Minifig88 a tavalyi év egyik belépő szintű Technic készletét értékelte a blog számára. Kifjezetten magas pontszám áll a kritika végén: úgy látszik ismét csak kiderül, nem minden a kockaszám.
I. Alapadatok:
Neve: Off-Roader
Sorozatszám: 8066
Témakör: Technic
Kiadás éve: 2011
Kockaszám: 141
Ár: 3700-4200 Ft
II. Mi van a dobozban?
A doboz mérete megfelelő. Ugyan van benne hely még, de ha kisebb lenne, akkor nem keltené fel annyira a figyelmet a polcon. Az elején két kép van a főmodellről, az egyik jól néz ki, a másik a funkciókat mutatja. A hátulján hasonlóan vannak elrendezve a dolgok, csak éppen a B-modellről. Na, most már nyissuk ki! Két füzet, két zacsi, kezdődhet az építkezés.
III. Játékmenet:
Először a főmodell, ez afféle megszokás. Ez egy terepjáró. A első kereke kormányozható és mindkét tengelye rugózik. Ez a funkció azonban nem sokat ér terepen, mert a tengelyek nem tudnak kimozdulni egymás síkjából. Így ha rámegyünk valami tárgyra, akkor az egyik kerék a levegőbe kerül. Azonban a terepmászásbeli hiányosságokat pótolja a kinézet. Óriási ötlet a fogak lámpaként történő használata. Szemből nézve a kocsi olyan, mint valami állat. Mondjuk egy ragadozó. Párduc, vagy ilyesmi. Az a kis kék színű beütés is jó a fényszórókban.
Ezután a B-modell következett. Elárulom, hogy a fotó nem volt túl bizalomgerjesztő számomra. A buggy valahogy összedobottnak hatott, de mégis kíváncsi voltam, mit hoztak össze a készlet elemeiből. Egy darabig nem tudtam, melyik részét csinálom, de aztán kezdett alakulni a forma és a véleményem is kezdett pozitív irányba változni. A jármű kormányzással és rugózással van felszerelve. A rugózása olyan kemény, hogy nem sok szerephez jut, a kormányzás viszont rendkívül érdekes. Ha bedöntjük a kasznit, akkor ugyanarra fordul az első tengely. Ez a technika maga után vonja azt is, hogy a hátsó tengelynek is forognia kell a jármű hossztengelyén. A hátsó tengely viszont jóval többet képes forogni, mint amennyi a kormányzáshoz szükséges. Így egy másodlagos rugózáshoz jutunk. Hogy kicsit jobban értsük a dolgot, ha három kockát (bricket) teszünk az egyik kerék alá, a másik három a földön marad. Óriási! Egyébként érdemes megfigyelni, hogy alig találunk itt párhuzamosan rakott elemeket.
Aki detektív, vagy csak szimplán jó megfigyelő, észreveheti, hogy itt hiányzik egy része a járműnek, de amiért a kép készült, az jól látszik rajta.
Az építés mindkét esetben kb. 20 perc volt, az útmutatókkal sem volt semmi probléma, a fekete és a sötétszürke tökéletesen elkülönül.
Ezek után következtek kísérletek saját verzióra, de erről majd később.
IV. Értékelés:
Kockák 8/10
Jók, sokfélék, stb. Mondjuk tehettek volna bele még pár darab fekete pint. A jeepben pl. az ülések instabilak voltak, a két L-alak nem mindig mozgott teljesen együtt. Aztán hiányolok belőle még egy darab két lyuk hosszúságú tengelyt. A buggyban, ahol a piros L alakú elem találkozik a két vékony, fekete L alakú elemmel, ott a felhasznált egy darab kék csatlakozó csak az egyik feketét fogja hozzá a piroshoz. Más készletben is volt már példa arra, hogy a főmodell megépítése után a tartalékokon kívül maradtak még elemek csak azért, hogy a B és C modell létezhessen. Nevezetesen 5765.
De van kardáncsukló!!! Ilyen kis készletben!!! Többek között ez is oka volt a vételnek. Végül, én kétféle fogaskereket tettem volna a dobozba, ugyanis az egyféle mérettel ebből a fajtából nem lehet vízszintesen továbbvinni a hajtást, csak derékszögben. Ez kicsit csökkenti a továbbépítési lehetőségeket, de növeli az agymunkát!
Játékélmény 10/10
A készlet méretéhez képest nagyon sok érdekes megoldás van benne, az építés minden percét élveztem. A készlettel való foglalkozás nem ért véget a két modell útmutató szerinti összerakása után, most következett a saját C modell építése. Számomra ez volt a legnagyobb kihívás. Imádok korlátozott elemszámmal építkezni. Eddig csak a Creatort nyomtam, de úgy döntöttem, hogy most kipróbálom a Technicet is. Ez azért nehezebb, mert nem látom át a Technic elemeket olyan jól, mint a másikat, illetve szeretek jó sok pint használni, de mint már mondtam, ebben a kitben ezek számát nem vitték túlzásba (4+1 tartalék). Na szóval, sok lehetőséget kitaláltam, de végül a motorosszán tűnt a legjobbnak, főleg mert nem jár lánctalp a készlethez.
A szán egyetlen funkciója a kormányozható csúszótalp az elején. Érdemes egyébként különböző kormányzási technikákon agyalni, mert csak egy darab 5 lyuk hosszúságú rudat adtak a terepjáróhoz, szóval ez is lehet egy része a kihívásnak.
Mechanika 10/10
Minden olajozottan működik. Annak ellenére, hogy nem sokat ér, nagyon tetszik a terepjáróban az, hogy két tengely rugózását egy rugóval oldották meg és az is, hogy a kormányzás a hátsó traktusból az első kerékhez (ami ugye le-fel mozog) a kardáncsukló közbeiktatásával jut el. Ha a fogaskereket forgatjuk, akkor minden könnyen megy, de ha a kereket próbáljuk, akkor már akad egy kicsit. De egyrészt a valóságban se így csináljuk, ott is a fogaskereket (amit ott kormánynak neveznek) mozgatjuk, nem a kereket, másrészt meg ki az, aki fordítva is kipróbálja? :))) A buggy funkciói meg egyenesen fantasztikusak! Egyértelműen ez viszi a pálmát a terepjáróval szemben.
Ár 9/10
Nem tagadhatom, az ár-érték arány kiváló, de hát elvből nem adható 10 pont az árra.
Összesen 9/10
Mindenkinek csak ajánlani tudom. Nagyon megéri az árát. Úgy érzem, van még játszanivalóm a készlettel.
V. Lásd még:
- elemlista
- építési útmutatók
- még egy alternatív modell
- és még egy
| Összeállította: Anak |