Drigo ezúttal a nyíregyházi gyárat a dolgozók szemszögéből mutatja meg. Irigykedjetek, hogy milyen frankó asztalaik és milyen olcsó kantinjuk van!
Sziasztok!
Elég sok kérdés felvetődött az előző bejegyzésem után, így előreláthatólag a mostani ezek megválaszolásából fog csak állni.
Kezdetnek írok az épületekkel, kiszolgálóegységekkel kapcsolatosan felmerült kérdésekről, majd igyekszem ezt az egészet megbontva, a kisebb, specifikusabb témaköröket érintve a végére eljutni oda, hogy az egész összeálljon egy, a Lego nyíregyházi tevékenységét nagymértékben lefedő értekezéssé, elemzéssé. Aki folyamatosan olvassa a blogot, annak lesz benne sok ismerős dolog, nekik egy piros pont jár, mert figyelnek.
A nyíregyházi Lego gyár 3 épületből áll. A tényleges gyártásnak és az ezekhez tartozó követőműveleteknek, a két üzemépület ad otthont, míg a harmadikban inkább a szellemi munka dominál. Ahogy az ember megérkezik a gyárba rögtön ebben az épületben találja magát. Itt található – értelemszerűen – a porta, a HR, az orvosi rendelő, a menza, a pénzügy, valamint az IT-sek birodalma is. Ezen kívül még egy-két tárgyaló helyiség/játszó szoba/ training room – mikor melyik oldalára van szükség.
A belépéshez minden esetben szükség van egy mágneskártyára. Minden ott dolgozó rendelkezik ilyennel, míg a vendégek, diákmunkások minden alkalommal külön kapnak. Fontos, hogy minden kártya külön „programozható”, így az ott dolgozó, vagy látogató csak azokba az épületekbe, helyiségekbe tud belépni, ahova a kártyája engedi.
A külsős vállalkozókat szinte kivétel nélkül megszondáztatják kifelé-befelé. A diákmunkások táskáit kifelé alaposan átnézik, valamint az ott dolgozókat is megkérik, hogy mutassák meg a táskájukat. A bevezető oktatáson megtudtuk, hogy elég kevés alkalommal próbálkoznak kivinni bármit is a dolgozók. Persze, mint máshol, itt is vannak vicces történetek. A különböző területekről összegyűjtve ezeknek majd egy külön bejegyzést szeretnék szentelni, előre annyit, hogy szem nem fog szárazon maradni.
Most, hogy sikeresen bejutottunk minden további nélkül bemehetünk a HR-re, a legtöbb látogató útja először úgyis odavezet, vagy ha más nem, az „összekötője” egészen biztosan a HR-en dolgozik. Az épületek többi irodájára is igaz, hogy az asztalok szabadon állíthatóak, így akár állva is dolgozhatnak a munkatársak. A falak színesek, mindenhol Lego, összerakva, vagy éppen dobozban. Az irodák kivétel nélkül klimatizáltak, tágasak, valamint nagyon világosak is. Az irodabútorok, valamint az eszközök kiváló minőségűek. Minden nagyobb irodaegységhez tartozik egy kis közösségi helyiség, különböző konyhai gépekkel, kanapékkal, ahol lazíthatnak egy kicsit a szellemi munkától megfáradt munkatársak. Ha jók a megfigyeléseim ingyen kávé nincs, mert elég sokan hurcolják magukkal az instant kávés zacskókat/üvegeket. Jár viszont minden dolgozónak egy elég nagy szendvics, valamint gyümölcs (a szellemi dolgozóknak azt hiszem csak gyümölcs), valamint lépten-nyomon nagy vizes ballonok vannak kihelyezve.
A menza valami egészen elképesztő. A napi menü 550 forint, ami magában foglal egy levest, egy főételt, valamint egy desszertet is. Mindennap A és B menüből lehet választani. Egyetemistaként sok helyen ebédeltem már, de ilyen ár/érték aránnyal még sehol nem találkoztam. Nagyon jól főznek, változatosan, és pont akkora az adag, hogy ne maradj éhes, de ne is érezz késztetést arra, hogy a délutánt alvással töltsd. Aki korábban megéhezik kérhet reggelit is, leginkább tojásrántottát, különböző méretben és extrákkal, de aki egyben szeret sokat enni az a „saláta-bár”-ból egészítheti ki az ebédjét. Ha valamilyen illusztrisabb vendég érkezik, akkor az ő számára külön készítik az ebédet, ami a VIP gyárlátogatáson tapasztaltak alapján egy átlagos éttermet simán kenterbe ver. Egyszóval szuper.
A pénzügyről és IT-ről sokat nem mondanék, ott nem is jártam még, de sok érdekes dolog nincs is szerintem.
A „Duplo-épület”-ben történik a Duplo kizárólagos gyártása, összeszerelése, dekorálása, csomagolása. Ezen kívül néhány system elemet gyártó gép is helyet kapott a P-box mosó, karbantartó, raktározó, minőségellenőrző, alapanyag tároló helyiség mellett. Ezek kivétel nélkül a földszinten találhatóak.
Az első emeleten van egy újabb iroda-blokk, valamint itt vannak a felső vezetés irodái is. A kettőt összekötő folyosón kaptak helyet a BME építőversenyen készült alkotások. Mikor mondták, hogy elszállítják őket Nyíregyházára nem is álmodtam róla, hogy ilyen kitüntetett helyen állítják ki őket. Ez azért büszkeséggel tölt el. Ezeken kívül található még 2-2 női és férfi öltöző egy büfé, valamint a munkaruhák és irodaszerek tárolására szolgáló raktár.
Annak ellenére, hogy szokványos magasságú épületről beszélünk a második emeltre felérve rögtön a mennyország kapujában találjuk magunkat. Bizony, itt található a P-Shop, vagyis a dolgozói bolt. Az árak a boltokban megszokottak 40-60%-a. Emellett nagy a választék, valamint az újdonságok néhány héttel a hivatalos megjelenés előtt már kaphatóak itt. Arról, hogy az oda betévedők ne csak üres polcokat találjanak, egy havi 40.000 forintos határ gondoskodik. Egy dolgozó egy hónapban maximum ekkora értékben vásárolhat a dolgozói boltban. Amennyiben egy ennél drágább terméket szeretne megvenni, azt is megteheti, de akkor abban a hónapban csak azt az egy terméket veheti meg.
A „System-épület” valamivel zajosabb és sötétebb a „Duplo-épületnél”, de a zajcsökkentésen folyamatosan dolgoznak. A másik gyártóüzemhez hasonlóan itt is található szerszámjavító, minőségellenőrző, alapanyag raktározó „részleg”. Külön érdekesség, hogy az egyik nyíregyházi szakközépiskolával kötött megállapodás után kialakítottak egy szerszámjavító tanműhelyt, ahol a diákok az évközi gyakorlatukat tölthetik. A Lego minőségre jellemző, hogy a felszereltségét bármelyik javítóműhely megirigyelhetné Magyarországon... De nincs is min spórolni, hiszen, ha egy szerszám nincs megfelelő állapotban, akkor az nem is fog megfelelő terméket gyártani. Az emeleten itt is található egy kisebb iroda központ, öltözők, valamint egy büfé is.
Mi eddig ebben az épületben garázdálkodtunk és büszkén jelentem már a harmadik pozícióban vagyunk a három héttel ezelőtti kezdés óta, ami jól mutatja, hogy nem csak mi vagyunk elégedettek a munkaadónkkal, hanem ez fordítva is így igaz. Ebben persze az is szerepet játszik, hogy alapvetően így volt kitalálva, de például az első, elméletileg egyhetes szakaszból két nap alatt feljutottunk a második szakaszba, valamint már a múlt hét végén nekikezdtünk az eredetileg negyedik hétre tervezett gyakorlatoknak.
Visszatekintve az eddigiekre ezt a bejegyzést itt most lezárom. A bevezetőben említettek másik felét a következő bejegyzésre hagyom és akkor ez a két post fog eleget tenni a célkitűzéseimnek.
Elöljáróban annyit, hogy lesz szó a környezetvédelemről, az itt dolgozó emberekről, a különböző ajándékozásokról, dolgozói ötletekről és minden másról, ami épp az eszembe jut majd.
És hogy zsok is nyugodtan tudjon aludni, elárulom; a mosdóban a csempe világos színű.
Nyíregyházi tudósítónk jelenti - 1. rész
Nyíregyházi tudósítónk jelenti - 2. rész