Indiana Jones és a LEGO közös kalandjai 2008-ban kezdődtek, a (mozi)filmsorozat negyedik részének, az Indiana Jones és a kristálykoponya királyságának megejelenéséhez igazítva. (A filmről szombaton olvashattok majd kritikát, míg a port.hu és az imdb adatlaphoz csak kattintani kell.)
Az egybeesés nyilván nem véletlen, sőt, megkockáztathatjuk kicsit viccesen (vagy éppen halálosan komolyan), a film létrejöttének egyetlen oka, hogy lehessen belőle legót (és persze ezer más kacatot) készíteni. Hiába no: 2008-ra felnőtt és nem kevés pénzt keres(ett) az a generáció, aki hozzám hasonlóan 4-5-10 évesen Indy akart lenni, de legalábbis fogantyú az elveszett frigyládán. A sorozat első három része ráadásul gyakorlatilag egybeesett a LEGO eddig volt talán legszebb időszakával, a nagy Town-aranykorral. (Ez utóbbi kijelentéssel persze lehet vitatkozni, de harminc körül nem találtok olyat, akit ennek ellenkezőjéről meg lehetne győzni. Jelzem azonban: az elmúlt két-három év történései új aranykor jeleit mutatják, komolyan mondom.)
A licenszia a LEGOhoz George Lucas cégétől, a LucasArtstól került. (Lucas valamennyi Indy-film írója, producere). A két cég a Star Wars sorozaton ekkor már régóta együtt dolgozott, az együttműködésük bátran volt nevezhető sikeresnek, különösen a LEGO szempontjából. Az Indy-franchise nemcsak fröccsöntést takar, két legó Indiana Jones videójáték is megjelent. (Ezekkel külön posztban foglalkozunk majd.) Az együttműködésről az első pletykák 2007-ben kezdtek el szivárogni, de váratlanul igazán senkit nem ért a hír, talán mert annyira kézenfekvőnek tűnik Harrison Ford minfigesítése.
Az induló készletek nem kizárólag az új filmhez (Kingdom of the Crystal Skull, 2008.) kapcsolódva érkeztek meg, hanem 3 készlet az első részből (Az elveszett frigyláda fosztogatói, Raiders of the Lost Ark, 1981.), illetve 1 készlet harmadik részből (Indiana Jones és az utolsó kereszteslovag, Indiana Jones and the Last Crusade, 1989.) is kijött.
A második részhez (Indiana Jones és a Végzet Temploma, Indiana Jones and the Temple of Doom, 1984.) kapcsolódó dobozok csak 2009-ben jelentek meg. A kiadás sorrendjének logikáját azonban ne rajtam keressétek, én azt mondom.
A sorozatban összesen 16 + 2 készlet jelent meg (délután röviden bemutatjuk mindet), 2010-ben sajnos nincs kilátásban újabb szett. Ez két dolgot jelenthet csak: vagy jegelik a témát, de ami szerintem inkább valószínű, hogy hamarosan véget ér a vonal.