Rövid LEGO zoológiai evolúciós áttekintésünk szükségszerűen (vagy méginkább a saját elhatározásom és érdeklődési köröm folytán) kizárólag a minifig léptékű, nem (vagy csak félig-meddig) fantáziaszülte, nem kihalt, és nem kockákból épített lényekre korlátozódik. Így sajnos kimaradnak az SW vonal fantasztikus lényei, az Adventures vonal dinoszauruszai és mitikus szörnyei, valamint a Castle vonalon fellelhető épített lovak és baromfik.
A három részből álló állati posztunk, és mostantól blogunk szerzője Greg36. Fogadjátok szeretettel!
I. fejezet: A kezdetek
Az ember legjobb barátja: Nem, a LEGO világában nem a kutya volt az első, amely az emberekhez csapódott. Talán mindenki kapásból mondja a megfejtést: ló. Az első lovak 1984-ben dübörögtek végig a kastélyok felvonóhídjain, akkor még csak fekete és fehér színben. A törzset két féldarabból illesztik össze azóta is, a ló feje pedig egy csapon képes bólogatni. A legelső készletekben, beleértve a később megjelenő barna változatot is (1988), csupán a fej került kifestésre, a szemet, illetve a zablát tűntették fel. A vadnyugati téma bejövetelével jelentek meg a tarka, indián stílusú lovak, immáron takaróval és tarkabarka tollakkal ékítve. Ezt a stílust egy licencelt téma, a Prince of Persia éjfekete arab ménje viszi tovább, díszes perzsa felszereléssel.
A téma miatt nem kerülnek be a fekete és fehér csontvázlovak, annál inkább az igen ritka, de minden lány által imádott, egyetlen darabból fröccsöntött, csak barna színben kiadott póni. Összesen két Paradisa készletben lehet rábukkanni.
II. Fejezet: A kalózok színrelépnek
…és rögtön négy fajt hoznak magukkal. Mindez 1989-ben történt.
Az első állat a témában (szubjektív véleményként, és főleg amiatt, hogy egyetlen változatban készült csupán) a LEGO minifigek világának egyetlen főemlősnek mondható (amennyiben a Collectible series gorilla öltönyös fickóját gorilla öltönyös fickónak használjuk és nem gorillának) a majom. Igazán csíntalan és mozgékony jószág volt, a négy végtagja egy-egy barna kar sárga kézfejjel, ami sokoldalú felhelyezést és játszhatóságot eredményezett, nem is beszélve a kunkori farkáról, amivel a kötélzetre lehet aggatni a kis lényt.
Az első vízi lények a cápák voltak (akkoriban még csak egy féle, azóta frissítették, így nevezzük ezt a változatot mondjuk tigriscápának. Továbbá nem számítva). Szürke és fehér színben tűntek fel, masszív törzzsel és félelmetes, nyitható felső állkapoccsal, ami ugyan egy embert nem, de pár végtagot el tudott nyelni. Sűrűn feltűntek a hajóroncsok, tutajok mellett, a hajótörött tengerészek nagy bánatára.
A törzs felhasználásával, de más fejjel 1997-ben kiadták a fűrészhalak két változatát is, sötét- illetve világosszürke színben. Ezek a lények a búvárok, a kalózok és az Alpha Team mentőcsapatának tagjait kísérték a nyílt tengeren.
A cápák evolúciójának legfrissebb és legnagyobb tagja a –nevezzük így – nagy fehércápa, amely az 1:1 méretarányú modelljéhez hasonlóan szintén szürke. Először 2008-ban figyelték meg kalózok és ügynökök, s egyből rettegett ellenféllé vált. Szélesebb, immáron kopoltyúkkal is díszített törzsén festett fej (szem és fogak) tátong, hogy már egy egész minifiget tudjon elnyelni.
A kalóz vonal oldalága is új lényt hozott a minifigek világába 1994-ben, a krokodilt. Két színben, és három árnyalatban bukkant fel, a standard- és a sötétzöld (legyen mondjuk sósvízi krokodil, elvégre a szigetek öbleiben lakozott először, s csak később hódította meg a dzsungel-folyók mélyét) és a szürkés árnyalatú (amit a szerző ausztrál bordás krokodilra keresztelt). Közös jellemzőjük a cápákhoz hasonlóan nyitható felső állkapocs, minifig evő képességgel és vízszintes síkban mozgatható erős farokkal amelyet majd a sárkányok örökölnek.
A LEGO világ kétségkívül legszínesebb egyéniségei a madarak. Már a Pirates vonalban is feltűnik az első példányuk, a sárga-zöld-fehér mintás vörös papagáj, illetve a számtalan felhasználási lehetőség közül az első, sárga hajódísz szárnyas (gallion – hajóorr szobor, innen ered a galeon kifejezés). A papagáj később, a Pirates II-ben szolidabb, egyszerű vörös-zöld festést kap, de addigra már színek tucatjából választhatunk nekünk tetsző díszmadarat. A Castle vonal a fekete és szürke vonalat preferálta, de a barnától a sima vörösön át a világoszöldön keresztül a Belville rózsaszínjéig minden számtalan formában felbukkan.
III. Fejezet: Belville, Paradisa, célpontban a lányok
1992-ben a LEGO city léptékben először nyitott igazán a lányokból álló célközönsége felé, s 1994-ben egy teljesen új vonal és méret bevezetésével erre a vonalra igyekezett terelni a szoknyás ifjúságot. Ehhez pedig aranyos, jól játszható állatok is kellettek.
Innentől számolhatunk először a macskákkal. Egy darabból öntött, kezdetben festés nélküli kisállatok voltak, a minifig léptékbe viszont csak a macskakölykök fértek bele (a kifejlett állatok még az oroszlánnál is nagyobbak lettek volna). A figura sikeres lett, még a 2010-es City Advent calendarba is jutott belőlük egy fehér példány. Bár a lego.wikia csak a fekete, fehér és homokszürke változatot ismeri (az utolsó egy HP licenceben tűnik fel), a szerző kedvence egy tigriscsíkos vadász az 5823-ból.
A Belville vonalon feltűnik egy kutyakölyök is, és bár amennyire tudni lehet (értsd, utána tudtam nyomozni), minifigura méretű készlethez nem adták ki, de a méretéből adódóan beleférne egy új kiadású családi házba, mint nagytestű házikedvenc.
Ritka, mint a fehér LEGO-nyúl, tarthatná a mondás, és nem is tévedne nagyot. Fehér mancsai között (bár pár szürke példány is felbukkan időnként) pont elfér egy répa, és talán a kutyakölyökhöz hasonlóan ez is Belville vonalon maradt volna, ha egy félreértés folytán nem kerül be a Holiday Train készletbe. (10173 – mit keres a Húsvéti Nyuszi egy karácsonyi készletben?)
Színes pillangók, mint masni lehetőségek. Igen, ez is egy Belville állatka, s a minifig méretű felhasználása arra korlátozódik, hogy a háromszárú virágok szirmai helyett piros, sárga vagy fehér színben felaggathatjuk.
Kevesen gondolnák, de a HP téma egyik sárga békáját, vagy a Winter Toyshop kőszürke kétéltűjét is a Belvillenek köszönhetjük. 2000-ben jelenik meg először, akkor még áttetsző zöld színben, majd egy fekete példány is csatlakozik hozzá, de csak a Potter készletekben veszi fel a megszokott zöld színt.
A Paradisa készletek egyik legszebb hozadéka a szürke színben pompázó, igazán jól játszható, bár csak egyetlen darabból öntött delfin. Először 1995-ben tűnik fel, és sokak legnagyobb sajnálatára 4 év multán ki is kerül a készletekből. Fehér színben találkozhatunk vele még, illetve egy Scala kikacsintás hozza meg az egyik legötletesebb felhasználási lehetőséget, áttetsző kék úszógumi formájában.
(folytatása következik)