Amikor a Sport Géza minden nap arról szól, hogy szépek-e, jók-e, netán csúnyák a 2012-es év Forma-1 autói, mi visszamegyünk 2006-ba és mutatunk valamit, ami legóból igazán impozáns. Gyönyörű képek, szigorú objektivitás, Legomano80 egy Ferrarival a színpadon!
A múltkori Arctic szettek után jóval frissebb témát találtam egy 5 éves Racers készlet személyében. Igazából nem értem, hogy ez miért a Racers sorozatba került bele (tudom, azért mert Ferrari), sokkal jobban beillett volna a Technic kategóriába, annak is a felső szegmensébe, hiszen több mint 1200 alkatrészt tartalmaz, és újkorában 40-45000 forintba került.
Én sem vagyok egy Ferrari rajongó, de a Forma-1-es kocsik közül ez tetszett a legjobban, se a Williams, se a McLaren nem volt ennyire szép. A leírások alapján tudásban nem nyújt ugyan többet, de a formáját teljesen áttervezték.
A megszerzése elég kalandos volt. A Vaterán már többször láttam ezt a készletet, de nem volt meg az elhatározás bennem, hogy meg is vegyem, aztán a 2011-es év utolsó napján, rövid levelezést követően lecsaptam a zsákmányra potom 21000 forintos áron.
|
Eddig nem csalódtam neten vásárolt készletekben, de ez mindent vitt. Bár a magát LEGO-rajongónak tituláló eladó megírta, hogy a szett hiánytalan, a matricák szép állapotúak, de ez nem volt igaz, átvétel után otthon kiborítva a zacskót az alkatrészekkel együtt hullott ki a matricák egy része darabokban, ami rajtamaradt, az pedig gyalázatos állapotban volt. A letöltött használati útmutatóval összevetve a kapott alkatrészeket az is kiderült, hogy jó néhány alkatrész hiányzik. Persze sem normális matricaívet, sem a pótalkatrészeket nem kaptam meg az eladótól (akit LukiWikinek hívnak, ha tehetitek, kerüljétek, de legalábbis legyetek óvatosak – t.), így a Bricklinkről szereztem be mindent 10000 forintért. Ennek köszönhetően már több mint 30000 forint lett a készlet, ami azért rettenetesen bosszantó, mert pár nappal később a Vaterán egy hibátlan, dobozos készlet volt fent bontatlan matricaívvel ugyanúgy 20-22000 forintért. Morgásból ennyi elég is volt, most következzen a végigjátszás!
I. Alapadatok
Neve: Ferrari F-1 Racer 1:8
Sorozatszám: 8674
Témakör: Racers
Altéma: Ferrari
Kiadás éve: 2006
Kockaszám: 1246
Minifigurák: -
Ára: 20000 – 135000 Ft (Vatera, Bricklink)
II. Mi van a dobozban?
A készletet egy cipősdobozban kaptam meg, így erről nem tudok nyilatkozni, de a neten talált képek alapján az eredeti doboz alaposan ki volt bélelve. Azonnal feltűnt, hogy mennyi panel van benne, és hogy gigantikusak a kerekek. Ez már előrevetítette, hogy nem vicceltek a LEGO-nál, amikor kitalálták, hogy 1:8-as méretarányban alkotják meg a versenyautó modelljét.
III. Játékmenet
Az autó a nagy Technic készletekhez hasonlóan modulos felépítésű: 2 nagyobb és 3 kisebb egység adja ki az egészet.
Az első modul az első felfüggesztéstől a cockpit végéig tartó rész, melyet nagyjából 2-2,5 óra alatt lehet összerakni, ha az ember bámészkodik is egy kicsit közben. Maga a kormányzás rém egyszerű, így ezzel nem is érdemes foglalkozni, de a felfüggesztés szerintem remek, nagyon élveztem az összeépítését. Nagyon szépen kirajzolódik az alsó és felső háromszög, a rugózás megoldása egyszerűen fantasztikus, a képek alapján korábban nem tudtam rájönni hogyan működik.
A lényeg, hogy a függőleges mozgást vízszintessé alakítja át és ez van átvezetve a két, a kocsi hosszanti tengelyével párhuzamosan beépített teleszkóphoz. Azt hittem, hogy ez egy eléggé törékeny megoldás lesz, de a próbák során bebizonyosodott, hogy elég tartós a megoldás (azért raliautóba ugyanezt nem tenném bele). Ezt a részt a panelek beépítésével kellett befejezni, melyekre meglehetősen sok matricát kellett felragasztani.
A második nagyobb modul a hátsó felfüggesztés – motor egység.
A felfüggesztés ugyanolyan, mint az első, itt már nem csodálkoztam annyit, a kerekek mozgását két-két kardáncsukló vezeti át a differenciálműhöz, mely néhány fogaskeréken keresztül viszi át a mozgást a V10-es motorhoz.
Szép megoldás a csövek imitálása, jópofa a kipufogó kivezetése is.
Befejezésképpen itt már össze kell illeszteni a két fő egységet, mely nagyjából megmutatja az autó végleges formáját. Ezt már egy kicsit aggódva néztem, mivel látszott, hogy az autó nagyon nagy lesz, de a két modul kapcsolata nem igazán nevezhető stabilnak. Próbából feltettem a kerekeket és kipróbáltam milyen a rugózás, de középen lenyomva érezni lehetett, hogy a rugók valamivel erősebbek, mint maga a kasztni, és bizony hajlamos a csavarodásra, hajlásra.
Inkább folytattam a következő blokkal, az első légterelővel és az orrkúppal. Rengeteg apró alkatrészből áll, nagyon korrekt másolata az igazinak, sokáig el lehetett vele pepecselni.
Erre még több matrica került rá, és mivel ezek többsége több elemet is összefogott, ezért ezt a továbbiakban tényleg csak egy alkatrészként lehet kezelni.
A hátsó szárny gyorsan elkészült, semmi extra nem volt benne, hacsak az nem, hogy a matricák miatt itt is lettek olyan elemek, melyek a felragasztástól számítva örökre összetartoznak.
Az utolsó egység a motorblokk borítása, a hátsó karosszéria. Ez számomra a legnagyobb rejtély, hogy ennek mi értelme volt. Az egész szerkezet rendkívül instabil, a paneleket van, hogy csak egy-egy pont köti össze, és persze értem, hogy az volt a céljuk, hogy hasonlóan az igazihoz egyben le lehessen szedni a borítást és alá lehessen nézni, de szerintem nem olyan érdekes annak a kidolgozása, hogy ezt mindenképpen meg kelljen mutatni (amit érdemes látni, azt amúgy is meg lehet nézni a réseken keresztül).
A tervezők helyében én biztos, hogy a felső részt úgy terveztem volna meg, hogy javítson az egyébként meglehetősen gyenge stabilitáson, valamint ez egy jó pont lehetett volna, hogy meg lehessen fogni normálisan a modellt.
IV. Értékelés
Minifig: nincs.
Kockák: 7/10. A készletben több mint 1200 alkatrész van, a csatlakozók és a stud-mentes építőelemek vannak többségben fekete és piros színben, fogaskerék, tengely nincs túl sok, viszont van rengeteg panel (aminek nagy részét a matricázás miatt más modellhez nem nagyon lehet felhasználni).
Játékélmény: ezt a részt kettéválasztom, mert szeretném külön értékelni az összerakást és az azt követő játéklehetőséget. Szóval az összerakás nem volt unalmas, mindig voltak benne érdekes részek, kevés volt az ismétlődés. Nem volt nehéz, szerintem egy kezdő is simán elbánik vele, ezért ezt 8/10-re értékelném.
A másik szempont viszont gyakorlatilag értelmezhetetlen a számomra, főleg ha egy gyerek szemszögéből nézem a dolgokat. Kapunk egy gigantikus és gyönyörű modellt, de megfogni nem lehet, játszani vele nem lehet az instabil volta miatt, alkatrészbányának jó lenne, de a sok matrica miatt rengeteg elem kárba veszik (matricázás nélkül meg a modell nem néz ki jól). Egy gyerek szeretne is kezdeni valamit egy ilyen autóval, neki nem elég, hogy beteszi a vitrinbe. Ha AFOL-oknak csinálták, akkor remek modell, mert dísznek jó, gyerekjátékként meg kaphat egy szép nagy nullát. Az összesített értékelés így 4/10.
Ár: 4/10 Az árnál az eredeti bolti összeget veszem figyelembe, ami ha jól tudom 40-45000 forint volt. Mivel egyszer összerakható puzzle-t nem vennék ennyi pénzért, ezért szerintem ez az összeg túl sok, főleg, hogy a mostani csúcsmodelleket kis szerencsével ennyi pénzért meg lehet venni, és például kockaszámban hiába ugyanennyi a motoros exkavátor, de ott komplett elektronikai rendszer van benne az árban, ami „kissé" megdobja az értékét. Én ezért a szettért maximum 25-30000 forintot adnék, de tudom, hogy a licenszelt termékek mindig drágábbak.
Összesen: 5/10. Szívem szerint sokkal többet adtam volna erre a készletre, mivel az elkészült modell nagyon szép, mérete, kidolgozottsága gyakorlatilag tökéletes. A rossz összpontszámot egyértelműen azért kapta, mert csak díszként lehet értékelni, egy gyerek nem igazán tudna vele mit kezdeni. Kár érte...
V. lásd még