Az iPadon sokmindent lehet csinálni. Nem csak zöldséget aprítani, hanem legózni is:
Meg tudjátok, felnőtt-legózni is:
No és persze i-legózni. A LEGO ugyanis a maga módján azért igyekszik a hagyományos platformok (szőnyeg, parketta, stb.) mellett újabb felületeken is nyújtani valamit, ami mondjuk még napjaink elektrodigizombi gyerekeiben is elültetheti a márkahűség csíráját. Az Apple AlkalamazásÜzletben (azaz az AppStore-ban) például akad néhány hivatalos és ingyenes LEGO alkalmazás i-készülékekre (-Pod, -Pad, -Phone...). Mint a LEGO App4+ nevű, 4-7 éves korosztálynak ajánlott játék:
A játék a 6166-os készlet kockáiból megépíthető járműveket, lényeket, épületeket használja fel, stilizált, rajzolt formában. Nagyvonalú ujjmozdulatokkal járműveket lehet összerakni, aztán azokkal végig kell döngetni egy szigorúan két dimenziós pályán, közben igyekezni kell összegyűjteni a bónuszpontokat jelentő sárga kereklapokat, melyekkel új járművariácókat "nyerhetünk", illetve minden sikeres menet végén kapunk egy jutalomépítményt, amit két-három mozdulattal összeillesztünk, és a következő menetek során már a pálya hátterén látjuk viszont őket. Nem nagyon világos, mi? Nos képekben ez valahogy így néz ki:
Ingyenes letöltés és telepítés után gyorsindító widgetről máris indul, mégpedig ezzel a nem éppen szubliminális márkaszajkózó nyitólappal:
Az alábbi pedig a főmenü: jobbra fent "beállítások" (ami a nyert pontok lenullázhatóságában merül ki), balra lent játékindítás (kamion), jobbra pedig eddigi nyereményeink katalógusa (kupa):
Minden menet első lépésében összeállítjuk a kedvünk szerinti járművet. Különböző alvázak, futóművek, felépítmények és rakományok "nyerhetők", melyeket aztán szabadon kombinálhatunk. Egyes kombinációknak egyedi funkcióik is vannak. Így például a helikopter felépítmény repülni tud, a kamionfülke tülköl, a rendőrautó szirénázik, stb.
Első nekifutásra azonban csak az alábbi kisteherautót tudjuk összerakni, az első menetet ezzel kell végigcsinálni. A menet maga nagyon egyszerű: nyomni kell a jobb alsó zöld gombot (ujjal, tenyérrel, tök mindegy), és akkor megy a kamion, gyűjti a pontokat, s végül célba ér:
Hopp, megvolt a szükséges bónuszpont, nyertem egy új "futóművet" a későbbi járműveim alá:
Amikor pedig a menet végére érek, akár gyűjtöttem bónuszpontot, akár nem, kapok valamilyen jutalomépítményt. Ezzel garantálható, hogy a legügyetlenebb gyerek is sikerélménnyel zár minden menetet. Ez itt talán valami kapu. Vagy nem:
Nem sokkal képőbb már egész képtelen járműveket is össze lehet rakni. A legblődebb az alábbi, lábakon futkározó helikopter (egy fokkal még hülyébb lehetne, ha rakománynak az oroszlánt választottam volna). Saját tapasztalatom szerint ezzel már felnőttek számára is kihívás begyűjteni a bónuszpontokat, a lábak ugyanis megállíthatatlanul rohannak előre, legfeljebb ugrani lehet velük (bal alsó gomb), megállni azonban nem, és ha rosszul időzítem a helikopter föl-le mozgását vagy az ugrást, akkor bizony elhaladok a bónuszpontok alatt-fölött. Minden menetben 21 begyűjthető pont van, ebből 20-at kell megszerezni ahhoz, hogy bónusz építményt nyerjünk. Nos sajnálom, de az alábbi kombinációval egyszer sem sikerült egy menet alatt 20 pontot bezsebelnem:
Hogy kell egy ilyet értékelni? Nem tudom, úgyhogy kap egy "összesen 8/10"-est. Kétségtelenül van a rajzokban valami legó hangulat. Tetszik, hogy csupa olyan dolgokat kell építeni, amelyek a 6166-os dobozból tényleg gyorsan és egyszerűen megépíthetők (ez nyilván kereskedelmi célkitűzés is ugyebár). Méltányolom, hogy a játékos szabadon választhatja meg minden menet nehézségét: például ha mindig csak kamiont épít, akkor egy gombnyomással végigtolja a pályát és minden pontot begyűjt, aztán ha megunta, nehezíthet a sorsán. Kifejezetten értékelem azt is, hogy minden menet végén van sikerélmény, akárhogy is teljesítettél. És a játszhatóságra sincs nagyon panaszom: két fatuskóval nem boldogulnék, de egy átlag kézügyességű négy éves gyerek gyorsan megtanulja két ujjal kezelni az érintő-kijelzős játékfelületet, és ugyanakkor bizonyos fokú koncentrációt és koordinációt mindig megkövetel a játék. Persze nem akarok én itt ex cathaedra észt osztani, inkább bevetettem egy célközönség-közeli kísérleti egeret is. Igaz, még nincs négy éves, de már majdnem, és mivel az én lányom, természetesen meg vagyok róla győződve, hogy átlagon felüli képességei vannak (még akkor is, ha a videókról ez nem feltétlenül derül ki - de mentségére legyen mondva, ezek a képsorok a legelső próbálkozás során készültek):
Persze sokat ront a dolog demokratikusságán, hogy a teszthez használt készülék árából kb. 20 db 6166-os doboz jönne ki. De ha már ilyen sznob vagyok, akkor leszek snassz is: "Igen, de az alkalmazás ingyen van!" Meg egyébként iPodon, iPadon és iPhone-on egyaránt fut, úgyhogy hagyjál már!