Amióta fejembe vettem, hogy gyerekkorom kedvenc - illetve áhított - készleteit ismét - vagy végre - beszerzem, rendre sok fejtörést okoz, hogy a 25-30 éves matricák vagy katasztrofális állapotban érkeznek, vagy egész egyszerűen hiányoznak.
A célobjektum (6634 Stock Car), a kinyomtatott matricák, a lakk
Tudom, hogy sokunk számára az egész matricázás valahol a bosszúság és a szentségtörés találkozásánál van, és különösen igaz ez a régi készletekre. Akkor ugyanis, a mai gyakorlattól eltérően, minden további nélkül összematricáztak több, önálló kockát, örök összetartozásra ítélve őket.
Engem viszont akkor is hajt a vágy, hogy a régi-új készleteim a lehető legautentikusabbak legyenek. Na már most eredeti gyári matricát beszerezni nyilván reménytelen dolog lenne. Viszont huszonegyedik század van, vagy mi, és ha nincs is kéznél egy rongyos eredeti minta, amit lekkoppinthatna az ember, akkor jó eséllyel a neten a legtöbb matricáról lehet fényképet találni. Az pedig, hogy az eredeti matrica mérete pontosan mekkora, elég egyszerű: vonalzóval szépen megméred azt a területet, ahova fel kell ragasztani, na és akkorára kell csinálni az utángyártott matricát. Jó, de hogy lesz az elvből gyakorlat? Hát úgy, hogy számítógépen az eredetihez a lehető leghűségesebben megrajzolom és kiszínezem a mintát, aztán matricalapra nyomom tintasugaras nyomtatóval, kifüggesztem egy jól szellőző helyre, és 24 órás száradási intervallumokat beiktatva lefújom négy réteg fényes lakkal, amit a szomszéd barkácsboltból szerzek be. Ez azért fontos, hogy a tintasugaras nyomtatásnak sérülésvédelmet nyújtson, máskülönben ugyanis a sima fogdosástól is elmaszatolódna. Személyes perverzióm okán pedig Microsoft PowerPointot használok a rajzoláshoz, de rengeteg ennél sokkal megfelelőbb program létezik. |
|
Na és mennyire működőképes a rendszer? Hát itt van néhány példa, döntsétek el:
Acélvonalzó és barkácskés a kivágáshoz
Kivágva
Felragasztva
A Shell feliratot és logót a netről volt a legegyszerűbb beszerezni, aztán csak méretre csökkentettem. A 16-os szám kicsit macerásabb volt: nem találtam pontosan olyan betűtípust, mint az eredeti, úgyhogy a készlettel érkezett, rettentő használt és koszos, ám hiánytalan eredeti matricáról lőttem egy nagy felbontású makró képet, szoftveresen maximális kontrasztbeállítással "kiszűrtem" a háttérből mint port, koszt és egyéb nyomot (magyarán a háttér tiszta fehér lett, a számok tiszta feketék), az így kapott, eredetinek megfelelő mintát a helyes méretre kicsinyítettem, és kinyomtattam.
Egyéb próbálkozásaim, hasonló módszerekkel:
A 6695-ös tartályán Shell motívum mint fentebb, számláló pöttyök saját kezűleg.
A 6610-es töltőállomásra a Bricklinkről letöltött eredeti matricák képét nyomtam újra.
A 6382-es tűzoltóság parancsnoki autójára és rohamkocsijára saját kezűleg rajzoltam új matricákat. Egy rossz minőségű fényképem volt az eredeti matricalapról: nyomtatásra alkalmatlan volt, mintának viszont megfelelt.
A 6382-es tűzoltóság homlokzatára való matrica volt a legnagyobb kihívás: bő két órán át rajzoltam és csiszoltam. Különösen a sisak volt bonyolult. De szerintem megérte.
A 6371-es benzinkútra sokkal egyszerűbb volt különféle méretű Shell logókat készíteni.