Mai végigjátszásunk rendhagyó: Legomano80 újrakezdőként egyből 4 készlet értékelését küldte el nekünk. Amikor ilyen összevont végigjátszásokat kapok, általában azt szoktam kérni a beküldőtől, hogy bontsa szét szettekre, most azonban kivételt tettem. Annyira egységes, annyira szép témát dolgoz fel a kritika teljes terjedelmében, hogy vétek lenne szétrobbantani. A Technic oldalhajtásaként megjelent Arctic készletek szerintem minden idők legszebb legó-termékei között vannak. Ha engem kérdeztek, nagy kár, hogy a Technic nem egy ehhez hasonló játékosan komoly irányba fejlődött tovább, mert akkor most nem úgy állnánk, ahogy: a mai készletek közül bizony egyetlen sem tetszik, túl felnőtt dolgok azok nekem. (Más meg persze épp azért szereti Technicet, amilyenné mára lett, de itt rólam van szó.)
Nagyszerű kritika, gyönyörű képekkel. Fagyoskodjatok velünk!
Az első végigjátszásom során rögtön el is térek a szokástól és nem csupán egy készletről fogok írni, hanem rögtön egy egész sorozatról. Ez a sorozat pedig nem más, mint az 1986-ban kiadott Technic Arctic Action, mely összesen négy készletből állt, így akár bekerülhetne az „Elfeledett készletek nyomában" sorozatba is. A neten fellelt források szerint ez volt az első és egyben eddigi utolsó próbálkozása a LEGO-nak, hogy a Technic kategórián belül egy tematika köré építsen készleteket, melyek egymással teljesen kompatibilisek, egy méretarányban készültek. Persze mondhatnánk, hogy jelenleg is van olyan téma, mely köré csoportosulnak készletek, de ezek méretben kevésbé passzolnak egymáshoz. Ilyen például a Construction altéma, melyben nagyon sok szett van, ezek méretaránya azonban eltérő. Nem értem, hogy manapság miért nem törődik ezzel a cég, szerintem sokat dobna a játszhatóságon, ha mondjuk a régi Technic minifigekhez készülnének az exkavátorok, teherautók és a végén gigantikus méretarányos diorámákat lehetne készíteni. Hiába van sok készletem egy témában, ha utána ezek nem passzolnak méretben egymáshoz.
A sorozat megítélése eléggé vegyes volt, mivel pont az említett játszhatóság és modellszerűség miatt ezek a játékok valahol a Technic és a normál kategóriák között foglaltak helyet. Kinézetre szerintem sokkal szebbek voltak, mint a korabeli más Technic készletek, azonban ezt úgy érték el, hogy több hagyományos elemet (kocka, lap) használtak fel, és első alkalommal megjelent a sztenderd minifignél nagyobb, és funkciógazdagabb LEGO-ember.
A téma már gyerekkoromban letaglózott, imádtam mindent, ami a sarkkutatással volt kapcsolatos (ebben nagy szerepe lehetett a Delta című műsor főcímének is, melyben fekete-fehér képeken a hóviharban sarkkutatókat lehetett látni), így nem volt kétséges, hogy ezekre nekem óriási szükségem van. A megjelent katalógusban meg is jelöltem, hogy ezeket szeretném, de végül nem kaptam meg. Külön érdekesség, hogy ugyan több kiadásban is megvolt a '86-os katalógus, de mindegyikben csak három készlet volt, a legkisebb egyikben sem volt benne.
Most, hogy felnőttem és ismét rákattantam a LEGO-ra, úgy éreztem, hogy ki kell használnom a Bricklink által nyújtott lehetőséget, és be kell szereznem 25 év után az áhított készleteket, és így kiegészült az amúgy is elég hosszú lista.
A hosszú bevezető után jöjjenek a száraz adatok, majd maga a végigjátszás.
I. Alapadatok
Neve: Snow Scooter, Polar Copter, Arctic Rescue Unit, Arctic Rescue Base
Sorozatszám: 8620, 8640, 8660, 8680
Témakör: Technic
Altéma: Arctic Action
Kiadás éve: 1986
Kockaszám: 100/238/385/523
Minifigurák: 1/1/2/2
Ára: 8620: 2600 HUF (2000-18000 HUF Bricklink), 8640: 8100 HUF (3000-32000 HUF Bricklink), 8660: 10600 HUF (10000-50000 HUF Bricklink), 8680: 21000 HUF (20000-61000 HUF Bricklink)
II. Mi van a dobozban?
8620 Snow Scooter
A dobozról nem tudok nyilatkozni, mert a nélkül vettem, de gyanítom, hogy nem lehetett túl nagy. 100 kocka, és egy Technic figura: a legérdekesebb daraboknak a sílécek és botok, valamint a fehér Technic elemek számítottak.
8640 Polar Copter
Eredeti dobozában érkezett a készlet, az alkatrész-számnak megfelelően éppen jó volt a méret. Felnyitható fedeles a doboz, alatta átlátszó fólia, így csak fel kell hajtani ahhoz, hogy lássuk az alkatrészeket. Két oldalt kis fakkokban az eredeti lyukacsos zacskókba volt visszarakva minden alkatrész, középen műanyag display a figurával, sílécekkel és néhány fontosabb alkatrésszel. A tálca mögött volt a leírás tökéletes állapotban, benne A és B modell útmutatójával.
8660 Arctic Rescue Unit
Eredeti, bár nem túl jó állapotú dobozában érkezett a készlet. Szokásos felnyitható doboz alatta az átlátszó fóliával, a tálca oldalt csúsztatható ki. Szerintem ehhez is kellett volna kapnom műanyag displayt, de vagy eredetileg sem volt hozzá, vagy elveszett. Több fakkban voltak elhelyezve az alkatrészek és a figurák, mivel ehhez a készlethez már kettő is járt, az egyiknek volt bukósisakja, síléce és botja, a másik csak egy mezei sofőr volt. Érdekes és értékes alkatrész a fekete csiga, ami talán akkoriban lehetett új találmány, valamint a 4 stud hosszú kardántengelyek, melyeket mostanában igen borsos áron lehet csak beszerezni. Itt is nagyon szépek a fehér Technic elemek, főleg amelyeken rajta volt az Arctic széria logója.
8680 Arctic Rescue Base
A szettet egyben, összeszerelve kaptam meg doboz nélkül, szerencsére útmutató azért volt hozzá. A többi készlethez képest extra volt a pneumatikus szerkezet, mely a hátsó rámpát mozgatja. Mivel nagy készletről van szó, itt is két figura volt, de ezúttal már mindkettőnek jutott sífelszerelés is.
III. Játékmenet
8620 Snow Scooter
100 elemről van szó, így nem volt nagy kihívás összerakni, de volt benne egy-két érdekes részlet. A kisautó alapja készült el először, majd erre kerültek a kerekeket tartó szerkezetek, végül a „felépítményt" kellett összerakni, mely gyakorlatilag a székből, a kormányműből és a síléctartó szerkezetből állt. Mindenképpen kiemelném a kormányművet, mely amilyen egyszerű, olyan zseniális (szerintem). Tetszik benne, hogy az egészet egy tengellyel megoldották és a szükséges szögben való rögzítése is nagyon okosan van megoldva a két fogazott csatlakozó 180 fokban egymáshoz rögzítésével (vigyázni kellett, hogy a gyűrűket úgy tegyük rá a tengelyre, hogy ne szorítsa meg a felfogatást, mert akkor nem lehetne elfordítani a kormányt, ugyanakkor stabilnak is kell lennie). A szék és a síléctartó összerakásánál voltak gondok, mert a leírásban teljesen takarva volt a terület, így a végén az összerakott autón kellett kísérletezni, hogy tulajdonképpen mit is akartak. A figurát kissé macerás beletenni, mert ha nem figyelünk a lábfeje megakasztja a fogasléces összekötőelemet az első futóműnél.
8640 Polar Copter
Az építés nem volt sem hosszú, sem bonyolult. Körülbelül 30-40 perc lehetett az egész úgy, hogy az alkatrészeket összeöntöttem. Kezdésképpen a helikopter alapját és hátsó vázát kellett összerakni, majd az oldalfalak következtek. Ezután jöttek a talpak, majd a farok rész és a hozzá tartozó „gépészet". Befejezésképpen a fülke keretét kellett kirakni, valamint fel kellett tenni a propellereket. Az egyetlen nehéznek mondható rész a pilótafülke keretének a kialakítása volt, mivel ez apró alkatrészekből állt, nem úgy, mint a 2011-es helikopternél, ahol hajlékony elem adja a körvonalakat. Itt ügyelni kellett arra, hogy csatlakozók fogai a megfelelő állásban legyenek összepattintva, és figyelni kellett, hogy a rögzítések is a jó oldalról legyenek benyomva.
8660 Arctic Rescue Unit
Először a kis lánctalpas járművet raktam össze, semmi extra nem volt benne, érdekesség volt a mozgatható és rém egyszerű tolólap, aminek később még jelentősége lesz.
A kocsit az alapokkal kellett kezdeni: először a keretet kellett összerakni, mely a futóművet tartja, majd jöttek a kormányművek (igen, kettő is van egymással szemben beépítve), és a középső rögzített állású felfüggesztések. Ezután jött a kormány szerkezete, melynél csak arra kellett figyelni, hogy a tengely beillesztésénél mindkét kormányozott kerék egyenesen álljon. Mivel magasabb építésű kocsiról van szó, ezért a padlózat csak a kerekek felett kezdődött el, erre került a felépítmény. A mai készletekkel ellentétben nagyon sok olyan elem volt, mely nem jellemző a Technicre, így sok volt a nagyobb lap illetve a hagyományos ablak illetve tömör oldalfal. Két ilyen elemre az Arctic széria saját jele volt rányomva legnagyobb örömömre. Tehát a felépítmény elkészítése során össze kellett rakni a hátsó rámpa mozgatószerkezetét valamint az oldalfalakat, ezt követte a vezető fülkéje és a tetőre kivezetett kormány. Nagyon tetszett, hogy vették a fáradságot, és nem csak egy kamu kormányt tettek be a pilóták elé, hanem egy kis tengelyen és fogaskerekeken keresztül igazi kormány került oda, így ha felül megtekerem, akkor a pilóta előtt is forog. A fülke és a motorháztető lapokkal való lezárásával kész is volt a sarki mentőegység járműve, illetve járművei, mert a lánctalpas is annak számít.
A lánctalpas járművet természetesen be lehet tenni a csomagtérbe, de itt jött az a trükk, hogy a tolólapot fel kellett emelni a jármű fölé, mert másképp nem fért volna be.
8680 Arctic Rescue Base
És igen, itt a széria legnagyobb tagja, a sarki mentő-kutatóállomás a hozzá tartozó mini helikopterrel. Ez már több mint 500 elemet tartalmazott, ami abban az időben nem volt kis készletnek nevezhető, és bár nem tobzódik a funkciókban, de mindenképpen jó pont volt, hogy az egyik rámpa pneumatikus rendszerrel volt működtetve.
Ahogy feljebb is írtam, a készlet egyben, összeszerelve érkezett, és mivel folyamatosan időhiánnyal küszködöm, nem szedtem szét csak azért, hogy utána összerakjam, a kicsomagolás után jött az instant örülés az újabb szerzeménynek. A leírást természetesen megnéztem, szokásos módon a kisebb járművel kezdtek és csak ezután jött az épület. Ami nekem nagyon tetszett, hogy volt benne egy elég komoly kis számítógépes asztal szalagos magnóval (!), és egy monitorral, mely valamilyen vektorgrafikus ábrát mutatott (gondolom az Antarktisz felszínének vázlatos képe volt). A rámpamozgató pneumatikus szerkezet szerintem rendkívül elegánsan volt beszerelve, a csövek alul voltak elvezetve, az átváltót pedig hosszas keresgélés után az egyik tartóláb mögött találtam meg, szinte nem is látható. A pumpa és a két emelőkar szintén nagyon szépen, a tetőtartó szerkezet mellé voltak beszerelve, így a technikai részletek egyáltalán nem mentek a külső megjelenés rovására. A másik rámpa mozgatószerkezete a ház belsejében volt elrejtve, csak a mozgató kormány került házon kívül.
IV. Értékelés
Minifig: 8/10. Kicsit esetlen, ámde jópofa figurákat adtak a készlethez, és mivel Technic-ről van szó, ez eleve pozitív dolog. A négy készlethez hat figura jár, de vannak ismétlődések a kinézetükben. Ruha szempontjából három csoportot lehet megkülönböztetni: pilóták, Arctic-egyenruhások és sofőrök-dolgozók. Játék szempontjából nekem tetszik, hogy kezük-lábuk tekerhető, hajlítható, sílécekkel és botokkal jó kis pozíciókat lehet beállítani. Mivel ez a vonal teljesen kihalt, gondolom nem lehetett túl sikeres, de ettől függetlenül nagyra értékelem, hogy a LEGO a Technic sorozatba is bele akart vinni egy kis életet, játékosságot.
Kockák: 7/10. A négy készletben több mint 1200 kocka van, ami mai mércével nézve nem sok. Az elemek nem túl változatosak, és többségük nem is különleges, kevés kifejezetten Technic alkatrész van benne, ami abból is adódik, hogy nem bonyolult, sokfunkciós szettekről van szó. Ami mégis remekké teszi az az elemek, színek összhangja, tulajdonképpen ez teremti meg a különleges atmoszférát. Igazán ritka, máshol talán nem is látott elemnek a sílécek és botok számítanak, és azért azt se felejtsük el, hogy ezek a készletek tartalmaztak először Technic figurákat.
Játékélmény: 8/10. Az építés nem volt nehéz, és nem is tartott túl sokáig. A sok hagyományos elem miatt még a nem Technic rajongók is élvezhetik az összerakást. Egy-két apró baki volt csak az építkezés során, de ezt kárpótolta az a néhány érdekes megoldás, amiről már korábban is írtam. A szettek erőssége abban is megmutatkozik, hogy a figuráknak és az egységes méretaránynak köszönhetően a játék nem ér véget az összeépítésnél, sőt igazán csak azután kezdődik el, valószínűleg 20 évvel ezelőtt nagyon sok időt el tudtam volna tölteni a járművek és a figurák mozgatásával, helyzetek kialakításával (most megelégszem azzal is, hogy csak bámulom a vitrinbe kitett játékokat).
Ár: 9/10. Ha nem számítom a horribilis postaköltséget, akkor szerintem nem voltak drágák a szettek. Persze ha kiszámoljuk, hogy kb. 34 Ft/kocka volt az ára, akkor ez elég soknak tűnik, de egy 25 éves, jó állapotú szettért, ami ráadásul nem is túl gyakori, azért nem nevezhető rossznak. Gondolom, ezt úgyis csak olyanok fogják megvenni, akiket kifejezetten ez a téma izgat, azoknak meg nem lesz fontos az ár, örülnek, hogy hozzájutnak egy ritkasághoz.
Összesen: 8/10. Szép, de rövid életet megélt sorozat egyedi hangulattal és funkciókkal kifejezetten azoknak, akiket megfogott a téma. Mivel ez nekem gyerekkori álom volt, ezért szubjektíven tökéletesre értékelném, de figyelembe kell vennem azt is, hogy valószínűleg nem ez lehetett az általános vélekedés, hiszen nagyon gyorsan kimúlt.
V. lásd még
- Cikk a Technicopedia-n
- Egy film a készletekről
- Brickipedia szócikk
- Leírás, elemlista