Felnőttkori LEGO-korszakomban már több készletet is beszereztem, de most nagyravágyó lettem. Valami nagyra vágytam. Már a katalógusban kinéztem magamnak: hű de jó lesz! Aztán a Müllerben ott pöffeszkedett a doboza a polcon. Ejha, elég szép darab lesz ez, ha már a doboza ekkora!
Hazavittem, de nem mertem kinyitni. Ideges voltam, mint tinédzser srác ha meglát egy eszméletlenül klassz csajt és alig meri megszólítani: napokig feküdt a doboz az asztalon, kerülgettem, nézegettem. Vártam a megfelelő pillanatra. Aztán végre eljött a nagy nap: életem egyik legszebb (ha nem a legszebb) legós pillanata volt! Ami azután következett, azt csak úgy tudom leírni, hogy AFOL-ként ennyire nem okozott még örömöt egy készlet sem! Nézzük csak meg, miről is van szó...
I. Alapadatok
Neve: TIE Fighter (TIE-vadász)
Sorozatszám: 9492
Témakör: Star Wars (Csillagok Háborúja)
Altéma: Episodes IV-VI (IV.-VI. rész)
Kiadás éve: 2012
Kockaszám: 413
Minifig: 4
Ára: € 49,99 a Müllernél (S@H 14990 Ft, Kockaáruház 13485 Ft)
| Forrás: brickset.com |
II. Mi van a dobozban?
Kezdjük magával a dobozzal: nagy. Formájára négyzet alapúnak nézem, és tényleg: 35cm x 37,7cm. Szerintem azt hivatott méretével közölni, hogy a belőle építhető modell is nagy. Rajta a kész modell képe és... valami, ami nem illik a képbe. Értem én, hogy Darth Maul rikító vörös bőrszínével és a fejéből kinövő tüskékkel a Sötét Oldal legszínesebb és távolról felismerhető képviselője - viszont sok évvel a TIE-vadászok megjelenése előtt lekaszabolták holmi jedik (a fiatal Obi-Wan Kenobi). Akkor viszont mit keres a borítón? Na de menjünk tovább, nyissuk végre ki a dobozt! Ami eddigi felnőttkori készleteimtől eltérő módon nem kétoldalt nyílik, perforált fülek benyomásával, hanem a tetejét egy darabban le lehet emelni róla. Szerintem a cég úgy gondolta, hogy a tető felnyitható legyen, de ez a ragasztó bőséges adagolása miatt nem lehetséges - szikével-késsel viszont szépen fel lehet úgy nyitni, hogy később tárolóként használható legyen a doboz.
A dobozban három nagy zacskó lapul (bennük egy-egy kisebb, az apróbb elemeknek), két speciális nagyobb elem (ezek vajon hova fognak kerülni?) és egy közel A4-es méretű leírás. A leírás szerint az első zacskóból a pilótafülkét, a másik kettőből a két szárnyat kell megépíteni. Keresem a matricaívet, megkönnyebbült sóhaj: nincs, nem is kell!
III. Játékmenet
Lássuk az első nagy zacskót. Mivel a kritika (illetve a fotózás) miatt glédába raktam az elemeket, volt alkalmam megcsodálni a felhozatalt. Nem rossz, ennyi elem középfajta készleteknél is több - és ez még csak egy zacskó a három közül! Első lépésként a figeket kell összerakni, ofkórsz. Megcsodálom őket, de ehhez a témához az értékelésnél bővebben.
Kezdjük a pilótafülkét. Birodalmi dizájnja van, azaz szürkék különféle árnyalatai veszik körül a pilótát - gondolom azért, hogy ne vonja el semmi a figyelmét az ügyeletes célpontról. Pedig ha tudná... hogy csak egy-egy oldalfal választja el egy felettébb tarka színösszeállítástól: a törzs kétoldalán piros (!) és sárga (!!) Technic-elemek hivatottak a kék (!!!) Technic-pöcök megtartására, nagy valószínűséggel ehhez fog csatlakozni a két szárny.
Furcsa, hogy egy-egy kurbli-formájú Technic-elemet is be kell ide építeni. Ez már csak azért is megmagyarázhatatlan, mert ezeknek abszolút semmi funkciója nincs és amint folytatjuk az építést, az egész kurbli-tarka-Technic-egyveleg eltűnik az egyébként tetszetős világos- és sötétszürke borítás mögött. A pilóta kap egy áttetsző piros 1x2-es rácsot műszerfal gyanánt - hm, picit szegényes, ide tehettek volna valami szebbet és jobban kidolgozottat is, na de mondjuk rá, hogy a pilóta eleve HUD-on keresztül csodálja a világot.
A pilótafülke "szélvédője" (egy űrhajónál ezt vajon hogy hívják, hiszen az űrben nincs szél?) egyedi festésű átlátszó kupola, természetesen felnyitható, azonban ezzel együtt akár a tető is nyitható, ezzel gyerekjáték a pilótát beültetni és kivenni. A fülke alatt kap helyet a két ágyú, ezek sajnos amolyan "pöckölős", állítólag játszásra tervezett "mini-dárdák". Na, erre aztán egészen biztosan nem fogom használni őket, maradnak a helyükön, ott nem is néznek ki rosszul.
A pilótafülke és a Technic-színegyveleg, jól látható a két fekete "Technic-kurbli"
Kész a nagy mű első része, eddig elégedetten szemlélem: tetszetős! A kabin hátoldala is jól sikerült, különféle parabolaantennák felhasználásával.
Pilótafülke, szimpla belsővel, szélesen nyíló tetővel - és a színkavalkádnak semmi nyoma nem maradt...
Hátulról is tetszetős a pilótafülke, figyeld csak a két "helyzetjelző" piros lámpát!
A másik két zacskó tartalma azonos: a két szárny egyformán néz ki. Itt a második menetnél szándékosan összeborítottam az elemeket, hadd játsszak egy kicsit... Apropó szárnyak: amellett, hogy a TIE-vadász egy a 2005-ben megjelent elődjénél (7263) lényegesen szebben megmunkált törzzsel rendelkezik, a szárnyaknál látni igazán az elődhöz képest hatalmas fejlődést, szebben kidolgozott formát. A szárnyak maguk meglehetősen nagy panelekből épülnek fel, ezek körül fut körbe egy plate-ekből összetevődő szegély, ami masszívabb megjelenést kölcsönöz a szárnyaknak, a szegélyt pedig speciális plate-ek rögzítik a szárnyhoz (ezekkel eddig leginkább teherautó-orr részeként találkoztam).
A szárnypanelek jellegzetes hat szegmensre osztását hosszú vékony rúd-elemek felhelyezésével érni el - a kész gépet oldalról nézve tökéletes képet mutatnak a szárnyak, csak elölről nézve állnak el a rudak a szárnyfelülettől egy kicsit. A dobozban külön megtalált, már említett spéci elemek a szárnyat erősítik - egy hosszabb Technic-tengely és a törzsből kiálló pöckök segítségével - a törzshöz (ezt a megoldást már a 7263-as elődnél is alkalmazták). Elég masszív megoldás, szerintem akár komolyabb gyerekkéz-igénybevételt is kibírhat.
Ebből épül meg...
...az egyik szárny
A doboz kinyitása óta másfél óra (!) telt el, nem elkapkodva, az építés folyamatát élvezve, a részeredményeket néhol fényképekkel dokumentálva. A végeredmény ámulatba ejt: alig találok szavakat. Viszonylag nagy, arányaiban és színeiben jól eltalált, gyönyörű űrhajó feszít büszkén az asztalon. Szinte hallom, ahogy stukákhoz hasonló süvöltéssel (méghogy a hang nem terjed a világűr vákumában? dehogynem, hiszen ez egy sci-fi-meseeposz!) hasít a galád lázadó flotta felé - hogy aztán pillanatokkal később lepuffantsa egy X- esetleg Y-szárnyú, védőpajzzsal is felszerelt vadászgép. Hiába, a stuka-hang kamikáze-sorsot takar: nem sok TIE-vadász-pilóta élhetett túl egynél több csatát...
Jól látszik a méretkülönbség a minifig-pilóta és űrhajója között
IV. Értékelés
Minifigek: 9/10. Négy darab minifig egy ekkora készlethez bőségesen elég. A birodalmi tiszt morcosan néz - és úgy tűnik, új. A TIE-pilóta a tavalyi SW-adventi naptárból ismerősnek tűnhet, viszont itt végre kapott arcot is: a jelek szerint izzadság-felfogó szövetsapkát húzott a fejére a sisak alá, abból vigyorog borostásan (ejnye, hát a birodalmi katonáknál nincs reggeli sorakozó?) a világra. A Halálcsillagon szolgáló katona (Death Star Trooper) kétarcú, egyik arca összevont szemöldökkel, a másik plexi-szemüveggel mutatja - itt picit zavaróan hat, hogy a sisak fig-fejre felfestett állszíja nem ér eléggé oldalra, azt a sisak nem takarja el, így nem tűnik életszerűnek. Kár, mert a sisak szintén új, és jól néz ki. Végül egy droid - R5-J2 - , akinek a teste már az említett adventi naptárból ismerős, itt kapott egy újonnan festett R5-ös fejet.
Marcona arc, túl rövid állszíj | Így is marcona, de így is túl rövid az állszíj | Elszánt grimasz | Micsoda borostás arc! | Igen - ez itt egy birodalmi R5-ös |
Kockák: 10/10. Hát, a 413 az nem kevés darabszám, ebből ráadásul meglepően kevés a nagy méretű panel, valamivel több a viszonylag speciális elem (kupolák, rudak). Viszont rengeteg a többnyire univerzálisan is felhasználható elem, feketében, világos- és sötétszürkében. A szárnyak közepén található 2x2-es kerek plate pedig festett, nem kelett matricával bajódni.
A kész pilótafülke, pilótával
Játékélmény: 10/10. Abszolút a legszebb és legélvezetesebben megépíthető készlet, amivel az elmúlt évek során találkoztam. Sőt: talán még a mindenkori kedvencem (6285 Black Seas Barracuda) trónról taszítására is képes volt nálam. Építés közben lassan-lassan alakul ki a formája, végig ámulni lehet a furcsa (már említett szín- és elemkavalkád a törzsben) vagy éppenséggel szép (törzs borítása, szárnyak szélei, panelek) megoldásokon. Nagyon jól eltalált készlet, úgy méretében mint arányaiban nagyban felülmúlja a hét évvel ezelőtt megjelent elődjét.
"Napelemes" űrhajó...
Persze aztán játszani is lehet vele, a masszív hajótest nem potyog egykönnyen darabjaira (reptetése közben a rekedtes "vrááááá!"-TIE-vadász-hang kiadása kötelező!), a "kilövő"-ket inkább hanyagolnám (csak ne lövöldözzük ki egymás szemét!).
Ár: 8/10. Ne szépítsünk rajta, közel 15000 Ft nem kevés, hát igen, az a fránya licenszdíj. Persze aki ezt a halom pénzt rááldozza, hamar rájön, hogy megérte, mert amit ezért kap, az nem semmi, lásd az összegzést!
Szemből nézve a "Birodalmi Flotta napszámosát"
Összesen: 9/10. Számomra nagyon szubjektívan 10/10. Az abszolút értékben véve magas ár jóformán a készlet egyetlen mankója, egyébiránt szerintem bátran beszélhetünk róla mint az elmúlt évek egyik legszebb, legletisztultabb és legimpozánsabb SW-készletéről. Szinte nem is merek arra gondolni, milyen is lehet a szintén idén megjelenő X-szárnyú és örök kedvencem, az Y-szárnyú... Aki SW-rajongó, annak kötelező a készlet, aki egy impozáns és szépen kidolgozott vitrin-modellt keres, annak is feltétlenül ajánlom.
V. lásd még
- elemlista
- összerakás útmutató
- az "előd"
- SW-készletek a Kockagyáron
- a TIE-vadászok első megjelenése a vásznon
- egy megdöbbentő egybeesés: jelenet a "The Lost World" című Arthur Conan Doyle-regény 1960-as megfilmesítéséből, ahol éppen dinoszauruszok harcolnak egymással: figyeljétek a hangot 0:14-től!