Ismét a múltba kalandozunk, az egyik kedvenc témámról írok nektek egy áttekintést, mégpedig a monorail vasúti készletekről.
A téma 3 teljes értékű készletet, és 2 kiegészítő szettet vonultat fel, 1988-1994 közötti időszakból, és szokásomtól eltérően most nem időrendben mutatom be a készleteket. Nem tudok teljes elfogulatlansággal írni ezekről a szettekről, érzelmileg itt is komolyan befolyásolt lettem, de ezzel együtt is próbálom az objektivitást is szem előtt tartani a posztban.
Hogy mi volt a háttértörténete a témának, azt sajnos nem tudom, de szándékosan nem is mentem nagyon utána, hogy ne legyen túlzottan tudományosan felépített a poszt, lazulnom kell, lazulnom kell. Emlékeim szerint semmilyen filmben/rajzfilmben nem tűnt fel a készletekben megjelentekhez hasonló jármű (vagy igen?), de talán nincs is jelentősége. Ha bármit tudtok erről a kedves blog-olvasók, szívesen vesszük, ha megírjátok. Egy múltkori kommentben olvastam, hogy már az eredeti öntőformák sincsenek meg, tehát nagyon nehezen folytatná a sorozatot a Lego. Én azért ezt nem látom olyan nagyon megoldhatatlan problémának, ha szándék meglenne, minden bizonnyal fel lehetne eleveníteni a témát. A Lego termékfelelősei nyilvánvalóan nagyon is tisztában vannak a valós igényekkel, illetve egy-egy sorozat pénzügyi megtérülési lehetőségeivel, ezért ha nincs ilyen készlet a piacon, annak nyomós oka van, vélhetően összességében nem éri meg a Legonak, bármennyire is fáj ez például nekem. De nem is szomorkodom ezen, nézzük inkább, mi is a felhozatal.
A készletek
1988-ban adta ki a Lego az első monorail készletet, a Space/Futuron témában,
Monorail Transport System néven (6990). 701 alkatrésszel 5 minifiggel. Még felnőttként is jó ránézni erre a készletre, gyermekként egyszerűen elmondhatatlanul a „must have” kategória volt ezzel a rendkívül impresszív külsővel. 1 különleges vonat, 2 űrállomás, 1 különleges űrjármű és egy előtte sosem látott, 2 szintes ovál pályaszakasz, ezekből áll a készlet. Az uralkodó szín már nem a classic space-ben megszokott szürke, hanem a fehér és a trans-blue, mely a
Futuron-space szettek egyik meghatározó kombinációja volt. Ha esetleg egy lelkes space rajongó korrigálandót talál a leírtakban, mert tévesen írtam le valamit, tényleg ne fogja vissza magát, és írja meg nekünk!
Forrás: Brickset.com
A letisztult formájú vonat menet közben világít, és két irányban tud haladni egyenletes sebességgel, de erről majd később. A dobozról sikerült képeket letöltenem, melynek belső oldalán információkat találunk a szett működéséről, a hátoldal segítségével pedig B-modellek egész garmadáját tudjuk megépíteni.
Ma már az online elérhető forrásokon keresztül a készlet birtoklása nélkül is meg lehet csodálni ezt a monorail vasutat, de azt azért vegyétek figyelembe kedves olvasók, hogy akkoriban csak a katalógusok apró fényképein, esetleg a féloldalas diorámáin tudtuk a nyálunkat csorgatni. Néztük a katalógust jobbról, majd balról, de sehogy nem tudtunk rájönni, hogyan is működik. Csak egy sín van rajta? De hogy marad rajta? Hogy megy előre, hogy vezéreljük? Elképzelni sem tudtuk, de szerintem nem is érdekelt különösebben. (A poszt későbbi részében választ kapunk ezekre a kérdésekre, türelem kedves olvasók…) Játszani akartunk vele, birtokolni, építeni… Lego vonatom sem volt soha, pedig arra is nagyon vágytam anno, de ez a készlet valami hihetetlennek tűnt.
Forrás: Brickshelf.com
Sokszor elképzeltem, hogy a karácsonyfa alatt ezt találom majd, és ha drága jó édesanyámon múlik, biztos meg is vette volna, de erre sajnos nem voltak adottak az anyagi feltételink, ahogy itthon sok más családnak sem. Nem tudom mennyibe kerülhetett anno a készlet, de biztos vagyok benne, hogy rettenetesen drága volt ez a hatalmas doboz Lego. Vélhetően egy train készlettel volt hasonló árfekvésben, ami sokaknak több, mint egy havi fizetését jelentette akkoriban emlékeim szerint. Bár jómagam nem vagyok a space téma elkötelezett rajongója, de időnként kacérkodom a gondolattal, hogy jó lenne beszerezni ezt a készletet. Úgy emlékeztem, hogy használtan 20.000 Forint körüli összegtől beszerezhető, de a bricklinket megnyitva döbbenten tapasztaltam, hogy 40-50.000 Forint alatt nem lehet hozzá jutni, bontatlanul 250-300.000 Forintot kérnek érte, és néhány darab gazdát is cserél ilyen áron, elképesztő!
Forrás: Brickshelf.com
A space témában még egy teljes értékű készlet érkezett az Unitron al-téma részeként.
6991, Monorail Transport Base néven. 1994-et írunk, 554 elemet (kevesebb elem, mint az előző), de itt már csak 4 minifiget rejt a doboz. Számomra ez egy nagyon ambivalens szett, pedig az objektivitás jegyében nem tekinthetek el attól a ténytől, ez a készlet a monorail témában, ami a legtöbb funkcióval rendelkezik. 3 (!) szintes pálya, váltóval (!), 3 állomás, 1 vonat, 2 űrhajó. Elég komoly feautre, ahogy a felső állomást elérve a vonat az általa hordozott űrhajót a kilövőállomásra (?) helyezi, és visszaindul a pályán, mindezt automatikusan. A kilövő állomás alatt egész komoly űrközpont bújik meg, mellette rádióállomással. A pálya másik végét elérve a vonat a másik űrhajót a holdjáró járműre emeli, és a járművet a dokkolás helyéről elindítja, előre gurítja, a gyermek pedig csak néz, mint a moziban. Egyszerűen bámulatos, ráadásul faék egyszerűségű megoldásokkal.
Forrás: Brickshelf.com
A középső állomás egy dombornyomott baseplate-re épül, melyre holdbéli táj kőzeteit festették. A rá épített állomáson elhaladva a vonat forgatja az állomás antennáját egy egyszerű, ám nagyszerű megoldással Ennek ellenére ez a készlet nekem mégsem tetszik. Egyrészről a színek kavalkádjával nehezen tudok bármit kezdeni: Fekete, szürke, kék, trans-green, trans-blue. Rendben, hogy az
Unitron téma egyik szettje (4 készletet élt meg összesen), ezért ilyen színekből áll, de számomra az összkép valahogy rendkívül diszharmonikus. Az állomások funkcionalitása ugyan lenyűgöző, a színekre és a formavilágra mégsem tudom azt mondani, hogy egy jól átgondolt, és szép készlet benyomását keltené. Tudom, ezek érzések, és érzésekkel nem lehet érdemi vitát folytatni, kíváncsi vagyok, mit gondoltok, kedves olvasók? Ha a 6990 mellé teszem, akkor a kevesebb funkció ellenére is az tetszik jobban, de lehet, hogy mindezt csupán azért látom így, mert a Futuron szettekel még gyermekként találkoztam, míg ezt a készletet csak felnőttként láttam először, néhány éve. Árban hasonló szinten mozog, mint az előző készlet, 40-50.000 Forint körül elérhető, újonnan 150-200.000 Forint körül lehet hozzá jutni.
Szándékosan hagytam utoljára a „desszertet”. A space után a classic town/airport témában találkozhatunk még a monoraillel, ami a 6990 és 6991 után furcsának tűnhet, de akinek a Classic Town téma bejövős, az nem csalódik. 1990-ben, időben tehát a 2 space készlet között érkezett az Airport al-témán belül a
6399-es Airport Shuttle. Grandiózus dobozban grandiózus szett, 730 elemmel (a 3 szett közül ebben van a legtöbb elem) és 9 minifiggel. A készlet összerakott állapotban 138X61 cm méretű, ez még leírva is durván hangzik, nem? A doboz belsején szintén a funkciók bemutatását, a hátulján a B modelleket találhatjuk. A készletről alapvetően csak ódákat tudok zengeni. Itt is találunk 2 szintes pályát, melynél egy szakaszon egymás fölött párhuzamosan futnak a sínek az egyébként dupla hurkot alkotó ovál jellegű pályán.
Forrás: Brickshelf.com
Találunk még két állomást, ahol a vonat megállhat: Az egyik állomást alapvetően a reptér mellé tervezték - a matricák legalábbis ezt jelzik, utcai átkelővel, telefonfülkével, közvilágítással, csomag-megőrzővel, az állomáson jelzőlámpával a vasútnak (ami ugyan nem elektromos, tehát nem működik, de nagyon jól néz ki). A másik állomás a reptérről belvárosba tartók állomása, egy tündéri hamburgeressel-szakáccsal - Tutu ezért megöl, de szerintem már-már vetekszik a 675 Snack Bar készlettel ;-) , épített (!) lépcsővel, és egy városi gyalogátkelős-osztott pályás út elem baseplate-tel. Az állomásokon találunk fedett részt, ami véd az esőtől, térképet, és számtalan apróságot, melyek rendkívül feldobják a játékot; még felsorolni is nehéz az összes feature-t. A minifigek számára biztosan nem lehet panaszunk, de azt azért hozzátenném, ha a vonatot megtöltjük utasokkal és vonatvezetővel, az állomásra várakozókat helyezünk, illetve néhényan az álomás körül is tevékenykednek, hovatovább betérnek a hamburgereshez, akkor azt láthatjuk, hogy nem is olyan sok az a 9 fig, de ne elégedetlenkedjünk :-)
Forrás: Brickshelf.com
Hibát találtam azért, ezt mindenképp meg kell említenem: A felső sínszakaszt tartó támaszték építmény (16X16-os baseplate-n) az állomással ellentétben kicsit instabil, és ha mozgatjuk a kész építményt, akkor ez biztosan szétesik, de ennél nagyobb hibája egy készletnek se legyen.
A szett megkoronázása maga a vasút szerelvény, egy classic red színben pompázó civil városi magasvasút. Nem tudom, létezik-e hasonló a valósában (pl. Chicagoban), de szerintem elképesztően jól sikerült darab. Semmi giccs, semmi fölösleges díszítés, tényleg úgy jó, ahogy van, itt is nagyon figyeltek az apró részletekre. Ha a legszebb városi járművek versenyén elindulna, nálam tuti benne lenne az első háromban. Csak nekem tetszik ennyire? Időnként nézegetek mindenféle lego-városokat az interneten, szinte nincs is komolyabb város-e szett nélkül. 2 évvel ezelőtt megvettem ezt a készletet karácsonyra, már akkor is 40.000 Forintért mentek ezek használtan, azóta csak nőtt az ára. Valamelyik nap láttam a vaterán 55.000 Forintért vett valaki egy használt, teljes szettet doboz nélkül, építési útmutatóval. Újonnan 300.000 Forintért vesztegetik, őrület.
Forrás: Brickshelf.com
A monorail rendszer három fő készletét ismerhettétek meg posztunkból, remélem örömteli pillanatokat okoztam vele - akár azért, mert kellemes gyerekkori emlékeket idézett fel bennetek, akár azért, mert most találkoztok ezekkel a nagyjából 20 éves (te jó ég!) készletekkel először. Viszont örömmel vennék kommenteket olyanoktól, akiknek egyik készlet sem nyerte el a tetszését, ez esetben kíváncsi lennék, hogy miért?
Ha a leírtakon túlmenően érdekelnek a kiegészítő szettek is, illetve a monorail rendszer működésének mikéntje, akkor gyertek vissza a blogra később, a második részben ezeket is bemutatjuk!