Ha már komplett házat lehet építeni Lego kockákból, miért nem lehet egyszerű logikai kapcsolásokat?
Mi is az a logikai kapcsolás? Minden digitális kütyü logikai kapukból épül fel. Egy kapu például ÉS logikát valósít meg: a kimenet akkor vált 0-ból 1-be, ha az egyik ÉS a másik bemenet is 1-ben van. Ugyanígy létezik VAGY kapu vagy NEM kapu is (egy bemenettel). Ilyen elemekből aztán lehet összetettebb dolgokat építeni, például 1-bites memóriát (flip-flop), számlálót, digitális dobókockát. A kapuk általában árammal működnek és integrált áramkörbe vannak zárva. Kezdő villamosmérnök hallgatók jókat szórakoznak vele, hogy laboron ilyenek forrasztásával egyszerű kapcsolásokat hozzanak létre.
A kérdés egy mérnök számára annyira magától értetődő volt, hogy már meg el is készült a javaslattal. A speciális kockák fénnyel működnek - a fényhez persze kell áram, de az el van dugva a kockák belsejében, elemmel együtt.
A kockák az egyik oldalon érzékelik a bejövő fényt, a másikon pedig fényt bocsátanak ki, ezáltal logikai kapuként működnek.
| Kép: Lego Logic Blocks |
A Lego változat kétségtelen előnyökkel bír:
- Össze lehet építeni más Lego alkotásokkal.
- Ha valaki szeretné tudni, hogyan működik, elég szétszedni és belenézni.
- Nem kell hozzá forrasztópáka, ezáltal lényegesen kevésbé ön- és közveszélyes.
- Áramütés, rövidzárlat és hasonló elektromos események is kizárhatóak.
A ötletgazda nem állt meg itt, kapcsolási rajzokkal részleteiben is kidolgozta. Hogy valaha is eljut-e a megvalósításig? Meglátjuk.
| via Make Magazine |