Ha a nem lépünk ki az űrbe, a Castle vonalnál talán nincs látványosabb, kívánatosabb, főleg egy (kis)fiú számára. Egy-egy korszak zászlóshajóját ebben a témában a legkönnyebb megtalálni, hiszen vitán felül a várakban (kastélyokban) csúcsosodik ki a téma újra és újra.
Mai posztunkban bemutatjuk a kastélyok útját a sárga, még csak nem is külön altémába tartózó alapmodelltől, a tavalyi 7946-os készletig.
30 év alatt természetesen voltak jobb, rosszabb, néha egyenesen pocsék szettek is, de egyfajta állandóság, vissza-visszatérő elemek végig megfigyelhetők. A fonalat 1978-ban vesszük fel, mikor még nem képviselt különálló témát. (Ez csak később, 1984-ben történt meg.)
1978. (Csak szimplán) Castle (Születési nevén: 375, új nevén: 6075)
Ismertebb nevén a Sárga kastély. Ez volt a Lego várak alfája, itt kezdődött minden. A falak kizárólag sárga elemekből épültek fel. Ebben a korban a lovak még kockákból épültek fel. Megjelent a katonák, mára már alapértelmezett sisakja, és a fegyverek, melyeket még ma is gyártanak. A kastély már ekkor rendelkezett működtethető felvonóhíddal, ami szinte minden Lego vár elengedhetetlen kelléke. Itt még a figurák egy szürke mellényt viseltek, melyre fel kellett matricázni a címerüket. A kastélyhoz nagy menyiségű (14) figura tartozik. A kastély szép, egyszerű, és szerethető.
1984. King’s Castle (6080)
Nagy ugrás az időben, és nagy ugrás a Lego várak fejlettségében is. Megjelentek az egy darabból álló lovak, a tampon-nyomott legóember-torzók, és a fix rostélyos sisakok is. A vár alapkoncepciója hasonló elődjéhez, nem lett tovább bonyolítva, viszont bekerültek a képbe a panelek (kapásból 30!), amik szerintem csökkentik az építés élményeit. Ha egy mondattal kéne jellemeznem, akkor azt mondanám, hogy: a sárga kastély ráncfelvarrva.
1988. Black Monarch’s Castle (6085)
Talán úgy lehetne legjobban körülírni a vár jellemzőit, hogy az 1984-es vár egy továbbgondolt változata, mely némi megszépülést, és technika újításokat hordoz magában. A vár továbbra is szétnyitható, de az ellenséges katonáknak - mint ellenpólusnak - még nyoma sincs. A sárga és a szürke után megjelenik a harmadik falszín: a fekete. Aki 78 óta játszott, az viszont már tudott komoly viszályokat modellezni a királyságok között.
Korábban a kockagyáron: |
1992. Black Knight’s Castle (6086)
Újabb négy év telt el az előző vár óta, és bizony az idő, változásokat hozott. A vár már „dombornyomott” baseplate-re épült, és az alapjaitól újra gondolt vár, teljesen másképp festett. Megjelent a leengedhető rácsozat a felvonóhíd után, mint védelem egy új szintje, és bekerült az akkora már nélkülözhetetlen Szellem figura a képbe (mely világított a sötétben). Bekerült a készletbe az új sisaknak, melynek rostélya felhajtható. A kastély impozáns, ám sajnos még mindig rengeteg panelt használ fel.
1995. Royal Knight’s Castle (6090)
Talán nem túlzás azt állítanom, hogy a Castle sorozat aranykorában született ez a vár. Az oroszlános frakció színre lépett, és nagyon jó készleteket mutatott be a Lego. A Kastély egy egyedi „dombornyomott” baseplate-re épült, és bár felvonóhidat elhagyták, van helyette nagy kapu, és leengedhető rács. Beépítésre került egy kisméretű katapult szerkezet is, valamint a szellem mellett most már egy csontváz is helyet kapott. Szerintem az egyik leghangulatosabb Lego Castle, ami a sorozat során készült.
1997. Night Lord’s Castle (6097)
A maga nemében hangulatos várat nem sokkal az előző után mutatták be. Ebben a kastélyban, elődjeihez képest (jóval) kevesebb panelt tartottak meg, de nem segített rajta. Első ránézésre összecsapottnak tűnik, és semmi olyan nincs benne, ami kastélyra emlékeztetne (egy tornyot leszámítva). A denevér lovag kora nem tartott sokáig, valami történt a Legonál.
1998. Flying Ninja Fortress (6093)
Sokan furcsállják, hogy a Szamuráj és Ninja téma, miért került a Castle sorozatba, mint ahogyan én is. Sajnos ez a kezdete volt egy mély hullámvölgynek. A Lego Castle sorozat (mint ahogy akkoriban a többi is) elindult lefelé a lejtőn. Teljesen a feje tetejére állította a Castle vonalat, és amit szerettünk benne, az most igen messze volt. Új fegyverek, új kiegészítők, és egy sok színben pompázó förtelmes erőd (és sok hasonló) kis készlet maradt fent ebből a csoportból.
2000. King Leo’s Castle (6098)
Látszólag a Lego észbe kapott, és visszatért a megszokott Castle kerékvágásba, de ez csak stagnálás volt. A kastélyt a Disney land ihlette, ám ettől sem lett jó készlet. A várba beépítésre került egy nagyobb méretű katapult (mely még ma is használatos) és az akkoriban Technik készletekben megjelent kilövő rendszer. A kastély egy egyedi „dombornyomott” alapra épült, mint némely elődje, de ezt a sok tornyos (Disney) alapot itt látjuk utoljára. A sötét fellegek tovább gyülekeztek a Castle vonal felett.
2004. The Castle of Morcia (8781)
Elérkezett a mélypont. Knights Kingdom, ez volt az új készletek csoportjának, és egyben a Castle sötét korának a neve. Az akkori tervezők, úgy gondolták, hogy más ágazatban is meglovagolják a Bionicle szisztémát, és úgy esett, hogy a Castle lett az. Megérkeztek a „Power Rangers” lovagok. Ennél lejjebb már nem volt. A doboz borzalmas volt, a vár pedig csúnya. Nem tudtak elszakadni teljesen az előző vártól, és a középen csúcsosodó koncepciót megtartották. Újításnak számított a szikla kilövő katapult, és az, hogy a vár kétoldalú volt. Szemből királykék díszítéssel volt ellátva, míg ha megfordítottuk, akkor meg vörössel. Gondolom, hogy kipróbálhassuk mindkét oldallal a játékot. Továbbá ebben a készletben láttam először egy igen otromba, és igen nagy panelt, amivel szerencsére soha többé nem találkoztam. A várhoz, pontosabban az ostromlókhoz tartozik egy katapult is, mely nem lő mást, mint skorpiót, nagy kárt okozva ezzel a várnak és népének…
Ennél már csak jobb jöhetett.
2007. King’s Castle Siege (7094)
Miután az előző borzalmat magunk mögött hagytuk, a Lego egy kis kitérővel elindult visszafelé a megszokott (és szeretett) Castle vonal felé. Beköszöntött a Fantasy Era, és megjelentek a csontvázak, sárkányok, és trollok. A vár egy régebbi alapból indult ki, és szerencsére elhagyta két elődje hibáit. A várban helyet kapott egy felvonóhíd és egy leereszthető rácsozat. Van továbbá bent egy működőképes katapult is. Számomra a vár egy kicsit túlcsicsázott és már-már giccses, de ettől függetlenül érezhetően kilábalt a mélypontról. A várak ekkora már elhagytak a Baseplateket, és már sima platekre épültek, ami felhasználhatóságból előny, viszont a „dombornyomott” baseplateknek is megvolt a varázsa. Ez a vár, már valami újnak volt a kezdete, valami jónak, de még nem volt az igazi.
2010. King’s Castle (7946)
A várva várt pillanat eljött, és a Castle vonal megtalálta a helyes utat. Sajnos még mindig sok panelből táplálkozik ez a vár is, de letisztultabb, és átgondoltabb mint elődje. Részletes, és jól játszható. A színeket jól választották, és nem vitték túlzásba. Egy olyan várat kaptunk, melyre 15 évet kellett várni. A várban egy nagyobb méretű katapult, és egy kisméretű is helyet kapott. Annyi kivetni valót találok benne, hogy nem igazán fairplay, hogy 5 katona, akik várba vannak, küzdenek 3 sárkány lovaggal, akik csak így szimplán vannak. Esélyük sincs bevenni a várat.
Mint láthattátok, funkciókban, s trükkökben keveset, küllemben annál többet változtak a várak. Jól látszik, hogy mennyit változtak az évek során a várak, hol jobb, hol rosszabb irányba. Ahogy már említettem, ezt a vonalat is megérintette a Lego mélypontja, de most szerencsére, ha nem is teljesen, de újra a régi.
Neked melyik vár van meg? Vagy többet is birtokolsz? Nem értesz egyet azzal, amit írtunk? Tán kihagytunk valami lényegeset? Van valami érdekes (háttér-)infód? Akkor a kommentek közt szabad a pálya! (És ne felejts el szavazni sem!)