Felnőtt újrakezdőként a megvásárolt - régi - készleteim nagy részéhez valamilyen emlék köt: vagy azért fontosak nekem, mert birtokoltam őket, vagy vágytam rájuk, de nagyon. A végigjátszásba igyekszem ezeket a személyes élményeket, emlékeket is beleszőni, ezektől egyrészt eléggé személyes, másrészről elég terjedelmes is lesz a leírás. Előre is elnézést kérek azoktól, akiknek ez nem nyeri el a tetszését.
A végigjátszásom tárgya a 6362. számú postahivatal, mely a ’80-as évek minden báját magába foglalja. A leírás apropóját a nemrég megjelent post adta. Hogy miért merült feledésbe ez a témakör a Legonál, azt nem tudom. Viszont a 6362 készlet hosszú ideig tartó egyeduralmát törheti meg az idén debütáló 10222-es, Winter Village Post Office készlet, ami a kép alapján elég komoly versenytársnak ígérkezik, bár az ára is olyan lesz gondolom: épület(ek), jármű, minifigek… már nagyon várom. Addig is, itt a 6362, remek kis készlet, olvassátok szeretettel!
I. Alapadatok
Neve: Post Office
Sorozatszám: 6362
Témakör: Town
Altéma: Postal
Kiadás éve: 1982
Kockaszám: 133
Minifig: 1
Ára: Bricklinken 7-26e HUF között, Vaterán 3-10e HUF között használtan, új készletet 2-t láttam, 85e HUF körüli áron.
II. Mi van a dobozban?
Akkoriban főként 2 féle doboz volt: a felnyitható displayes (jellemzően a drágább, különlegesebb készleteknél), illetve a fiókos/tálcás. Ez utóbbi esetben a belső papír tálcára egy külső borítást (esetleg mindkét végén lezárható dobozt) kellett ráhúzni. A fiókban (tálcában) voltak a készlet alkatrészei. Ennél a készletnél is ilyen fiókos/tálcás megoldást alkalmazott a Lego.
Teljes a készlet
A készletet használtan, doboz nélkül vásároltam, ezért nem tudom, hogy mi volt a bontatlan csomagban pontosan. Gondolom 1-3 zacskóban az elemek: 132 alkatrész nem túl sok, kis helyen is elfér. Kék (tető), piros (falak), és sárga (jármű) elemekből van a legtöbb, ezen kívül néhány fekete, szürke, fehér, illetve „üveg” alkatrészt találhatunk a kupacban. A szürke baseplate szinte biztosan külön volt, nem zacskózták be. A 8X24 szürke alaplap érdekessége, hogy ilyen színben csak 2 készletben fellelhető: ebben, illetve a
6364 (Paramedic unit) orvosi rendelőben. Zöld színben néhány további készlet részeként fellelhető volt.
Természetesen nem maradhatott ki a leporellóként összehajtogatott építési útmutató sem. Akkoriban még nem volt rest a Lego katalógust adni minden készlethez (doboz méretétől függően különböző méretű katalógus járt), hogy a gyerkőcök csorgathassák nyálukat a további lehetőségek iránt. Manapság ezt egy integrált building instruction/catalog megoldással nyújtja a Lego, hozzátéve, hogy az építési útmutató a készlet elemeinek listáját is tartalmazza, nagyban segítve a szortírozást, utólagos leltárt. Ami még a dobozban lapult, az a
matricaív.
Az eladó még nálam is alaposabb Legofanatikus, ő világosított fel róla, hogy a
6689 készlettel ellenétben ennek a matricaíve bőven tartalmaz apró matricákat, az autóra nem is kellett mindet felragasztani, ezért maradt fenn belőle ilyen sok, így az ilyen matricával ellátott kockák nem különösebben értékesek. Komoly, ugye?
III. Játékmenet
A leírás végén olvashattok némi visszatekintést, melyből kiderül, milyen emlékek kötődnek a készlethez. Ezek az élmények vélhetően komolyan hozzájárultak ahhoz, hogy felnőtt fejjel nagyjából pontosan ugyanolyan örömmel rakosgattam a kockákat egymásra az építési útmutató alapján, mint anno, pontosan 28 évvel korábban.
A minifiggel kezdtem, ami ugyanaz a mozdulatsor immáron több, mint 30 éve, mióta a figek elnyerték mai formájukat. Nekem nagyon bejön a postás egyenruha: piros felső, fekete nadrág és sapka. Nem tudom, melyik ország postai alkalmazottairól mintázták Legoland postahivatal dolgozóinak egyenruháját, de talán nincs is jelentősége. Legolandban akkoriban erről lehetett megismerni a postást, a most aktuális készletekben (7731 és 7732) a postások is új egyenruhát kaptak.
Akkoriban ez standard "alváznak" számított
A figet követően a postahivatal járművét raktam össze. 4 stud széles autó, acél tengelyes kerékkel (ezek nálam is nagyon bejövősek), ajtóval (!), ez mostanában újból dívik, hála a jó égnek. Nekem tetszik a postahivatal logoja, mely az egyenruhán túl az autón is megjelenik, a korábban már említett apró matricák formájában. Az autó alapvetően egy platós teherautó, így a postás a csomagokat, és a postaládákat is ki tudja szállítani, ha erre szükség lenne. Az uralkodó szín a sárga és a piros. Bár a Magyar Posta járművei zöld színben pompáznak, a készlethez kapott autó sárga színe olyan korán a retinámba égett, hogy egy másodpercig sem csodálkoznék soha, ha a való életben is sárga postás jármű jönne velem szembe.
Forgattam egy darabig a kész autót, hogy fogást találjak rajta, amibe bele köthetek, valójában egyetlen, aprónak mondható sikerrel jártam. A hibátlan, klasszikus Legoland autó forma számomra etalon, egyetlen hiányra bukkantam: nem igazán értem, miért nincs hátsó lámpa, ha nagyon akarták volna, még meg is tudták volna oldani a plató alatti piros „alvázon”. A sofőr boldogan feszíthet a volán mögött, megbecsülheti, hogy munkáltatója ilyen szép járgányt biztosít számára a feladata elvégzéséhez.
A végére hagytam a épület összeállítását. Az alaplapra elég rövid idő alatt fel lehet húzni a postahivatalt, mely egy helységből áll. A falakat alkotó brickeket villámgyorsan dobálhatjuk egymásra, mint egy jó kőműves, szó sem volt itt még egybe panelekről. Az épület berendezéseit a falakkal együtt építhetjük: a levelek gyűjtésére szolgáló tároló „rekesz” kialakítása ötletes: a falba épített, festett mintájú postaládából a leveleket egy helyre lehet gyűjteni. Egy szék a hozzá tartozó asztallal, továbbá egy pult, melyen az ügyfél megírhatja a levelet; ennyiből áll a berendezés. A kevesebb néha több, itt is igaz: bőven elég a játszhatósághoz. Nagy ablakfelületek biztosítják a természetes megvilágítást a postán, ott már ekkor is figyeltek erre. J
A bejáratra illesztett matrica tájékoztatja az ügyfeleket a nyitvatartási időről. Az épületen kívül polcrendszert alakítottak ki a kézbesítésre váró csomagok tárolására. A tetőelemek kékek, ami elsőre furcsának tűnhet, de kiváló az összhatás a piros falakkal és fehér nyílászárókkal. Egy matricával ellátott tábla gondoskodik róla, hogy Legoland lakói messziről felismerjék, hova is kell menniük, ha levelet szeretnének feladni. A matricák felragasztásával nem volt gondom, használt készlet lévén már az előző tulajok valamelyike megtette ezt helyettem, de én ezt egyáltalán nem bánom, utálok matricákkal bíbelődni, úgyis csak elrontanám. J
Összesen kb. nettó 40 percig épült a készlet, de közben megálltam nézegetni az épülő részeket, illetve fotókat is készítettem, így biztosan szöszöltem vele egy órát legalább.
IV. Értékelés
Minfigek: 8/10. Levonás a mennyiség miatt jár: Az 1 fig, ami adott, tökéletes, de ha azt nézem, hogy a 6622-höz is 2 fig járt, akkor itt minimum 3 lenne az elvárásom (1 hivatali alkalmazott, 1 sofőr, 1 ügyfél). Klasszikus mosolygós minifig fej, nekem ez rendben van, bár tudom, az újabbakon már sokféle arckifejezés és arcberendezés megjelenik.
Kockák: 9/10. Kevés speciális elem, több mindenre használhatóak, ha másféle épületre vágynánk, a jármű elemeivel keverve a lehetőségeink tovább nőnek. A festett postaláda priceless, több későbbi ház készletben megjelentek. Itt mindjárt kettő is van belőle, továbbá adott 6 db levél is, amiből soha sem elég.
Játékélmény: 8/10 Az összerakással nem volt gond, sima ügy. Biztosan öregszem, de én magam inkább csak gyönyörködtem az elkészült műben, viszont gyermekként sokat játszottam vele „postásosat”. Meglévő városba beillesztve nagyon hasznos, fontos kiegészítő szerepe lehet.
Ár: 7/10 Lego is, régi is, jó állapotú is, tehát egyértelműen drága. 1 minifig, 1 jármű, 1 épület. Leírásal együtt 5.000 Ft-omba fájt. Kétségtelen, hogy ma egy nagyobb autóért is elkérnek 4.000 Ft-ot, én mégis sokallom. Szutyok állapotban már 3.000 körüli induló ártól szokták kínálni a legnagyobb hazai aukciós oldalon.
Összesen: 8/10. Nekem örök emlék, ezért nem biztos, hogy nagyon objektív tudtam lenni a végigjátszás írásakor, de igyekeztem. Hibát nem nagyon tudok találni benne. Esetleg Ti?
V. lásd még
Ennek a készletnek a története nálam egészen 1983-ra nyúlik vissza. Hogy miért pont erre az évre? Ebben az évben ünnepeltem egy különleges évfordulót: 1983-ban éppen 4 éves lettem. Ennek nem is lenne különösebb jelentősége, viszont a postás ekkor „csengetett” először nálam: Szüleimtől a 4. születésnapomra többek között ezt a 6362 Lego készletet kaptam. Hogy ténylegesen az első lego készletem volt-e, azt nem tudom megmondani, viszont a családomban valaki volt olyan leleményes, hogy ezt az örömteli pillanatot megörökítette: nemrégiben akadt kezembe néhány rendkívül rossz minőségű fénykép a családi albumból, melyeken minden kétséget kizáróan azonosítani tudom a készletet, illetve az ominózus eseményt.
Hazudnék, ha azt mondanám, emlékszem ezekre a pillanatokra, de a későbbiekre annál inkább: édesanyám ugyanis teljesen jó szándékkal szerette volna tisztán tartani a játékaimat, ezért egy alkalommal – ki tudja hány évvel később – kaptak egy fürdőt a szeretett Legoim. A ’80-as évek közepén járhattunk, dübörgött a KGST és a Pannon puma, ment az elgázosítás ezerrel (értsd: ekkor kezdték el bevezetni boldog-boldogtalannak a vezetékes gázt egy olyan országban, ahol NINCS gáz, csak importból. Ééérted? Okosba’, a szovjet-magyar végeláthatatlan barátság, és az ezzel együtt járó kiapadhatatlan orosz import gáz terhére), mi is kaptunk gázkonvektort. Engedélyezte a kerületi tanács (!!!), meg a jó ég tudja ki mindenki. Megkentünk fűt-fát bokrot, csak lehessen gázkonvektorunk. Mekkora királyság volt az olajkályhák és egyéb fűtésre alkalmas berendezések helyett gázkonvektorral fűteni, mindezt nem ám egy családi házban, hanem a nyócker’ közepén egy körfolyosós házban.
Hogy mindennek miért van jelentősége a kockagyár blogján? Drága jó édesanyám megfürdette a Legokat, majd kirakta száradni őket. Hova is? Hát hova máshova, persze, hogy az áldott jó konvektorra, ami ontotta magából a forróságot. A Lego meg hát bírja ugyan a gyűrődést, és a meleget is valamennyire, de ilyen hőfokon még a Legoról is kiderült, hogy bizony hőre lágyuló műanyagból van, és jó néhány elem menthetetlenül eldeformálódott, én pedig csak pislogtam, mint hal a szatyorban, hogy akkor most mi lesz. Volt ott sírás, üvöltés, meg minden, ami kell, de a helyzet ettől nyilván nem javult.
Az ominózus postahivatal ablaka és ajtaja végérvényesen deformált maradt, néhány tetőelemmel együtt, így a készletet soha többet nem tudtam összerakni, a legnagyobb bánatomra.
Mindezzel a tudattal, és az óriás fájdalommal a szívemben hatalmas nehézségek árán ugyan, de valahogy mégiscsak felnőttem, és most, 2011-ben becsöngetett hozzám másodszor is a postás: Egy nagyon kedves eladótól megvásároltam a 6362 Post Office készletet több, mint kiváló állapotban; hiánytalanul, matricákkal, karcmentes üvegekkel és kockákkal, leírással, hibátlan minifiggel. Ennyi tehát a személyes kötődésem ehhez a készlethez, Nektek van esetleg hasonló élményetek?
A bricklink hozzátesz még 2 set-et, amit a brickset nem hoz fel ebben a témában.