Azt hiszem ennél menőbb péntek még nem volt itt a blogban, valami egészen különlegeset teszek elétek.
A képeken a Pajtás újság 1987-es Kristály Magazin című különszámának utolsó két oldalát látjátok. Hogy mindenkinek, és főleg a fiatalabbaknak könnyebb legyen a miértet érteni, egy kicsit elmagyarázom a dolgokat (sajnos értelmes összefoglaló posztot, cikket, szócikket nem találtam az újságról – ha tudsz ilyet, kérlek segíts):
A rendszerváltás előtti sötét évtizedekben gyakorlatilag egyetlen ifjúsági/gyerek szervezet működött az országban, a Magyar Úttörők Szövetsége. Viszont az nagyon: tulajdonképpen kötelező volt mindenkinek először kisdobossá, majd negyedik év végén úttörővé válni. Nos, ennek a remek szövetségnek (aminek én speciel szerettem tagja lenni), két újságja is volt, a kisgyerekként is túl dedós Kisdobos, és a – nyolcvanas években legalábbis nekem – elég jó Pajtás. A kor saját(os)ságainak megfelelően, ezek az újságok leginkább közvetve, de néha közvetlenül politizáltak, nyomták a mozgalmi dolgokat a tizenkét éves fejekbe.
Talán már ebből a kis felvezetésből is látszik, mekkora világőrület volt a nyolcvanas évek közepén a LEGO, hiszen még egy egy "mozgalmi" újság is képes volt teljes különszámot szentelni neki. (Mondjuk azért azt ne felejtsük el, ebben kádárék erősek voltak: mindig jutott egy kis nyugat, had higgye mindenki, fasza neki.)
Érdekes, hogy bár rendszeres olvasója voltam az újságnak (pénteken lehetett megvenni a suliban), ez különszám valahogy nem jutott el hozzám, nyilvá a felsőbbéves huligánok kapkodták el előlem.
Amit a képeken látunk, az gyakorlatilag egy "nagyszabású, érdekes és újszerű" fesztivál első selejtező körére szóló felhívás. Nem véletlenül hiányzik egy része az oldalnak, az újság gazdája bizony beküldte jelentkezését – sajnos eredménytelenül.
Olyan sokat nem magyaráznám mi van rajtuk, de annyira mindenképpen – és talán ezt is csak a fiatalabbak kedvéért –, hogy sokat elmond a kor kifordult viszonyairól, az alábbi mondat:
Annyit azonban már most elárulhatunk, hogy azok számíthatnak sikerre a vetélkedőn, akiknek "alkotásaiban" elsősorban a béke, a különböző népek gyermekei közötti barátság jut kifejezésre.
Valahogy szegény szervezőknek és a gyárnak kapcsolni kellett a kiváló kapitalista terméket a békeharchoz. Így ment ez akkor. (A Csepel is gyártott BMX-et, például.)
A helyes megfejtéseket kommentben várom, a hibátlan beküldők között pedig értékes ajándékot sorsolok ki!
Egyébként van köztetek valaki, aki emlékszik erre az újságra? Netán olyan, aki be is küldte? És aki indult a fesztiválon?
A posztban szereplő Pajtás újságot sok egyéb, a későbbiekben a blogban nagy valószínűséggel előkerülő jóság mellett Boldizsárnak köszönhetem: miután pár hónapja ráakadt az oldalamra, megkeresett, hogy nem érdekelne-e pár régi katalógus. Jóhogy érdekelt. A héten Pestre látogatott és elhozta nekem kölcsönbe a kincseit. A katalógusok között lapult ez a gyöngyszem. Vagy rossz viccel pontosabban: kristály.