Ajándékba kaptam, gyerünk, üljünk neki! Doboznyitás után furcsa elem hullik az asztalra. Ilyet még nem láttam. Ki tippel gyártási hibára?
Fura egy brick, annyi szent...
Aztán megszemlélem az elemeket. Furcsa a színük, furcsa némelyik formája is. Itt már esetleg könnyebb rájönni, miről van szó:
Gyanús kupac
Aki még mindig nem jött rá, annak utolsó tippként a rettenetes matrica-ív, mielőtt szabad a gazda:
Matrica-borzalom? Tényleg az lesz majd...
Igen, a blogon már többször említett (jobb vagy rosszabb kritikát kapott) Mega Bloks-ról van szó, pontosabban annak HALO-sorozatáról:
És most mutáljon a poszt egy némileg rendhagyó végigjátszássá, amiből kiderül, mennyire komoly konkurrenciát jelenthet a LEGO-nak a Mega Bloks.
I. Alapadatok
Neve: UNSC Rocket Warthog (UNSC Varacskos Disznó Rakétavetővel)
Sorszám: 96805
Témakör: Halo
Kiadás éve: 2010 (?)
Kockaszám: 222
Figurák: 3
Ár: $ 19,99 (Magyarországon nem találtam nyomát).
| Forrás: spartanbloks.com |
II. Mi van a dobozban?
Mint ahogy az fent látható, rengeteg elem fér meg a méretes dobozban - a dobozon pedig nem a készlet fényképe, hanem egy digitális rajz, ami többé-kevésbé hasonlít a tartalomra. Az összesen 222 darabot több zacskó rejti, érdekes módon több sárga elem külön csomagolás nélkül hullik ki a dobozból. A három figurát külön puha zacskó védi. Ezen kívül egy nagyobb méretű leírás és egy minden LEGO-készletet felülmúló mennyiségű (ha jól emlékszem, több mint 20 darab!) matricát tartalmazó ív található a dobozban - ez utóbbi hamarosan közutálat tárgyává fog válni, de lássuk szépen sorban:
III. Játékmenet
Ez nem LEGO - suhan át az agyamon, és valóban: első tapintásra érezhető, hogy a Mega Bloks elemei keményebbek, fénytelenebbek. Ráadásul úgy néz ki, mintha még egy színben sem tudnák gyártani őket, hiszen a fakókék elemek határozottan foltosnak tűnnek. Itt viszont a leírás megnyugtat, mitöbb büszke is: ez a járgány egy "sub-zero camouflage"-ban (azaz fagypont alatti álcafestésben) pompázik:
A dobozból egyébként nem egy, hanem rögtön két járművet lehet összerakni, hogy már egy készlettel is meg lehessen vívni a Jó és a Rossz (vagy a Földi és a Földönkívüli) párharcát. Újabban mintha a LEGO is fokozottan törekedne erre (ti. a jobb "játszhatóságra"), gondoljunk csak a megnövekedett fig-számra, a több kiegészítőre (nem csak Friends támában) és a két járműves készletek gyarapodására.
Tehát kezdjük a Covenant Ghost-tal, azaz a kékes földönkívüli lény robogójával, ami... lila (wtf?) festést kapott. Hát jó, erről ennyit. Nem túl szép, ráadásul hiányzik egy elem, amit LEGO-nyelven 1x1-es kerek plate-nek hívnék. Viszont szép számmal akadnak érdekes elemek, amiket akár a LEGO figyelmébe is ajánlanék:
Igen, az ott a jobb alsó elemen valóban sorja!
A járgány maga egy masszív de fordulékony siklónak tűnik, tele motorral és ágyúval. Az alien kezében azt a világítókék izét nem értem, de talán HALO-szakértők felvilágosíthatnak, mi szösz is az. A matricák átmenetet képeznek a LEGO- és a modellezésnél használt matricák közt: maguktól tapadnak (nem kell őket vízbe áztatni, még szép!), de vékonyabbak, a szélük és néhol több részük átlátszó. A sikló ülése furcsa, azaz nem létezik, az alien egy 1 elem széles elemet lovagol meg, ahonnan folyton lebillenne, ha nem kapaszkodna a kormányba (?).
Ezek után következik maga az autó, ami a leírás szerint egy könnyű páncélos-vadász. Az alvázra felpakoltatnak egy csomó rikítósárga elnagyolt elemet, hú de csúnya lesz ez, ha kész lesz!
Sárga elemek, hogy fog ez kinézni?...
Aztán a szemembe ötlik megint egy felirat a leírás oldalain:
Provizórikus, azaz átmeneti elemek??? De hát ez most hogy? - kérdezhetném rielitisó-szereplőként. Nem kérdezem, inkább építek tovább. Lassan kezdem átkozni a matricákat. Soha nem gondoltam volna, hogy valaha is visszasírnám a LEGO-matricákat, de pontosan ez a helyzet következik be: maguk a matricák szépek, részletesek, de a méretük csak részben egyezik az elemmel, amire fel kell ragasztani őket. Néhol sokkal kisebbek (lásd pl. fent a küszöb sárga-fekete-csíkos csíkját), hol viszont eleve több elemre kell ráragasztani őket, mint a LEGO-nál a nyolcvanas években. Már ott is utáltam ezt a módszert, mert egy életre összefogta az elemeket - vagy szétszedted, és a matricának annyi. Jó, én kaptam annó némi segítséget, egy türelmes, nem remegő, valódi sebészszikét fogó apai kéz képében, aki precízen vágta át hajszálvékony szikevágással a matricákat, úgy hogy nem sérült elem, és a matrica is csak minimálisan. Szóval a HALO tele van ilyen több elemet átfogó matricával, fúj. De tényleg.
Az építés maga nem nehéz, tutukával ellentétben engem inkább segítettek a színes pöttyök, amik az egyes elemek helyét jelzik a készülő modellen.
A sárga elemek nem sokáig lesznek a helyükön...
Az elemek maguk furcsa benyomást keltenek: érezni rajtuk, hogy nem LEGO-t fog az ember a kezében. Pozitív viszont (ellentétben a tutuka által összerakott ocsmány Mega Bloks hajóval), hogy pontosan illeszkednek, nincsenek megvetemedett elemek, sem nagy hézagok. Az illeszkedés pontossága mintha még túl nagy is lenne: az összeillesztett elemeket néhol csak nehezen lehet elválasztani, legalább is nehezebben mint egy LEGO-készletnél. Nagyobb bonyodalmat okoz egy LEGO-ismerő játékosnak, hogy a formák néhol teljesen ismeretlenek, újfajta elemeket kell keresgélni.
Az építés logikusan folyik tovább, és csak a vége felé jön rá az ember, hogy mi célt szolgálnak a sárga elemek: lévén az autó négy kereke flexibilisen felfüggesztett (amolyan "Technik"-elemekkel), a sárga elemek mintegy munkapadként szolgálnak. Segítségükkel le lehet fektetni a készülő modellt az asztalra, nem billeg, könnyebb építeni. Erről spontán egy "elkényeztetett amerikai kölykök"-morranás tolul ajkaimra... A végerdmény egy határozottan pofás járgány, mellesleg.
A sárga elemeknek nyoma sem maradt, az autó viszont formás!
A kicsomagolástól az elkészülésig egy óra telt el, persze gyorsabban is ment volna, ha nem vizsgálgatok meg kritikusan egy-egy elemet, vagy csodálok meg olyan új darabokat, amelyek LEGO-éknál nem léteznek. És pláne: ha nem lettek volna azok a megváltó gyakori és profán emlegetése közepette felragasztott matricák...
IV. Értékelés (pontok nélkül)*
* (Pontokat nem vagyok hajlandó adni, elvégre ez nem LEGO. Klónnak nem jár pont, és slussz.)
Három figurát kapunk a készlethez, ekkora terjedelemhez ennyi jár. Egy földönkívüli és két UNSC (United Nations Space Command) katonát. Az alien furcsa kék színben pompázik, a katonák az autóhoz hasonlóan fehér-szürke-terepszín egyenruhát viselnek. A figurák bámulatosak: minden "ízületük" (csukló, könyék, boka, térd) állítható, ráadásul a vállaknál és a csípőnél gömb alakú az egyik rész, tehát a végtagok itt minden irányban elforgathatóak. A fejnél is hasonló a csatlakozás, tehát a fej is oldalirányban és fel-le is elforgatható. Szerintem nagyon király, de azért kiváncsi lennék egy szebben megfestett egyenruha-változatra is, ami nem ezt a "foltos" benyomást kelti...
Összesen 222 darab elem jár a készlethez, gondolom beleszámolva az átmenetileg felhasználandó sárga "munkapad"-elemeket is. De vajon arra mi késztette a Mega Bloks-ot, hogy egészen a 2x4-se plate-ig bezárólag minden alap elemből adjon tartalékot is? Akárhogy is nézzük, az összeállítás után szép kis kupac marad az asztalon - és nem, nem felejtettem el elemeket beépíteni, direkt ellenőriztem, mert magam sem akartam első ránézésre elfogadni, hogy ezek tényleg csak tartaléknak vannak.
Tartalék elemek dögivel - darabszámra akár egy Impulse-készlet is kijönne belőlük...
A készlet ára internet szerint 20 US-dollár. Magyarországon nemigen kapható. Fogalmam sincs, hogy ez az ár sok-e vagy kevés, mert ugye "ajándék klónnak ne nézd az árát"...
A játékélmény, mint már mondtam, furcsa volt. Először is, érezhető rajta, hogy nem LEGO. Az itt-ott előforduló sorják, a méretben elvétve passzoló matricák, a furcsa, kemény tapintás minden percben elmékeztet arra, hogy egy klónnal van dolgunk. Az autó mindenesetre tetszetős.
Összességében véve sokkal jobb benyomást kelt a készlet, mint azt az előző Mega Bloks-végigjátszás alapján sejthető lett volna. Hogy konkurrencia-e a LEGO számára? Nem, méghozzá több okból:
Egyrészt a HALO egy viszonylag behatárolt célcsoportot, az azonos nevű számítógépes játék kedvelőit célozza meg. Szerintem nem tipikusan LEGO-célcsoport.
Másrészt minden minőségbeli fejlődése mellett azonnal látni, hogy nem LEGO-ról van szó, nem az a tapintása, nem az a színe - azért látszik, hogy a készlet részben Kínában, részben viszont Kanadában készült, mert minőségben felülmúlja a régebbi vagy más témájú Mega Bloks-készleteket. Mindazonáltal minden pozitív benyomásom ellenére is látszik, hogy azért van még mit fejlődnie a Mega Bloks-nak: apró hézagok még vannak, az elemek néhol sorjásak, a matricák ugyan szépek és kidolgozottak, de a méretük borzasztóan kevéssé passzol...
Érdekes módon a Mega Bloks nem is nagyon erőlködik azon, hogy magát a LEGO-hoz mérje, a dobozon nyomát sem találni a klónoknál egyébként gyakori felirattal, miszerint az elemek kompatibilisek volnának az "ismert rendszerekkel" (azaz LEGO-val). A kompatibilitás egyébként létezik és kimondottan jól passzolnak össze a két rendszer elemei - de AFOL-ként valahogy ízléstelennek tartanám a LEGO-t mással keverni, mondván a minőségi bort nem vizezzük.
Amit viszont kívánnék magamnak: a LEGO elleshetné néhány elem formáját, mondjuk a 45 fokban (ső, 30 fokban) megdöntött elemeket, amiknek ferde felső oldalára is lehet építeni. Érdekes, és tanulságos élmény volt összerakni egy Mega Bloks-ot, de biztosan állíthatom, hogy nem csábított el a LEGO-tól, és nem kedveltem meg annyira, hogy átpártoljak. Sőt: inkább még jobban megszerettette velem kedvenc dán kockáinkat!
V. lásd még:
- Mega Bloks HALO-készletei
- mi a szösz az a HALO?
- Mega Bloks a Kockagyáron