Haynau egy nagyon-nagyon régi készlethez nyúlt, majd összerakta és meg is írta. Jobb hobbi nem is kell, mint összerakni a régi készleteket.
„Régi idők készletei“ – így is hívhatnám legújabb mániámat: gyerekkorom készleteit összerakni.
A nyolcvanas években vagyunk. Reagan elnök jóvoltából dúl a „Csillagháború“, a hidegháború legutolsó, de legfurcsább szakasza. Valahol, egy távoli galaxisban, egy másik időben viszont még rendben van a világ: Lego-asztronauták hódítják meg a világűrt, és láss csodát: itt még nincsen szükség ellenség-frakciókra, a feladat a békés kutatás. A jellemzően kék-szürke színekben „pompázó” járművek 1978-tól lépnek a „Town” vonal mellé, így gyarapítva a Lego-élet színtereit (ugyanebben az évben jelenik meg a legendás sárga vár, a „Castle” vonal „ősatyja“). És a járművek pufi kerekei is itt jelennek meg: holdjáró autókhoz viszont ez kimondottan illik. (Szívesen fellőném a Holdra azt a Lego-dizájnert, aki a mai City-személyautókhoz is pufi kereket tervezett…)
I. Alapadatok
Név: Sismobile
Sorozatszám: 6844
Témakör: Space
Altéma: Classic (később bevezetett megnevezés)
Kiadás éve: 1983
Kockaszám: 46
Minifig: 1
Ára: A doboz oldalán árcímke: „2,50“. Dollár? „Démárk“? US-dollár? Használtan 7,50-12,00 euró között (Ebay), párezer forint (Vaterán).
II. Mi van a dobozban?
Kisméretű doboz, benne kétrét hajtott leírás, a Classic Space vonalra jellemzően főleg kék és szürke elemek, valamint két átlátszó-piros henger. Ezen kívül két fémtengely, hozzá tarozó pufi-kerekekkel. És persze egy Classic Space gúnyában pompázó minifig (sajnos a fehér felsőrészt annó átragasztottam, ezért a fotók kedvéért sárga figgel pótoltam).
Doboz, leírás, elemek
III. Játékmenet
Galaktikus formatervezés
Nem túl bonyolult modell: a „csuklós“ alváz mindkét fele kap egy-egy tengelyt, kerekekkel. Az első részére a két lámpa valamint a kormánykerék kerül. A hátsó rész a felépítményt hordja, két kinyitható rekesszel, két antennával (egy klasszikus szürke rúdantenna valamint egy nagy parabola-antenna) valamint egy lehajtható „műszer-egységgel”. Ennek funkciója nem teljesen világos, de el lehet játszani vele: vagy kőzet-detektor és a járgány része, vagy levehető, és a sofőr/pilóta kézbe veszi, hogy így kutasson.
Felhajtható detektoregység - így nem túl szép, de funkcionális
IV. Értékelés
Az a Classic Space embléma!
Minifig:10/10
Classic Space minifig – ennél klasszikusabb nem is létezik: színfehér, sisakostul-palackostul. És persze a Classic Space emblémával. Legendás minifig, szerintem (a napokban levakarom a matricát, akkor az enyém is szép és fotózható lesz).
| Fotó: Brickset |
Kockák:8/10
Szürke és kék – a Space klasszikusainak színei. Több „spéci“ elem, ami érdekessé teszi a készletet: a két kék „levelesszekrény“, a két fémdetektor (vagy mi a szösz), a parabolaantenna (+tartóoszlopa), a pufikerekek. És persze a csuklós plate. Rengeteg készletbe beépítettem őket gyerekkori legós karrierem során.
B-modellek, dögivel
Játékélmény:9/10:
Összeépíteni nem túlzottan nagy kihívás, a doboz hátoldalán szerethető és könnyen megépíthető B-modellek úgyszintén. Több funkciója által játszani is érdekes: csuklós (hogy lehet ilyennel tolatni? akár utánfutó-jogsi-előkészítőnek sem rossz…), nyitható rekeszek, lehajtható műszer-egység (amik ráadásul le- és minifig-kézbe vehetőek).
Ár: ?
A dobozra ragasztott árcédula „2,50“-je nem mond sokat. Méretét tekintve a készlet nem tartozhatott a drágábbak közé. Manapság használt készletek szintén abszolút elérhető áron kaphatóak – mondhatni, egy súlyosan alulértékelt klasszikussal van dolgunk.
Összesen: 9/10.
Szerintem az egyik legjobb Classic Space készlet: méretével túlszárnyalja a korai szettek jellemzően apró űrhajócskáit, színei harmonikusak, funkciójaival jó „játszhatást” biztosít – és mindezt abszolút elérhető áron. Ugye, hogy lehet ellenség-konfliktus nélkül is jókat játszani. A nyolcvanas években legalább is lehetett…
V. lásd még:
- az elemek listája
- össze így építheted
- a Classic Space vonal
- űrkutatás kockagyárilag
| A bejegyzést összeállította: Anak |