Előbb utóbb mindannyiunkat utolér az az életállapot, melyben nem csak a génjeinket örökítjük át, hanem kedvenc hobbinkra is próbáljuk rávenni a következő nemzedéket. És ahogy számomra a kommentekből is kiderül ez a pillanat sokunknak már eljött vagy nincs is messze.
Alapvetően úgy gondolom, hogy a fenti kérdést minden szülőnek magának kell eldönteni, de nekem még csak 12 centis volt az első gyermekem, mikor az első három szettjét egy nagyszerű ultrahangos találkozás után megkapta. Azóta is igyekszem a lehető legkorábban a megfelelő környezetbe szocializálni az utódokat
A viccet félretéve ismerjétek meg a duplo alatti kategóriát, mivel a nagykockás legot csak 1,5 évtől ajánlják. Ezek lenne a Baby/Primo/Explore-Being me szettek. Sajnálatos módon ezen készleteket már nem gyártják, de használtan még igen jól hozzáférhető és egy sterilezés után évekig lehet vele "dolgozni"
Bár gyermekeim jópár darabbal rendelkeznek nem mernék egy "elfeledek készletek nyomában" poszttal előrukkolni már csak a feltámadásba vetett hitem miatt se. Ha a LEGO újra nyitott a lányok felé (Friends), vegyük rá kedvenc cégünket, hogy nyisson újra a legkisebbek felé.
Kezdjük a kockákkal: duplonál kb. kétszer nagyobb kockák, nagy többségben 1x1-es, lekerekített studdal a tetején. Nem véletlenül kerek, hiszen aki korából kifolyólag a duplohoz szükséges kézügyesség elsajátítását tanulja annak épp ideális ez a megoldás, mert így két kocka alapos rágást követő összeillesztése nem tűnik hatalmas kihívásnak, mert szépen ráfordul a felső kocka az alsóra. Minden gyerek életében eljön az a kor, mikor elkezd tornyokat rombolni. Ezek a tornyok viszont nem esnek egyből szét, mint mondjuk fakocka testvérei, képesek komoly elhajlásra ezzel újabb erőfeszítésre ösztönözve csemeténket: szedje szét a kockákat. Innentől már csak meg kell fordítania az eseményeket és máris az összerakással küzd. Ekkor a boldog szülő nyugodtan mesélheti a játszótéren / posztolhatja a facebookon, hogy az én gyerekem már 5-7-11 "emelet" magas tornyokat épít... És teheti ezt 3x3-as vagy 4x4-es alapra.
De nem csak kockák vannak ám, hanem figurák. Fiúk-lányok, több mintával, forgó fejjel, kedvesen dundi mindegyik. 1 studra tudnak ülni ahogy kell. Ezek a figurák aztán közlekedhetnek földön, vízen, levegőben: Vonattal, ami dudál, autóval, ami két személyes és szimbolikus, hajóval, ami tényleg úszik, lehet vinni a kádba és adnak hozzá egy "esőcsináló" hengert.
Az állatvilág nem kevés fajjal képviselteti magát. A katica és a méhecske megjelennek csörgőként és hátrahúzós gurulós formában is. Hernyó 3 színben létezik, velük tudat alatt megismertetjük a laprugót is a kölökkel, és ha felnőnek (a hernyók), gyönyörű zenélő pillangókká változnak. Klasszikus toronyépítőt választhatunk kakasost, egereset és zsiráfost. A legnagyobb állat a krokodil, aki valaha két madár és egy kígyó társaságában került dobozba. És ha gyermekünk már a járással kacérkodik, húzhatja maga után a hápogó kacsamamát hátán(?) fiókájával. Érdekesség, hogy egy kölyöktigris ugyanakkora mint a kiskacsa, vagy egy kiselefánt. De ez szerintem csak nekünk tűnhet fel. Ahogy most ezt írom találtam rá egy sünre, amit mindenképp be kell még szereznem. A személyes kedvencem viszont a pislogó béka. A hátán lévő studot lenyomva kényszeríthetjük szemei becsukására.
Zenét egy almából előbújó kukac // biztosítja, kúszásra motivál a golyó, amiből folyton új dolgok bújnak elő, ahogy odébb gurul, a virágot pedig rághatjuk és rázhatjuk, mert csörög, vagy egy másikat nyomhatunk, mert dudál, és még sorolhatnám sokáig. Egy a lényeg, hogy ismerve a célkorosztályt célzó hasonló játékokat, a lego ezen ága minden igényt ki tud elégíteni, ami a gyermek fejlődéséhez kell és akkor miért is vennénk neki mást? :)
Ha a sok játék után eljön az este mesélhetünk ebből a mesekönyvből is gyermekünknek, melynek utolsó lapján lefektethetjük kedvenc figuráját (is).
lásd még:
- baby
- primo
- Explore/Being me