I. Alapadatok
Neve: Nursery (Óvoda)
Sorozatszám: 297
Témakör: Building Set with People (Maxifig babák)
Kiadás éve: 1978
Kockaszám: 168 (matricát és kötelet is beleszámolva!)
Minifig: 1 (!)
Ára: a 2-3 évvel későbbi árakból kiindulva olyan 300-Ft körül lehetett.
Mai ára: ~4500 Ft. Forrás: Vatera (A szerk.)
II. Mi VOLT a dobozban?
Egyszerű dobozban (azaz nem ablakos) lett piacra dobva, melyben az elemek szabadon zörömböltek és matrica-szett (1 db nagy) is járt hozzá. Habár a vásárlás éve 1979, maga a doboz eredetileg is '78-ban lehetett csomagolva, mivel az építőkönyvhöz egy "tabula rasa"-s (az 1978-as, számomra a témakörök új alapokra való helyezését kifejező "fehér alapon egy szimpla LEGO-logo" design) nagy/mindenes prosi járt.
III. Játékmenet
A gyerekszoba/óvoda részei a polc/íróasztal, az emeletes ágy, a kisszék és a kiskocsi voltak. Továbbá ne feledjük, hogy maxifigekről van szó, így azokat is építeni kellett, illetve a bútorok mérete és bonyolultsága helyenként egy kisebb LEGOLAND-épülethez mérhető.
A fő bútordarab afféle hibrid, "deréktól lefelé" íróasztal, felül viszont inkább játékospolc. A fő eleme a 4x12 lap, melyet a maxifiges design jegyében csupa sima "tile" borít, ezeket két helyen 1-studos 1x2 lap szakítja meg a "kiemelt játékokat" - telefon és egy építőkocka-torony - rögzítendő.
(Az asztallap mérete alapján egyezik az akkori Shell-tartálykamion pótkocsijának gerincével, ennyi elég is volt ahhoz, hogy kombinálva a 642-vel nekigyürkőzzek a megépítésének.)
A játékkockák tetején trónoló piros háromszöget (1x2 gerinccserép) pedig "szocialista kamionok" építésénél tudtam használni a fülke tetejére téve. Az asztal alatti rész elég ötlettelen, két egybeöntött 4x4x3 szekrény-elem alkotja a bútor lábát, ezekbe 2-2 fiók csúszik. (Ezek az egybe-elemek szerintem az első összeépítés után el is lettek felejtve, legfeljebb ha néha valami kiccsajt engedtem a LEGO közelébe, ő tartotta jópofának.)
| Fotó: cspettya |
A bútor-felsőrész már hasznosabb, nagyobb része fehér kockákból épített fal, ezek más célú felhasználását nagyban nehezítette az őket összefogó - a valóságban is hellyel-közzel síknak tekinthető - játékokat ábrázoló matrica. Mellette az alsó szekrény kistestvére, a 2 stud mély (egyéb méreteiben azonos) polc helyezendő el. (Ennek sokkal jobban örültem, ráadásul fehér is, úgyhogy Shell-kút építésekor ezzel az elemmel egyben megoldódott a shop hátfala és a rajta lévő polcok is.)
A hokedli 4x4 -es, simára "tile-ozott", szerencsére a lábai szimpla rudak helyett 2 db 4x1-es piros boltív felhasználásával készültek. (Mivel a következő készletem piros falú ház lett, ennek is meglett a helye...)
Az ágy 6x10-es építmény és szintén nem lebecsülendő az elemtartalma. Mivel emeletes, a két nagy kék lapból akár egy Legoland-garázs teteje is kijön, a látszólag csak ágyláb/ágydeszka funkciójú kék kockák összesítve szintén kiadnak egy kisebb bodegát. Itt is piros tile kerül a babákkal érintkező felületekre, a párna pedig 30°-os tető, fehér színben. Létra sárgákból és kész is a bútorzat.
| Fotó: cspettya |
A kiskocsi önmagában nem túl bonyolult, de kinyerhető belőle ez-az: 4x6 sárga lap, 4 szimpla korlátrács, új kerekek (a tengelyt lapban vezették + mintás gumik) ezek közül az első fordul, ehhez egy sárga forgótárcsát és egy számomra kurrens elemet, a gömbölyített-lyukas 2x3-ast használtak. Ja, és a madzagról el ne felejtkezzünk, az is gyári volt!
A maxifigurákat váll alatt egyes szettekben eléggé "megbolondították", itt gyerekekről lévén szó, néhány egyszerű kockából kész is a "testük". Maga a nagyfigurás téma olyan 1973 körül indult és ez az év volt a "hattyúdala", talán pont ezért megpróbálták aktualizálni. Esetünkben az történt, hogy még az abban az évben vadiúj klasszikus minifiget is bevetették - léptékhelyesen játékbabaként :-)))
Ezzel - akár annakidején - végére is értem a készletnek...
IV. Értékelés
10/10 a minifig miatt.
Ugyan szigorúan véve egyetlen "általános nő" , de maxifiges készletben nem számítunk rá, így minimum kettőt ér.
| Kép: Brickset |
9/10 a kockákért. Jópár olyan elemet tartalmaz, ami túlmutat a "babaház" témán, én még a '80-as évek közepén is hasznát vettem ezeknek, ilyenek például: a boltívek, rengeteg lap és "tile", a kiskocsi szinte minden eleme, stb.
8/10 az ár: nehéz kérdés... Nem mennék bele a készlet árának a megélhetés akkori költségeihez viszonyított arányának elemzésébe, annyi elég, hogy bár nyilván relatíve méregdrága volt, viszont mindent megért - legalábbis akkor és nekem!
10/10 a játékélmény miatt. Most őszintén, életem első LEGO-ja mi mást kaphatna? Ettől függetlenül közhely, hogy ez még abból a korszakból származik, amikor a játszhatóság megelőzött minden üzleti szempontot, jobban mondva az maga volt az üzlet lényege. Érdekes módon talán egyszer sem fordult elő a felbontást követő alapmegépítést követően, hogy összeraktam volna a gyári állapotba, mégis nagyon megéreztem volna, ha nincs meg. Egy mai BelleVille-ből az elemek (akár csak a lehetetlen hawaii-színek miatt is alig használhatóak fel egyszerű városépítéshez.
Összességében 9/10. Bármennyire is szívemnek kedves a szett, legyünk "ojjektívek", azért létezett már 1978-ban is ettől jobb. Akkor viszont maga volt a csoda egy 5 éves kissrác számára, ma pedig nosztalgikus bája mellett a klasszikus LEGO-erények (jó elemelosztás, ötletes építés,kombinálhatóság,stb.) miatt értékelhetjük nagyra.
Ja, és ha sznob lennék, még az is növelhetné az értékét, hogy egy "akkori celeb" is birtokolt egy ilyen készletet.
A híresség
V. lásd még:
- elemlista
- építési útmutató
- a termékcsalád további készletei
- a hasonló Homemaker készletek
| A posztot Anak pofozta végleges formájába. |