Na megtörtént ez is, újra elkezdtem legózni. Gyerekként a System és a Duplo korszak kimaradt, egy kisebb alapkészletem volt ami kb csak alap, színes brickekből állt. Ugyanis nagyapám volt olyan menő, hogy 6 éves létemre egy komolyabb Techniket, a 8440-est vett karácsonyra, onnantól csak Technik. Aztán jött idősödtem, jött a számítógép, a bulik, csajok én meg szépen elfelejtettem, mi is az a LEGO.
Kb fél éve rábukkantam a blogra az indexen, visszajöttek az emlékek, megtudtam, hogy léteznek felnőtteknek szóló LEGOk: na, innentől nem volt visszaút, kellett egy LEGO.
Akkor milyen is legyen? Legyen nagy, bonyolult és álljon sok elemből. Játszhatóság nem szempont, elvégre csak az összerakás meg a kinézet számít nekem. Néztem a témákat, és mivel SW-t is nagyon szeretem, eldöntöttem, hogy nekem SW LEGO kell. Ez nagyon leszűkítette a kört: UCS. A régebbiek elérhetetlen áron vannak (főleg a 10179), tehát marad a mostani választék. A 10215 nem tetszik, kicsi is és én szigorúan az eredeti trilógia híve vagyok. Tehát a 10212-t választottam.
Ez egy olyan készlet, ami, csakúgy, mint a többi UCS, megosztja a véleményeket. Egyesek nagyon szeretik, mások elítélik őket. Kifogásolják, hogy teljességgel játszhatatlan (ami igaz is). Ez a készlet nem játékra készült, hanem arra, hogy élvezetes legyen építeni, utána meg szimplán jól nézzen ki, az eredeti minél hűbb mása legyen. Én eszerint fogom értékelni.
I. Alapadatok
Neve: Lambda-Class T-4a Shuttle
Sorozatszám: 10212
Témakör: Star Wars
Altéma: Ultimate Collector Series
Kiadás éve: 2010
Kockaszám: 2503
Ajánlott életkor: 16+
Minifig: 5db
Ára: 79990 FT (shop.lego.com) (én még a 74990 Ft-os áron rendeltem meg, azóta minden emelkedett, gyanítom a hulladék forint miatt)
II. Mi van a dobozban?
A doboz nagyon nagy (tényleg), azt hinné az ember, hogy a fele üres. Pedig szinte teljesen kitölti a tartalma: 24 zacskó és 4 építési útmutató, és egy matricás papír. A zacskókban ezen felül található 8 kisebb zacskó is. Egyes elemekből nagyon sok van (akár 100+), ezek külön zacskót kaptak. Nagyon sok Technik elem van a készletben, majdnem a fele.
| kép: Lumix |
III. Játékmenet
Az építés a szárnyak mozgatószerkezetével kezdődik. Teljességgel Technik, kb minden elemében. Fogaskerekek, rudak, pöckök (nem ismerem a szaknyelvet, én így hívom őket). Nem a könnyebb fajtából való, mert pontosan be kell állítani mindent, hogy a fogaskerekek rendesen illeszkedjenek és az elemek is szimmetrikusak legyenek (különben nem tudod rögzíteni a szárnyakat, ami csak jó sok idő múlva derülne ki), utána meg úgy rögzíteni, hogy ne mozduljanak el közben. Egy, eddig csak Systemmel játszó legozónak sok szenvedést okozhat.
| kép: Lumix |
A szárnyak két kurblival tekerhetőek fel és le. A mozgatószerkezet a sikló rakterében helyezkedik el, a következő lépés ennek a beborítása volt. Teljesen hagyományos építkezés volt.
| kép: Lumix |
Megépült még a kabin belseje is.
| kép: Lumix |
Következik a felső szárny. A váz technik elemekből áll, pöckökkel összekapcsolva. Nagyon sok benne az 1x1-es lyukas brick, ezek segítségével vannak összekapcsolva a technik és a hagyományos elemek. Egyébként szükség is van rendesen a technik elemekre, mivel a szárny olyan nagy és nehéz, hogy csak ezekkel lehet neki kellő stabilitást és merevséget biztosítani, továbbá olyan tartószerkezetet építeni, ami meg is tartja.
| kép: Lumix |
Hagyományos elemekből egyszerűen összeomlana az egész: itt a lyukas elemeken keresztmerevítések futnak végig, vízszintes irányban is stabilitást adva a szerkezetnek.
Következőnek a kabin borítása, a hajtómű és a leszállótalp épült meg.
| kép: Lumix |
| kép: Lumix |
| kép: Lumix |
A kabin felhajtható, kényelmesen bele lehet ültetni a figeket. Csalódás viszont, hogy egy UCS készletben matricázni kell a monitorokat (összvissz ennyi matrica van, plusz a hajó kis táblácskája). A panelek szerencsére már nyomtatottak.
| kép: Lumix |
A 2 oldalsó szárny építése hasonlóan zajlik, mint a felsőé. Viszont a rögzítésük, az valami horror. Két rúd áll ki a szárnyak rögzítésénél. Kb. 10 perc volt, mire beszenvedtem őket. Bár készítettem egy képet a tenyeremről is, de annyira gagyi a kamerám, hogy nem látszik a sok kis gödör, piros folt és néhol kicsit lenyúzott bőr.
| kép: Lumix |
Befejezésül megépítettem a gépágyúkat és valami a izét a hajtómű felett, amiből két rúd áll ki. Ezt azért említem meg, mert itt hibás volt az építési útmutató. Az aljára be kellett rakjak a tartalék elemek közül egy kis sárga kör alakú elemet, hogy rögzíteni lehessen.
Az építkezés a tartóállvánnyal végződött, amire a leszállótalpak leszerelésével lehet rátenni a gépet. (ez is technik volt)
| kép: Lumix |
| kép: Lumix |
IV. Értékelés
Minifigek: az Imperial Pilot és Commander, valamint Luke exklúzív, csak ebben a készletben beszerezhető. Vader nagyon jó, jár hozzá egy kis szövet köpeny :) A lézerkardok króm nyelűek. A figek jók, mindegyiknek rendes arca van, bár a hátuk nem mintás. Luke Endoron elfogását, valamint a Halálcsillagra szállítását testesítik meg. A stormtrooper, hát vele meg nem tudom mi van, ment vissza a dobozba hely híján, extrának minden esetre megteszi. 10/10
| képek: Conchas |
Kockák: 2503 elem nem kevés. Mondjuk ezekből kb 300 szimpla technik csatlakozás. Alapjában véve elégedett vagyok velük, nincsenek giga elemek. Ha a felhasználhatóságot néznénk más készletekben, akkor elég silány pontot kapna. De a készlet nem elembányának készült, az elemeknek mind megvan a funkciója. Tény, sok benne a technik, ami egy kicsit zavar, de ekkora szárnyak, főleg a mozgatásuk, megoldhatatlanok lettek volna nélkülük. 8/10.
Játékélmény: Építeni nagyon élveztem, főleg ennyi idő után. Nem volt könnyű mit ne mondjak. Az elemeket a zacskókban hagytam, de így 9 órán át építettem, ha a szüneteket nem számolom. Mondjuk az újrakezdés miatti tutyimutyiság hozzátett olyan 2 órát. A szárnyak csatlakozását leszámítva nagyon élvezetes volt, tetszettek a megoldások, ahogy ilyen nagy elemeket stabilizált a technik és a hagyományos elemek ötvözésével. Hagyományos játékra tökéletesen alkalmatlan, a rakteret elfoglalják a tartószerkezetek (sokan ezt nagy hibának róják fel ennél a készletnél, de máshova nem lehet rakni őket). Egyedül a kabinba lehet minifigeket (4-et) ültetni, azt is csak azért, hogy ne legyen üres, ha már átlátszó. Számomra a célnak megfelel a készlet: NAGYON jól néz ki. És erre találták ki. 9/10, a lenyúzott tenyerek miatt.
Ár: DRÁGA. Nagyon sok elem, de egy modular building készletben közel ennyi van, és azok fele ennyibe kerülnek. Miért vettem meg akkor? Mert jobban tetszett,másrészt ha a kifutott nagyobb használt UCS-ek árát nézzük, amiknek minden eleme hibátlanul megvan, többe kerülnek mint újonnan. Vagyis befektetésként is tekintek rá, ha netán később megszorulnék anyagilag. 4/10
| kép: legorods |
Összesen: Nekem nagyon tetszik a készlet, és nagyon jól mutat a szobában. Az én elvárásaimat kielégíti. Aszerint pontoztam, amire készült. Nem az az ember vagyok, aki körberepülné a szobát vele. Az üres raktér ezért nem is nagyon izgat. Akinek játszani kell, vegyen 7166-ost. Az én értékrendem szerint 8/10.
V. lásd még
- a készletről korábban a blogon
- építési útmutató: 1., 2., 3., 4.
- elemlista
- helyigényes az építkezés