A nemcsak szövegszerkesztővel boldoguló olvasóink/íróink nyugodtan beküldhetik html formátumban is a végigjátszásukat. A felhasználandó templatet innen töltheted le. A képeket viszont ne szúrd be, csak jelezd egyértelműen a textben, hogy hova, és milyen kép kerül. Ha használsz indafotót, akkor viszont nyugodtan szúrd be a képeket is onnan, méghozzá 560 px szélesen. |
Sokan és sokszor érdeklődtök kommentben, hogyan készítsetek végigjátszást, és hova küldjétek. Nos, ez a poszt ebben segít.
A forma némileg kötött, az alábbi pontokat tartalmazza a blogon egy kritika:
I. Alapadatok
Neve:
Sorozatszám:
Témakör:
Altéma:
Kiadás éve:
Kockaszám:
Minifig:
Ára: (ha tudsz, jelölj meg minimum és maximum árat is!)
II. Mi van a dobozban?
Itt azon felül, hogy megírod hány zacskót, füzetet és egyebet tartalmaz a doboz, értékelheted magát a kartont is. Szép-e a kép, nem túlméretezett-e, prakatikus-e a csomagolás. Ha tudod, küld el a doboz hátát, az sosem látszik a gyári képeken. Ha már nincs meg a doboz, vagy éppen nem dobozban vetted, azt is leírhatod mire emlékszel régről. Ha semmire, akkor csak azt írd meg, mekkora kupac legó a készlet és honnan szerezted be az összerakási útmutatót.
III. Játékmenet
Itt írhatsz arról, milyen sorrendben épülnek az egyes részek, könnyű volt-e vele játszani, vagy éppen nagyon nehéz, esetleg csak bizonyos részeiben. Ha könnyű volt, ha nehéz, megírhatod jót tett-e ez a játékélménynek, ha igen, ha nem, miért. Ha figyeltél rá, azt is megírhatod, mennyi ideig tartott összeépíteni a doboz tartalmát. Az is ide tartozik, hogy a zacskók tartalmát összeöntötted és összekeverted-e, vagy ragaszkodtál azok rendjéhez, netán a játék előtt szigorú szelektálást végeztél.
IV. Értékelés
Minfigek: értékelheted az összhatást, a figek számát, a fejet és az egyes részeket külön-külön, az egyediséget, vagy éppen azt, hogy ki sem tűnik az emberke a tömegből. Kritizálhatod a béna grimaszokat, vagy elalélhatsz egy csábos női ajaktól, vagy blúztól.
Kockák: sok, vagy kevés, ennyire számítottál, vagy többre, tudod-e használni másra, vagy túl sok az egyedi elem, tán az egész irdatlan panelekből áll. Csak Te tudhatod. Te érzed.
Ár: soha ne abból indulj ki, hogy mennyiért vetted egy irdatlan akcióban, vagy kamionról leesve, esetleg egyéb biztos forrásból. Az lebegjen a szemed előtt, hogy az ezt olvasó földi halandó csak normál áron képes hozzájutni. Minél jobbnak érzed az árat, annál magasabb pontot adj! (Persze zárójelben simán megírhatod, ha annyibe kerülne igaziból, mint Neked, mennyit adnál rá. Használt készleteknél pedig használj egy átlagos, ám olcsó árat alap gyanánt.)
Játékélmény: élvezted összerakni, vagy csak sima meló volt? A gyereked órákig játszott még vele magában aztán? Mióta megvetted minden nap előkerül? Nagy kihívás volt de megérte? Esetleg hosszú ideig tartott de tök unalom. Ezeket mind itt értékelheted – tíz pontban.
Összesen: nem nagy trüváj, összeadod a pontokat, majd elosztod néggyel. (ha nincs minfig, hárommal) Írhatsz pár értékelő sort is, ha gondolod, jó vétel volt-e, megéri-e másnak is.
V. lásd még
Nagy segítség, ha összegyűjtöd a kapcsolódó linkeket (building instruction, elemlista, rokon készletek), vagy éppen mellékelsz egy jófajta videót.
Ha tudsz, küldj képeket, különösen, ha régi készletről van szó. Méretre 560 pixel széles képeket használunk, annak meg nagyon örülünk, ha nem saját a kép, megnevezed a helyet, ahol találtad.
Ha van kedved, bátran írd meg, hogy jutottál a készlethez, milyen emlékek fűznek hozzá.
Technic/Creator készleteknél bátran értékeld szövegesen a játékmenetnél a készlet nehézségi fokát. Természetesen az ehhez kapcsolódó pozitív/negatív érzetek megjelenhetnek aztán a pontokban is. Apropó, itt az alkaklom, hogy megkérdezzem: a jövőben ezeknél a szetteknél ne legyen a minfig helyett egy lehetőségek-pontszám? (ahol értékelhető a készlet nehézségi foka, és a benne rejlő, nem a játékélmény körébe eső építési kihívások. – én mondjuk nem ragszkodom hozzá, mert a játékélmény is elnyelheti, de ha szeretnétek, hát legyen.)
Ne feledkezz meg arról sem, hogy kritikát írsz épp. Attól még nem kell mindenre 10 pontot adni, hogy legóból van. A tizes skálán az ötös és a hatos középút. Én például ötöst akkor adok, ha valami pont semmilyen, se nem rossz, se nem jó, se nem keserít el, se nem lelkesít. A hatos épphogy csak valamilyen, a heteshez pedig már tényleg jónak kell lenni, hiszen az már majdnem 10. Szóval no para, kiszórni egy ötöst még nem végítélet, sőt, érett gondolkodásra vall :D. (Azért érzem fontosnak a pontozás objektivitását, mert biztos vagyok benne, hogy vannak/vagyunk jópáran, akik a kritikák hatására választanak ki, vagy vetnek el egy-egy dobozt. Velem már többször megtörtént.)
Ha esetleg az tartana vissza a beküldéstől, hogy azt mondta általánosban egy hülye tanár, hogy nem tudsz írni – sem jól, sem helyesen –, akkor azzal most pont ne foglalkozz, mert ez nem egy dolgozat fogalmazásból, hanem csak egy blog. Ha arról van szó, segítek kipofozni, ami nem kóser: a kocka a lényeg, nem a betű.
És a legfontosabb: a kész irományt, mely készülhet bármilyen doksiban ide küldheted be. (A doksiban a képeid helyét és nevét jelöld, de magukat a képeket kérlek külön küldjed.)
Előre is nagy köszönet! (A blog, meg az olvasók nevében is.)