Fölöttébb szórakoztató, mikor egy elborult elméjű felnőtt kezébe vesz valami játékot, és nemhogy mesterséggé, hanem egyenesen tudománnyá fejleszti azt, ami a laikus számára változatlanul csak játék, sőt játszás marad. Javarészt osztom tutuka véleményét, miszerint egy bizonyos buzulási ponton túl a Lego megszűnik Legonak lenni, viszont azt is elismerem, hogy egy komolyabb, modell jelegű MOC megalkotása olykor azért mégis csak igazi szellemi és technikai teljesítmény, amit ha játékként nem is, de teljesítményként mindenképp elismerek. Főleg ha az alkotója a saját tapasztalatait és trükkjeit meg is osztja, hogy ki-ki ízlése és igénye szerint szemezgethessen belőle, akár microscale tűzoltóautót, akár brüsszeli Atomiumot akar építeni. Spontaneous Dragon a.k.a. Didier Enjary például nem volt rest harminc-sok oldalas kézikönyvet, mit kézikönyvet, tanulmányt, esszét, szakdolgozatot, monográfiát, tudományos publikációt írni arról a témáról, hogy - kapaszkodj! - "Nem hivatalos LEGO fejlett építési technikák útmutatója".
Naná, hogy PDF, meg bevezető, meg függelék, meg illusztráció, meg hivatkozások, források, stb. Ez kérem tu-do-mány! Gondolom, a kívülálló számára körülbelül olyan, mint "az ecsetszőrszál vastagsága és Auguste Renoir életműve" című doktoranduszi disszertáció a szépművészeti akadémia reneszánsz vászonmázolási tanszékén, viszont a szakavatottak számára pont olyan érdekes is.
Egyrészt baromi frankó kis rövidítésekkel, azaz mindenki más számára nemhogy értelmezhetetlen, de egyben tök felesleges szakkifejezésekkel spékeli meg a mondandót. Tudtad például, hogy amikor oldalára fordítva építed be a kockát, akkor éppen SNOTolsz (angolul: Snot Not On Top = a pont nem felülre kerül)? Én nem tudtam, de ezentúl sokkal jobban fog esni. Vagy amikor a rendőrautó tetején a szirénát egy "egy pöttyös lapos kettessel" teszed pont középre, akkor nemcsak hogy angol szakkifejezéssel élve offsetet követsz el, hanem AZMEP technikát és AZMEP kockát használsz (németül: aus zwei mach einz Plättchen = kettőből egyet csináló lapocska)? Mennyire komolyabb már az a sziréna, ha tudod róla, hogy az a szakma számára AZMEP alapú SNIR!
Másrészt, és ez itt az igazán fontos, egyszerűen bámulatosan jó ötleteket és kedvet ad a kísérletezéshez. Még csak nem is kell elolvasni a szöveget, elég az illusztrációkat végigpörgetni. Én speciell mintha idegrángást kaptam volna, úgy csapdostam a homlokomat minden egyes újabb képnél: "Ne mááá, tényleg? Eszembe nem jutott volna, és mégis mennyire kézenfekvő!" Nem is ragozom tovább: ha nincs Acrobat Readered, szerezz, aztán irány ide. Érdemes!
Ja és hogy azért azt is tisztán lássátok, hogy a szerző nem csak szövegel, és nem csak összeollózza mások munkáját (ennyiben is különbözik az igazi tudós a hivatásos tudóstól), érdemes tudni róla, hogy a perverziója a viktoriánus házak MOC-építése, amit a honlapjának nyitóképe alapján mesterfokon művel.
| minden kép a lent hivatkozott műből származik |
lásd még:
- Hiperrealista?
- Marcos Bessa interjú
- Mad Physicist interjú, első és második rész
- Saját kis szlengünk: Így beszéltünk legóul
| via http://www.softarae.com/ |