Béla végigjátszásával folytatjuk a múlt héten megkezdett, különleges(ebb) készleteket bemutató mini-sorozatunk. Terítéken egy felhőkarcoló, amely szinte a zsebedben is elfér. (Jó nagy zsebben, de.)
A Brickset.com képmegosztó oldalon figyeltem fel a LEGO Architecture sorozatra, amely emblematikus, különleges épületeket dolgoz fel, lekicsinyített, letisztult formában, így azonnal az „akarom most” kategóriába került nálam.
Az Architecture téma jelenleg 8 épületet tartalmaz (lásd. V. pont).
Most azzal kezdem, amely nem túlságosan bonyolult, ám mégis remek szobadísz és nem utolsó sorban némi kompromisszummal ugyan, de már 2490 Ft-ért beszerezhető a LEGO.com-ról, ha alkatrészként rendeli az ember fia. Én is így tettem.
I. Alapadatok
Neve: Empire State Building
Sorozatszám: 21002
Témakör: Architecture
Altéma:
Kiadás éve: 2009
Kockaszám: 77
Minifig: 0
Ára: Magyarországon hivatalosan nem kapható. Németországból elérhető a LEGO.com oldalon 20 euró + szállítási költség áron. Itthon csak a legoaruhaz.hu kínálja 8295 Ft áron, amit erősen sokallok. Alkatrészenként (kompromisszummal) rendelve 2490 Ft, lásd IV. pont. (A webshop azóta nevet változtatott és a készletet is olcsóbban kínálja, a szerk.)
II. Mi van a dobozban?
Mondhatnám azt, hogy tudja a fene, mivel nincsen dobozom, de a képmegosztó oldalakon látottak alapján bátran nyilatkozom ebben a témakörben.
Szóval, a fényképek alapján gyönyörű, exkluzív hatású fekete dobozba csomagolják a két, alkatrészeket tartalmazó tasakot, illetve a szintén fekete fedlapú összeszerelési útmutatót, amely hivatalosan is letölthető (lásd V. pont).
A füzetecske eltér a megszokottól, hiszen az összeszelési útmutatáson túl, betekintést enged az épület múltjába, szép fényképekkel illusztrált és a 21002-es készletet tervező Adam Reed Tucker-t is méltatja pár szóban. Utóbbi gesztust nagyon szimpatikusnak találom, tetszik, hogy a LEGO pár éve felvállalja/feltárja a készletek tervezőinek kilétét.
Akit érdekel, a MOCpages.com oldalon többet is olvashat Adam Reed Tucker-ről.
A csomagolás méretét ideálisnak tartom (és nagy szívfájdalmam, hogy nekem nincsen ilyen dobozom), nem esett a LEGO olyan túlzásba, mint pl. a 7898-as tehervonat esetében, ahol olyan böszme nagy a doboz, hogy csak na :)
III. Játékmenet
Az összeállítási idő, kb. 5 perc, a 77 db. kockát nem kell rendezgetni, szelektálni :)
Különleges építési technikából csak eggyel találkozunk, de azzal többször is, így az Empire State Building remek iskolapéldája a „Plate 1X2 W. 1 Knob” felhasználási lehetőségeinek.
Vagyis a gyermek megépíti és közben tanulja a technikákat, majd az elkészült műalkotást apuci kiteszi a polcára.
Az alkatrészek egyszerűségének köszönhetően olcsón és könnyedén beszerezhetőek (ízlés szerint a LEGO.com-ról, vagy a Bricklink.com-ról, lásd IV. pont) és akár más színből is megépíthető a torony. Nekem az új kedvencem a sötétszürke változat, amelyet koncepcionálisan fehérrel egészítettem ki, íme:
IV. Értékelés
Minifigek: Ebben a készletben - az arányok miatt - nincsenek figurák és nem is hiányoznak, így a pontozásnál ezt nem veszem figyelembe.
Kockák: 8/10. A felhasznált alkatrészek száma nem túlságosan sok (szerintem pont elegendő) és hála Istennek a színeket sem vitte túlzásba Adam, így az összhatás nem papagáj-szerű, mint némely, más készletnél. A színválasztás tökéletesre sikeredett, nagyon jól harmonizál a talapzat feketéje és világos szürkéje az épület TAN (brick yellow) színével.
Alapvetően nagyon egyszerű kockákból, lapokból és csempékből építkezünk. Talán a csúcsdísz rúdja és kúpja ritkább, de az is csak ebben a színben.
Egyedi alkatrész az 1x8-as csempe, amire tökéletes tipográfiával az épület nevét nyomtatták, ez kerül a talapzatra, hogy ne felejtsük el, mit nézünk. Na, nekem ilyen, feliratozott csempém sincs, ez is szívfájdalmam, de azért ettől sem dől össze a világ (majd nyomtatok rá).
Azért vontam le 1 pontot, mert az alapot én máshogyan csempézném, illetve az 5 kocka magas oszlopot a másik oldalról is megfogatnám.
Játékélmény: 10/10. A 21002-es készlet nem a játékról/összeszerelésről szól, hanem inkább arról, hogy gyorsan megépítjük és kitesszük oda, ahol mindig látjuk, gyönyörködhetünk benne az ágyban fekve, az asztalnál ülve, stb.
Mivel egy különleges szobadíszről van szó, ezért minden látogató szeme megakad rajta és legalább egy „hűha, ez igen!” kiszalad a száján. Ha a látogatónk nem hűházik, akkor ne hívjuk meg többet :)
Ár: 10/10. Sajnálom, hogy itthon hivatalosan (és értelmes áron) nem kaphatók az Architecture készletek, de ugyanakkor azzal is tisztában vagyok, hogy nekünk, magyaroknak nem sokat jelentenek ezek az épületek, nem részei szervesen a kultúránknak.
Az Empire State Building „értelmes árának” 20 euróról átszámítva 5-6000 Ft között kellene lennie, úgy gondolom, kb. ennyit is ér a készlet igényes dobozzal és szép, nyomtatott leírással.
Ugyanakkor az egyszerű alkatrészek pozitívuma az, hogy 3 db. kivételével minden megvásárolható a LEGO.com-on, összesen 2490 Ft-ért. Kompromisszumot a csúcsdíszben (25. ábra az útmutatóban) kell kötnünk, ugyanis a kúp és a rudacska együtt csak fehérben, feketében, vagy szürkében kapható. A 21. ábrán található 4205105 számú alkatrész pedig kiváltható egy normál, 1x2-es kockával.
Összesen: 9/10
V. lásd még:
- alkatrészlista
- vásárlási segédlet
- összeszerelési útmutató
- A készlet tervezője: Adam Reed Tucker (MOC pages):
- Fényképek/ dobozképek forrása
| Összeállította: Anak |