Rövid LEGO zoológiai evolúciós áttekintésünk folytatásában a tenger mélyére ereszkedünk, barlangokban kúszunk végig, megfordulunk a mozi világában és inspirációt nyerünk a kockák újszerű használatához. (Ha nem olvastad még: az első részt itt találod.)
IV. fejezet: Földön, vízen, levegőben
A 90-es évek közepe igazi „állatparadicsomot” hozott a kockák világába. A LEGO az Aquazone és a Divers témával a víz alá költözött. Az első állatka mégsem hozzájuk köthető, hanem még mindig a Belville rövidke öröksége. Bár díszítésként használták főleg, de a narancssárga példánya igazi hangulatot kölcsönözhetne bármelyik LEGO partnak, ez pedig nem más, mint a tengeri csillag.
Következő fajunk is a „lányok” öröksége, igaz, púderes dobozból gyöngyöt rejtő mészvázzá nemesült kagyló barátunk, és négy színváltozata várta a kalózok kincskereső expedícióit. Sőt még Star Wars készletekbe is jutott belőlük, a Naboo mocsaraiba! Bár egy darabból öntötték, az aktatáskákhoz/bőröndökhöz hasonlóan nyitható megoldást készítettek hozzá.
Még mindig érintjük a korábbi témákat is, de már a tengermélyi kalandok területén járunk, amikor az egyik első ízeltlábú, a rák bemasírozott a dobozokba (háttal, hogy máshogy?). Bár nincs belőle példányom, bevallom, rögtön szimpatikus lett a kis fickó. Egy darab, természetesen, a hátán egy bütyök és két ollója alkalmas a fogásra is. (Ha pedig a piros változat mellé egy sellő testet vadászunk mellé a Pirates Advent Calendarból kész is a Disney féle Kis Hableány készlet). Ami a legjobb hír, hogy 2011-ben is gyártásban tervezik tartani.
Cápa pipa, fűrészhalnak átalakított cápa pipa, apró vízi állatkák pipa, mi kellhet még egy víz alatti kalandhoz? Talán nem pontosan így filozofálgattak a tervezőasztal körül, de alighanem ez lehetett a fő motívum a szeles Dániában, de persze fontos lehetett a „WOOW” faktor is. Valaki a homlokára csaphatott (talán egy égei-tengeri kőrutazás után), s lőn a polip. A nem is annyira kicsi, két bütyök-szemű lény igazi túlélő. Fekete színben 1995 óta lelhető fel, s nem kevesebb, mint 3 alkalommal tért vissza szabadságáról. A szemeit időnként transparens kerek platekkel oldották meg, s legutóbbi (de nem a legvégső feltűnése) már vörösesbarna színben fordul elő, mint a mitikus krákén. A lény egyik ritkán fellelhető változata igazi mélytengeri rejtély: áttetsző kék, sötétben fluoreszkáló lábasfejű, a 8636 Agent készletből.
Még mindig nem az igaz, valami hiányzik… - gondolhatták a búvárkodás megszállott LEGO mérnökei, s végigvették azt, amit egy gyerek az óceánokról tudhat. Meg is született a kézenfekvő megoldás: rája.
A ráját mindenki ismeri, s a legismertebb fajtáikból, az ördögrájából és a tövises hátú ráják változataiból végül az utóbbi mellett döntöttek, kizárólag fekete színben (bár máig nem értem, miért). Természetesen a tenger alatti témákban fordul elő, két éves periódusa egy SW vendégszerepléssel ért véget (talán csak ideiglenesen, hiszen az Atlantis témát jövőre is folytatják).
Helyszínt váltunk, hogy bemutassuk LEGOland faunájának talán legsokoldalúbb lényét, amelynek felbukkanása vetekszik a lovakéval, s amely 1997 óta tartja sziszegő rettegésben a mélytengeri búvártól kezdve a dzsungelben kóborló régészen át, indián sátrak között, vagy a fáraók hadseregéig bezárólag a minifigurák százait-ezreit.
Az alig pár bütyök hosszú, egy kézzel megragadható, négy színben tündöklő kígyókról van szó. A tervezők telitalálatot értek el, amikor megalkották, aligha van olyan kalandos, a vadonban játszódó történet, amelynek nem lehet mellék- vagy főszereplője ez az attraktív hüllő. Az eredetihez hasonlóan a leginkább zöld, fekete vagy vörös színben lelhetjük meg, takarosan bezacskózva.
Időrendben egy újabb „túlélő” következik. Az időpont 1998, a helyszín egy Adventures készlet által érintett sivatag, s maga a lény a skorpió. Az alapszíne a fekete, de feltűnik (mivel ízeltlábú, talán elfogadható barlangi változatnak) áttetsző sárgásban/zöldesben, szürkében, aranyszínű díszként, vagy épp vörösben akár homárként egy Harry Potter készletben. S mi más lehetne kiegészítő egy új Prince of Persia, vagy Pharao’s Quest készletben? Egybütykös hát, kézbe fogható, ízelt, méregfullánkos farok, must have kategória egy srácnak.
Skorpió rokon, de nyolc lába van, az év is eggyel több, s immáron a dzsungelben bolyongva találkoztak vele először, szintén Adventures készletben. Kilenc szín (köztük fluoreszkáló is), hatalmas, kereszttel díszített potroh, rettenetes, fogásra alkalmas csáprágók, a Castle katakombák réme és Hagrid barátja. Még egy állat, amely immáron három évtizedben is felbukkan a dobozokban. Egy olyan lény, amihez külön kiegészítőt gyártottak egy háló formájában.
Végre megint emlőssel foglalkozunk, a boszorkányok egyik kellékével, a Castle vonal új jövevényével, amely Gotham City lovagját is kísérni fogja majd 5 évvel később. A denevér megjelenése – az emlékek csalfák, én régebbire emlékeztem – csupán 2001. Egy bütyökre lehet állítani, kitárt szárnyaival együtt sem hatalmas jószág, két ritka, szürke változatától eltekintve szinte csak fekete színben jelent meg. A kis méretének előnye is van, akad szett (6097 illetve 7783), amiben 6, illetve 5 példányát is megtaláljuk.
Hatalmas méret (szinte egy ló), ritka előfordulás (6 készlet), mozgatható fej, minden gyűjtő vágya és álma lehetne a 2000-ben kiadott és el is tűnt jegesmedve, természetesen csak fehér színben. Amikor folytatódik az elfeledett készletek cikksorozat, a Divers mellé bekerülhet majd a méltatlanul mellőzött Arctic vonal is, aminek egyik éke volt ez az állat.
A minifig földkerekség legnagyobb, nem kockákból épített, s nem kihalt állata maradt a kalandok világának végére. Egy lény, aminek tagjait a dinoszauruszoktól kölcsönözték. Egy lény, aminek a fülei és a feje is komoly méret, egy lény, aminek a hátán nem egy lovas, de egy egész hordkosár elfér. Ez az elefánt az egyetlen, ahol eltekintettem attól, hogy a kategóriába csak a maximum három darabból álló állatok férhetnek be. De aki látja azt a két Adventures készletet (7414 és 7418 - amelyek mérete méltó az ormányoshoz), az aligha vitathatja, hogy itt a helye.
V. fejezet: A showbiznisz világa
A LEGO túléléséhez – ezt már kijelenthetjük – szükséges licence készletek igazi sikertörténetekké váltak, amelyeknek külön gyűjtői köre alakult ki, egyfajta hobbin belüli hobbiként. Mivel a történetekhez hozzá tartoznak bizonyos állatok is, így a dániai gyárnak sem volt más választása, mint követni a történeti hűséget.
Sokan vitatkoztak a jelenlegi kutyák méretén, s való igaz, igen nagytestű dognak tűnik, még akkor is, ha az eredeti példány még szürke színben, mint a Harry Potter készlet Sirius Black vérfarkasa tündökölt, s ebben a funkciójában, szürke színben jelent meg a 2005 City Advent Calendarban. A barna színt 2005-ben kapja meg, egy évvel a farkas színre lépése után, egy rendőrségi készletben, s azóta is főleg egyenruhások oldalán fordul elő. Hogy fennmarad-e, még a jövő kérdése, mivel időközben megérkezett a váltótársa is (amivel később foglalkozunk).
Sokáig kellett várni az újabb madár érkezésére (2001), amit szintén Harry Potteréknek köszönhetünk.
Hedvig, a hóbagoly, fajtájának egyedeihez hasonlóan fehér színben került fröccsöntésre, festés nélkül (így bukkan fel a Winter Village Bakeryben is), de az újabb kiadásokban már szemkápráztató kidolgozottsággal bontogatták szárnyaikat.
Egy apró mellékvonal, s egyben legötletesebb felhasználása a LEGO kockáknak az a medúza amit egy egyszerű szakácssapkából alkottak pusztán azzal, hogy áttetsző színben gyártották le. Áttetsző-kék színben a 4762 készletben, áttetsző rózsaszínben pedig egy Spongya-Bob szettben lelhető fel.
Újabb licence vonalat hozott be a legendás Indiana Jones sorozat miniatűr formába öntött világa. Bár a legtöbb állat (patkány, kígyók) már korábban is megtalálhatóak voltak a választékban, a sorozat kései folytatása tartalmazott egy lényt, amit megformálásra alkalmasnak ítéltek. 2008-ban, két készletben szerepelnek a félelmetes óriás tűzhangyák, öt, illetve három darabos kiszerelésben. Szintén egy darabból öntött, de már a jelenlegi tendenciáknak megfelelően így is két színű változatban fellelhető állat igen jelentős méretben fordul elő.
Hogyan versenyez egy Disney mesehős? Struccháton, ha az illető Perzsia Hercege is. Csupán egy készletben kapható, és abban is csupán két darabbal (eggyel nem lehet versenyezni), de a kicsinyített, festett más sokkal bájosabb, mint az eredeti madarak.
Ha már ismét a sivatagban járunk, nem maradhat ki a legemblematikusabb figurája, a sivatag hajója, a teve sem.
Egyelőre a Prince of Persia készletekben beszerezhető, s a lovakhoz hasonlóan nyereggel felmálházható, de hírbe hozták a Karib-tenger kalózaival is. Sajnos a feje nem mozgatható, a színe pedig sivatagi homokszín (mi más).
(Folytatása következik.)