Tegnap láthattuk, hogyan is néz ki az, amikor szabadalomként tűnik fel egy minifig Amerikában és nem játékként. De mi a helyzet Magyarországon?
Az első, a LEGO által eszközölt szabadalmi bejelentés nem túl korai, mindössze 25 éves, egy - elektromos - építőelem oltalma 1984-ből:
Az elem védettsége díjfizetés hiányában 1998-ban lejárt, szóval ha van kedved, akár gyárthatod is (csak minek).
Időben nem sokkal később (1986-ban) találtam egy figura védelmet is, de ez nem a minifig, bár sokaknak bizonyára ismerős:
1988-ban aztán megszaporodtak a bejelentések. Leginkább figurákat (cápa, tintahal, majom) védettek le, de végre feltűnt egy igazi minifig, mégha csak féllábú is:
Még a rendszerváltás előtt került a szeparátor oltalma is benyújtásra:
A kilencvenes évek közepén találtam egy számomra meglepő védeni kért elemet:
Aki tudja, hogy ezt miben használták, kérem hogy kommentlje be, mert megvallom, én lusta vagyok most ennek utánanézni. (update és egy baromi nagy atyaég: klikk!)
A közelmúlt is hozott bejegyzéseket. Ő például 2004-es (és az oltalmi idő lejárta miatt már érvénytelen is):
Az utolsó, a Magyar Szabadalmi Hivatalnál tett bejegyzés cápaformájú játékelemekre vonatkozik és ez már ún. közösségi mintaoltalom alá esik.
A közösségi formatervezésiminta-oltalom az Európai Közösség egészére kiterjedő egységes oltalom, amelynek a tagállamok mindegyike tekintetében azonos a jogosultja, és amely a tagállamok mindegyike tekintetében egyidejűleg és egységesen keletkezik, illetve szűnik meg. A közösségi formatervezésiminta-oltalmi rendszert a közösségi formatervezési mintáról szóló 6/2002/EK tanácsi rendelet (közösségi rendelet) hozta létre, amelynek alapján 2003. április 1-jétől szerezhető lajstromozott közösségi formatervezésiminta-oltalom. (forrás)
Természetesen nemcsak a magyar iparjogvédelmi adatbázisban találunk ránk vonatkozó oltalmakat. Az Európai Szabadalmi Hivatal (European Patent Office) számtalan olyan oltalmat tart nyilván, melyet a LEGO kezdeményezett és hazánkra is kiterjed, lévén részes államai vagyunk a European Patent Convention-nek (például ezt a dobókockát).