Nemrégiben akadtam erre a remek kis blogra, és a rendőrségek történetét bemutató posztban egykori nagy kedvencem képe köszönt vissza. Azonnal rámtörtek a vonatkozó emlékek, így most első próbálkozásra egy erősen személyes hangvételű végigjátszás erejéig venném igénybe a figyelmeteket. Az értékelésnél lehetőség szerint igyekeztem tárgyilagos maradni, szerény sikerrel. Magamról röviden annyit hogy én is a klasszikus, késő-Kádári időkben kaptam az első készleteimet, azonnal és életre szólóan az apró színes téglácskák rabja lettem, és az ezredforduló környéki “befellegzést” követő kilábalás során, nagyobbik fiam “legós” korba lépésével kezdtem újra a gyűjtögetést. Érdeklődésem homlokterében a City és Train készletek állnak, valamint nagyon tetszenek az új Creator házak is.
I. Alapadatok
Neve: Police Headquarters
Sorozatszám: 588 (EU)/ 381 (US)
Témakör: Town
Altéma: Police
Kiadás éve: 1979
Kockaszám: 372 (360?)
Minifig: 4
Ára: kb. 13.500,- Ft-tól 26.000,- Ft-ig (+szállítás)
II. Mi van a dobozban?
A doboz méretét eltaláltnak mondanám, az elemek és az összerakási útmutató szabadon helyezkedtek el a “gyufásdoboz” rendszerű, vagyis lehúzható fedőlappal és stabil oldalakkal rendelkező csomagolásban. A későbbiekben hosszú ideig ezt a dobozt használtam az összerakási útmutatók tárolására, amire szintén nagyszerűen bevált. (Apropó: van valakinek nyerő tippje a “dokumentáció” tárolására? Én jelenleg a fiam íróasztalának egyik fiókját használom erre a célra, de sajnos nem ideális lévén ahány útmutató annyi méret/összehajtogatási metódus, és sajnos a szép fényes papírjuk rendkívül könnyen rongyolódik, szakad.) No de vissza a dobozhoz, a fehér elemek dominálnak, ne feledjük ez a készlet a panelek inváziója előttről származik, így tisztességes mennyiségű, széles körben felhasználható építőanyaghoz jutunk a dobozból.
| kép: pocky |
A lapostetők nagyobb méretű fekete lapokkal vannak megoldva, amiknek szintén gyakran hasznát veszi a LEGO-építész, végül pedig ne feledjük a különleges elemeket: tamponnyomott telefonkészülékek (pazar piros színben a sárga íróasztalokon), néhány POLICE feliratú szintén festett autóajtó, 2x1-es elem ( a motor hátsó “rakodódobozai”), a nagy 1x6-os POLICE “cégtábla”, a nyilvános telefon piktogrammja, sárga kerítéselemek (alacsony és magas, az utóbbiak a börtön ablakait alkotják), és egy fehér alappal rendlekező csaptelep. Az ablakok sárga/fekete/zöld színösszeállítása nálam abszolut telitalálat volt, amikor össze volt építve a készlet, sosem mulasztottam el reggelente és esténként a sötétítők nyitását/zárását. Matricára nem emlékszem ebben a készletben, mindent tamponnyomással oldottak meg (!). Az alapot természetesen a régebbi típusú, négysoros autószélességre tervezett útelem képezi.
Csodálatos alternatív lehetőségek! | kép: pocky |
III. Játékmenet
Sajnos a készlet már (vagy inkább jelenleg) nincs a birtokomban, de annak idején minden “nagy összeépítési” akció ezzel az épülettel kezdődött, kialakítása miatt a városom természetes kiindulópontját jelentette. Az építés maga számomra mindig élvezetesen telt, szerettem látni ahogy egy valódi ház építéséhez hasonlóan sorról sorra “nőnek a falak”. Elszúrni az útelem két oldalán kezdődő “alapozásnál” lehetett a dolgot, ha nem a megfelelő kiindulópontokon kezdjük meg az építést, csúf meglepetésekben lesz részünk az út felett átmenő tetőrész konstrukciója során. A szemből nézve bal oldali iroda részleg két helyisége egymás mása, belső lépcsőt vagy más a szintkülönbség leküzdésére szolgáló szerelvényt nem tartalmaz a hátulról nyitott szisztéma szerint épült bázis, eltekintve a helikoptertől.
| kép: Brickych |
A börtön részleg teljesen zárt, csak egy ajtón át közelíthető meg A berendezés a “hűvösön” rendszeresített priccsre korlátozódik. Ez az intézmény hűen szimbolizálja a való élet-beli megfelelőjét, lévén a szűk ajtó miatt egy minifignek is sokkal egyszerűbb ide bekerülni, mint valahogy kikeveredni innen. Városomban hatásos elrettentő erővel bírt ez a helyiség, nem sok minifiget “ítéltem” szabadságvesztésre, mert a “szabadulás” csak komoly bontással volt kivitelezhető.
| kép: Brickych |
Nagy létszámú rendőrségem szolgálati idejét így a különböző közlekedéssel kapcsolatos feladatok kötötték le. Felemelő pillanat volt amikor a két garázsajtó egyszerre vágódott ki, hogy a bevetési csoport a helyszínre robogjon, természetesen a helikopter támogatása mellett.
| kép: Brickych |
Ezzel el is értünk a készlet talán legvitathatóbb részéhez, a járművekhez. Bár a szépen jelzett helikopterleszálló (földi irányító személyzettel!) és a garázs minden igényt kielégít, a helikopter pedig ugyanebben a megjelenési formájában önálló készletként is piacra lett dobva (645), az autó és a motorkerékpár már kissé más piskóta.
| kép: Brickych |
Magával a rendőrautóval nem lenne túl sok gond, a zavaró pont a “hűtőmaszk” hiánya. Ez azért érthetetlen mellényúlás a tervezők részéről, mert a nagyon hasonló (egy évvel korábbi) 621-es készlet rendelkezik vele. Az autó pozitívuma viszont, hogy két minifiget tud befogadni, ez ritka tüneménynek számított azidőtájt. A motorkerékpár épített, sajnos alsó kitámasztója, kormánya és antennája az instabil elemek közé tartozik, ráadásul nem is egy csinos darab. Gyakran megesett hogy a jobb oldali garázsból (kisebb hátsó pöckölésre) kiszáguldó járőrkocsit egy atomjaira hullott elemhalmaz “vezetett fel” a bal sávban…
| kép: Brickych |
Egyéb rendőrségi járművek bázisául is szolgálhat a készlet természetesen, bár érdemes megjegyezni hogy a garázs belmagassága korlátozott, a 6681-es rendőrfurgon például már beszorul a főgerenda alá. Szót kell még ejteni a kiegészítőkről, amik örvendetesen nagy számban növelik a készlet életszerűségét. Segélyhívó(?) telefon, fenyőfa és kandelláber, előző kettő kivállóan alkalmas városunk útelemeinek stílszerű összekötésére.
IV. Értékelés
Minfigek: négyen vannak, egy klasszikus sültös sapkás közeg, két overállos/sisakos kollégájával akik a motort illetve a helikoptert lovagolják, valamint egy kék (farmer?) szerelést viselő jól fésült srác, aki a helikopter kiszolgáló személyzetét adja, és az én olvasatomban afféle szerelő/technikus/mindenes a Yardon. Pozitív sárga arcok, mértéktartó mosolyok, klasszikus (arcplexi nélküli) sisakok. A felsőtestek tamponyomottak, méretes rendőrjelvénnyel is bírnak (kivéve a polgári alkalmazottat, az ő két zsebes ingje viszont ritka, mutatós darab). Érzésem szerint egyáltalán nem hiányzik egy beépített “börtöntöltelék” a készletből, talán egy csini rendőrnőt tudnék még az irodai “frontra” elképzelni, de legyünk realisták, három jármű, két iroda, négy minifig, ez teljesen korrekt. Egy pontot vonok le a motoros és a helikopter pilóta teljes egyformasága miatt. 9/10
| képek: Brickset |
Kockák: Nincsenek panelek, sok hasznos elem, szép festett és különleges darabok (ez utóbbiak is a multifunkcionális fajtából). Egy felfejlesztés alatt álló, az ismert “csak jármű” gonddal küzdő (újra)induló LEGO gyűjtemény dúsításához kiváló, hasonlóan az épület/ház alaptémájú Creator készletekhez. Hiányzik viszont a járőrkocsi elülső kidolgozottsága (szinten minden korabeli járműhöz járt az 1x4-es lámpa+hűtőrács elem). 9/10
| kép: Brickych |
Játékélmény: Óriási. Meghatározó, alap készlet, LEGO városom erős bástyája, szilárd és megbízható pontja volt ez a szemrevaló főhadiszállás. Összeépítése egy valódi épület felhúzásához hasonlatos sikerélménnyel kecsegtet. Letekinteni a tető antennái közül az alant elterülő nyüzsgő város utcáira… Nekem ez a LEGO életérzés sava-borsa. 10/10
| kép: Brickych |
Ár: a korabeli árról csak hozzávetőleges elképzeléseim vannak: arra a karácsonyra semmi mást nem kaptam, az egész család dobhatta össze a nyilván méregdrága készletre való keretet. Jelenleg 30-55 euro közé eső árakat találok az interneten, ami szerintem nem sok egy ennyi játékélményt és épületekhez elengedhetetlen elemet tartalmazó készletért. Viszont mivel igazi antik darab, a beszerzése nehézkes lehet, legyen tehát: 8/10
| kép: Brickych |
Összesen: 9/10, “jó mulatság, férfimunka volt” annak idején is, és az lehet még ma is a klasszikus Town készletek kedvelőinek, az eleméhségben szenvedő gyűjtőknek valamint a panelek/matricák esküdt ellenségeinek.
V. lásd még
- a készet a Brickseten
- a készlet a Brickipedián
- összeépítési rajz
- elemlista