Aki valaha is játszott CITY/Town készletekkel, szinte biztosan elgondolkodott már azon, hogy megvegyen legalább egy Modular Buildings készletet. A terv aztán általában hamvába hal, vagy mert nagyon drága dobozok ezek, vagy mert éppen minden impozánságuk ellenére sem tetszenek mindenkinek. Szeli kritikájával megpróbálunk segíteni a hezitálóknak. Persze azoknak is ajánlom az írást, akik meg eszébe sem jut ilyet venni, hisz nem minden nap látni ekkora (és ilyen szép) készletet a blogon.
Ja, míg el nem feljetem: a Rescue Me (Ments meg!) rajongóknak kötelező olvasmány. A végére minden kiderül!
I. Alapadatok
Neve: Fire Brigade
Sorozatszáma: 10197
Témakör: Town (v. Factory)
Altéma: Modular Buildings
Kiadás éve: 2009
Kockaszám: 2231
Minifig: 4
Ára: 39900 – 59000 Ft-ig
II. Mi van a dobozban?
Nagy, nehéz, és még vastag is! A hónod alá elég kényelmetlenül fér be. Szóval vigyázz! Felejtős az észrevétlen haza-lakásba csempészés lehetősége. Ha van több, hasonló méretű dobozod otthon, közé lehet rejteni az építés megkezdéséig.( Ez nekem határozottan nem sikerült...)
Van egy sorstársam, aki a régi, meglévő, családtagok memóriájába rögzült dobozát hurcipálja üresen. Csak éppen teli viszi haza. Egyedül arra kell figyelnie, hogy ne csörögjön az „üres” doboz mikor besunnyog a szobába...
Na de! Komolyra fordítva a szót:
Kibontva 19 zacskó, 2 szerelési útmutató, 2 szürke alaplap csúszik az asztalra.
Ami meglepetés, hogy a közel húsz zacsi, csak egytől kettőig van megszámozva. 9db egyes sorszámú, 10db kettes sorszámú. Továbbá zacskókon belül is akadnak további tasakok, rejtve az apró elemeket.
Tehát nem lehet munkamenetenként kibontogatni, füzet szerint vannak szortírozva az elemek.
Ennek következtében csak nagyjából rendezkedtem, olyan sokféle kockákat tartalmaz a szett, hogy még most is válogatnám.
FIGYELEM: Lehet, hogy csak az én dobozomba fordult elő ez a szerencsétlen eset, azért leírom, nehogy valaki pórul járjon.
Az épületben természetesen van rúd, amin a tűzoltók szoktak lecsúszni. Ezt 2db sárga technic készletekből ismert egyenes, de hajlítható csővel oldották meg. Pont a minifigek kezére van méretezve, tehát elég vékonyak. Ezek a csövek nem zacskóba voltak mellékelve, hanem csak be voltak dobva pőrén a dobozba az alaplapok mellé!
Szinte a kukából kapartam elő újra a dobozt végső elkeseredésemben, már azt hittem hiányos a készletem. De nem, csak megbújtak a doboz valamelyik sarok illesztésében.
Precíz gyereknek tartom magam, de e két fontos elemet majdnem elbuktam a gyári csomagolás (meg jómagam) felületessége miatt…
III. Játék menet
A minifigek, és az autó az első feladatunk. (az összes egyes zacskóban volt valami, ami az autóhoz kellett…)
Szóval eléggé döcögősen indult a játék, mire megszoktam, memorizáltam, hogy melyik kupac milyen elemeket rejthet.
A tűzoltóautó a figekkel együtt kb. 1órát vett igénybe a sok kapirgálás miatt. De nem untam, nem bosszankodtam, örültem mikor felbukkant az ezervalahányszáz kibontott kockából az az egy, ami éppen kellett.
Az alsó szint elkészítése bő három órába tellett. Monoton, nagyon-nagyon összetett, kidolgozott homlokzat és oldalfal kialakítással telt ez a három óra. Brick-ek tucatjait kell egyszerre beépíteni, anélkül, hogy látnád a munkád gyümölcsét. Sokszor úgy nyel el egy marék kockát, hogy nem is látod dolgoztál vele. Főleg az elején van ez! De amikor a szürketégla pakolást meg szakítják egy-egy berendezési tárgy, vagy lépcső beépítésével, akkor már kezd megtörni a száraz építkezés, és elindul a varázs! Szabad megjegyeznem, hogy a száraz építkezéssel nincs semmi baj!
Több mint 2000 db-os készletben teljesen normális, hogy vannak szakaszok, ami nem az élvezetről, sokkal inkább az alázatról kell, hogy szóljon! Egy dögös homlokzat bizony aprólékos munka minden esetben!
Amikor kifogytunk az egyes tasakok tartalmából, jöhetnek a kettes zacsik, kezdődhet az emelet és a tető összeépítése!
Azonban kellett egy fél órás pihenőt beiktatnom, úgy éreztem magam, mint régen, három egybe matek után.
Egyes zacsik kibontva
Ámde a kettes füzet kinyitásánál már eldől, hogy ez a szakasz lesz az abszolút kedvenc!
Szintén 1000-1100db kockáról beszélünk, tehát most tartunk a felénél.
Itt is kb. három óra intenzív játék elé néztem, de ez a három óra sokkal inkább hasonlított a gyerekkori építkezéseimhez, mint az előző játék menet.
A berendezési tárgyak, és a tető építése az, ami kiteszi az idő oroszlán részét, és ez nagyon jó!
Rácsodálkozhatsz, minden apró kis fifikára, ami a kezed közt születik.
Sokkal hamarabb eltelik az idő, köszönhetően, hogy sok „frissítő” szakasszal van megtördelve a falhúzás.
Kettes zacsik kibontva
Előkészülettel, a végén a takarítással, rendrakással, közben egy-egy pihenővel együtt, bő 9-10 órát vett igénybe a szett összerakása. Srác koromban is legóztam egybe ennyit egy bögre kakaóval megszakítva…
Szép kis napom volt, szerettem!
IV. Értékelés
Minifigek: 7/10 Négy figura, egy kutya sovány zsákmány. Amennyire én tudom, a Modular Buildings család nem a minifigekről szól. Keveset is adnak hozzá, és kizárólag az „alap arcú” figurákat mellékelik a készlethez (azt hiszem!). Ez nekem akkor is fáj. Fáj, hogy nincs benne egyedi, „kópés” arcú tűzoltó, csak pont-pont-vesszőcske. Sőt, a járókelő táskás hölgy, meg egyenesen felesleges, ráadásul kinézetben fapados, mintha véletlenül pottyant volna a dobozba. Mínusz 1 pont ezekért!
Fotók: Brickset
Fáj, hogy ennyire szűkmarkú ez a nem olcsó árfekvésű készlet. Nem akarnék én tűzoltóemberke hegyeket, de plussz 2-3db figura igenis elférne a dobozban! Pláne egyedi, ritka darab… Mínusz 2 pont.
Van azonban a kevéske figura mellett egy gyanúsan érdekes darab a szettben! Ez.
Nemét illetően nem nyitok vitát, a figura nem más, mint: Tommy Gavin személyesen!!
Megszállt az ihlet, ennél fogva kénytelen voltam castinget rendezni a régi minifigeimnek.
Így történt, hogy kedvenc sorozatom magamba szippantott vulgáris, morbid, fekete lelkét leheltem a tűzoltóállomásomba!
Nézzétek a képeket!
Kockák: 10/10 A 2231 kocka ellenére korántsem nevezném elembányának! Rendkívül sokféle, különböző, sőt, véleményem szerint olyan egyedi színű kockákból áll a szett zöme, amit más készletből nem tudunk beszerezni.
Nem vitás, egyértelmű a gyűjtői vonal, tehát ez nem az a készlet, amit érdemes saját elképzeléseink céljából megvásárolnunk!
Három fontos dolog említendő itt meg.
Az első, hogy nem kisiskolás gyerekeknek való a készlet! Nem véletlen a 16+ jelzés! Második, hogy giga elemeknek nyoma sincs, leszámítva a harangtorony kissé Barbi házas tartó szerkezetét. Minden szigorúan LEGO-ból van! Még az amerikai zászló is a garázskapu felett, nem beszélve a berendezési tárgyak trükkös, mikró elemeiről! Az épület a klasszikus építőkockákra épít, de használja a modern lego minden trükkjét, technológiáját is! Nagy piros pont ezekért.
És itt kapcsolódunk akkor a harmadik, igen lényeges szemponthoz.
A blogon láthattunk igényes, ehhez a családhoz hasonlóan kiváló színvonalú MOC-okat! Láthattunk egy kiváló cikket is, ami tagolja, sőt egy pdf. formátumban csatol is egy dokumentumot, úgynevezett „fejlett építési technikák útmutatója” néven.
Szóval: A 10197-es Fire Brigade készlet - persze a család többi tagja is nyilván – a dokumentumban olvasható, „fejlett építési technikákat” tartalmaz! De nem ám hébe-hóba egy-egy megoldásként, hanem végig minden porcikájában.
Mi ebből a tanulság?
Hát csak annyi, hogy a Modular Buildings család felfogható, sőt erősen ajánlandó akár egy gyakorlati feladatként, önképzés céljából azoknak, akik nagy komolyan kívánnak a későbbiekben saját épület MOC-okkal foglalkozni, és meg szeretnék tanulni a trükkök zömét! Találkozhatunk mindennel a készletben: SNOTolással, Stud-in SNOTolással és annak minden változatával, AZMEP-el, OFFSET-el… Egyszóval sok mindennel, ami elengedhetetlen, hogy csiszoljuk lego-kulináris intelligenciánkat!
A lego nem csak építőkockák egymásra pakolása, művészet! (is lehet!) Ennek következtében jár a készletre a 10 pontos maximum!
Alábbi képeken érdemes szemügyre venni a rafinált trükköket!
Játékélmény: 8/10 Az épület egészének lelke, stílusa van! Cseppet sem éreztem befejezetlennek a kész művet. Nem támadt az a gondolatom, hogy kispóroltak volna valamelyik részből valamit.
Olyan parádés extrák, berendezések, ötletes megoldásokat rejt az állomás, hogy még a gyakorlottabb lego fanok is csak pisloghatnak szerintem, vagy legalábbis elégedetten hümmöghetnek.
Összegezvén a játékmenetet: elsőnek egy korrekt kis, 6 stud széles tűzoltóautó, tisztességesen felszerelve extrákkal. (sebváltó, létra, oltóheveder, komplett műszerfal…)
Aztán: Többféle kéziszerszám, tűzoltópalackok, öltözőszekrény, az öltözőben legobékából megoldott pofás kis fogas, ping-pong asztal ütőkkel, komplett konyhabútor csappal, edényekkel. Hűtőszekrény, benne kolbászok. Kanapé, komód… Bőven van mit játszanunk… Harangtorony, benne denevér… Minden, mi szem szájnak ingere!
Hidegzuhanyként azonban vonnék itt le pontot, mert a 2200 kockát bizony nyűg ebben a rendszerezési formában kezelni. A több mint húsz zacsi esztelen becsomagolása, logikátlan csoportosítása, (az autóhoz mindent ki kellett nyitni!) egy-két pillanat alkalmából sokszor eltekeri az ember torkát. Sőt a könnycsatornáját is térdre kényszerítheti. Mindig remegek MEGA készletek vásárlásánál. Mi van, ha pont az enyémből hiányzik valami? Mi van, ha futkosnom kell a hiányzó alkatrészért, hetekre derékba törve a munkámat?
Ezzel az idegesítő érzéssel eleget találkoztam az építés során. Képzeld el, amikor az összes 1*2-es Flat-Tile-t egyesével kell, felkutatnod, átnézned, mert neked csak az az egy db. kell, ami festett… Persze megoldás az elemenkénti szortírozás, de mire fel kéne kétszer annyit pakolni, mint építeni? Gyárilag kéne áttekinthetővé varázsolni a kockákat nem? Két pont levonás.
Ár: 10/10 A LEGO drága játék! Nagyon drága! Pláne hobbynak az! Felnőtt fejjel még drágább, hiszen az ember, előbb vesz meg magának jóval nagyobb és jóval több szettet, mint gyerekének. A gyerek megunja, szétszórja, iskolába becsempészi, és megteszi vele a lehető „legrosszabbat”, amit a LEGO-val tenni lehet, nem épít, nem agyal, nem MOC-ol, hanem játszik vele!
A felnőtt szíve szakad meg - egy korrekt készlet láttán pláne - ha szerte-szana gurul a parkettán, majd le a lépcsőn. Vagy amit én csináltam 88’-ban az egyik space police készletemmel: acetonnal lemostam a „POLICE” feliratot. (elkenve az amúgy érzékeny műanyagot) Miért mit csináltam volna!? Kellett a házba az anyag és kész! „-Anyu csitttt!!!”
Szóval az árat 10-es skálára tenni finoman szólva is nehéz… Súlyosan nézőpont, és anyagi helyzet kérdése.
Én már réges-rég akartam ezt a szettet. Elhatároztam, ha 40 pénz alatt hozzá jutok, nagyon boldog leszek! Az vagyok, ráadásul több mint 2000 kocka új tulajdonosa! 10 pont!
Összesen: 9/10 A minifigek, a kockák ömlesztett jellegéből fakadó kellemetlenségek, nomeg a sárga csövem majdnem kidobása miatt picit nem kerek a történet.
Ezektől eltekintve komoly, igényes, míves szetthez jut, aki befektet rá!
V. lásd még
- ezekből áll össze
- rakd össze 1. 2.
- így épül
- moduláris épületek felnőtteknek
| Összeállította: Anak |