akár a készletekhez járó állatokra is, amit hívhatunk akár cukiságnak, akár morbidnak is. Elnézve azt, hogy az ismerőseim között milyen megátalkodott, bármire képes kutyások/macskások vannak, inkább az előbbi. Nem véletlenül említettem kis kiegészítőket, mert ezek a tárgyak bizony könnyen el is vesznek. Épp azért, hogy ez ne okozzon fejfájást se az ügyfélszolgálatnak, se a gyerekeknek, mindegyik készlethez gyakorlatilag végtelen számú csecsebecsét csomagolnak.
A figurákon kívül a képeket látva nehéz nem észrevenni, hogy viszonylag sok rózsaszín, lila és világoskék kockát használnak a készletek. A gyár – a hivatalos nyilatkozataik szerint – mégsem gondolja azt, hogy ez valamiféle habos-babos, torz hercegkisasszony világot eredményez. Azt viszont gondolják, hogy ez sokkal inkább csak a kúl tinédzser világ legó-lenyomata, amely való világban igenis elképzelhető, hogy a lányok rózsaszín kis szoknyacskában járnak és azt még szeretik is. Amennyit én ebből a világból a keszthelyi szórakozóhelyeken és a pesti belvárosban látok, aszerint tényleg nem arról van szó, hogy egy hamis csajos képet erőltetnek a gyermekeinkre, hanem egyszerűen csak kockákba öntik azt, ami egyébként is való.. Szóval miért is ne lehetne LEGO-lányvilág is olyan, mint a való? Ha a homokba dugjuk a fejünket (értsd: nem vesszük tudomásul azt, ami már régóta velünk van), attól még nem lesz más a világ. (Gondolom ezzel a kijelentésemmel jócskán fogtok vitatkozni a kommentek között, hiszen ez a vita lezajlott a világtörténelemben már párszázszor. Nem véletlenül nem hord senki farmert, és rockzenét sem hallgatunk, hiszen a nálunk okosabb öregek megmondták, hogy nem jó az, mi pedig elfogadtuk ezt tőlük :D) Megjegyzem, az általam próbált szépségszalon nem bántóan bugyiszínű, simán látsz ilyen színű épületeket a ma Magyarországán is, hát még műkörmös kisipariegységeket.
Kézbe véve a készleteket egyre inkább biztos vagyok abban, amit korábban csak megkockáztattunk: ezeket a dobozokat bizony mi, városi-legózás iránt rajongók is venni fogjuk. Nyilván nem lesz szükségünk a mini-színpadra, vagy a jacuzzira, de a sallangok lemetszését követően kinek a városában ne mutatna jól a fent látható állatkereskedés és klinika (3188), de például a 3930-as kiegészítő doboz is ellenérzések nélkül illeszthető bármilyen utcaképbe.
Összefoglalva: bár magam gyakorlatilag kényszeresen (ám remélem igazságosan) kritizálok bármit, ami elémkerül, ráadásul őszinte ellenfele vagyok a hazánkban felettébb elfogadott macsizmónak, elsőre nem tudok igazán rosszat mondani erről az új vonalról. Nem érzem, nem látom túlontúl szexistának sem a kerettörténetet, sem az újfajta figeket, csak éppen annyira lányosnak, mint amennyire fiúsnak a Castle, vagy Pirates készleteket. Lehet (és kell is) persze több ideológiát keríteni a dolgok mögé, de egyelőre én azt érzem, ebben az esetben nem érdemes.
A hajtás után pedig arra bíztatlak benneteket, hogy találjuk meg a legjobb magyar nevet a városnaka Heartlake City helyett/mellett. Egy két javaslatom nekem is van, de bátran tegyétek a listába a saját ötelteiteket, mert nektek egész bizonyosan jobbak lesznek.