Annak, hogy a Mindstorms vonallal nagyon keveset foglalkozunk, több oka is van. Egyrészt a bloggereink közül senki nem játszik vle, sőt, gyanítom, alig-alig ismerjük/tudjuk mi is ez egyáltalán, másrészt – és ez most prózai lesz – az ára végett azt sejtem, nem a legelterjettebb készlet-típus kis hazánkban. A kis házi felmérésünk szerint is csak a középmezőny alsó harmadáig értek csak el a rajongók. Pedig. Ugye mindenki elolvasta 2008. december 13-án (egy sötét, hideg szombati nap volt, emlékeztek?), hogy melyik a LEGO történetének legsikeresebb készlete?
Olvasónk, Simon Zsolt is félve írt csak nekünk, amikor egy egészen fantasztikus cuccot küldött nekünk, hogy ugyan, nem érdekel-e minket:
Régóta olvasgatom a blogot és mivel a közelmúltban volt egy kis szabadidőm gondoltam megépítem egy régi ötletem ami végülis egy automata fényképező robot. Érdekessége, hogy teljes gömbpanorámát tud fotozni. Hátránya viszont hogy a mindstorm szettből van építve és ez lehet nem illik bele az oldal repertoárjába, mert szerintem inkabb hagyományos vonalat képviseli, de mivel fel fel bukkannak technik építések is gondoltam elküldöm hátha megtetszik.
Hát hogy a francba ne illene bele? Itt is van:
Laikusként nem vállakozhatok arra, hogy bármit hozzáfűzzek, én csak tátom a számat.
Beszéljen helyettem az alkotó! Mit kell tudni a projektről és a robotról?
A VR panorámák elkészítése alapvetően manuálisan zajlik, amihez szükség van egy külön erre a célra kifejlesztett 360°x180°-os panoráma fejre. Ezen a fejen kap helyet maga fényképezőgép amit aztán kézzel kell körbe forgatni, így az adott pontból teljes gömbpanoráma készíthető. Viszont egy teljes VR panorámához meglehetősen sok képre van szükség, tulajdonképpen minél több annál jobb, mivel a több kép pontosabb végeredményt ad. Ez a sokszor ismétlődő /fordítás+kattintás/ és viszonylag unalmas folyamat adta az ötletet a robot elkészítéséhez.
Ehhez szükség volt egy LEGO MINDSTORM NXT 1.0-ás szettre, melyben megtalálható a vezérlő egység illetve a működéshez szükséges szervomotorok. Ez utóbbiak okozták a legtöbb nehézséget, ugyanis a terhelhetőségük véges ami miatt minél könnyebb kamerát kellett alkalmazni. Ezt a szerepet egy NOKIA 2700 2mpx-es kamerája kapta ezért a végleges képek minősége nem igazán képvisel magas színvonalat, de jelen esetben a célnak tökéletesen megfelelt mivel a nem az volt a cél hogy tökéletes VR panoráma szülessen, hanem hogy el lehet e készíteni egy olyan gépet ami automatikusan körbe tud fotózni egy adott pontból egy teljes gömbpanorámát.
A 3. Átépítésre és programozásra sikerült is. A gyenge láncszem mindvégig a szervomotor maradt ugyanis azon felül hogy teherbírása nem túl nagy a megadott értékeket is pontatlanul hajtja végre pl.: megadható, hogy 30°-ot forduljon de a valóságban ez 25°-35°-os intervallumban történik. Ezért a végeredmény nem tökéletes de elsőre kielégítő.
További részletek és szép képek a robot (pontosabban: Zsolt) oldalán. Katt!
Ha netán most kedvet kaptál, vagy egyébként is tolod a témát, ajánlanék két linket:
- Pris a NXT progaromozásáról szóló magyar nyelvű (!) oldalt ajánlott a figyelmünkbe
- Kiss Karcsi a Simonyi Károly Szakkolégium egy programjáról küldött linket. Sajnos nem tudom mikor élesednek megint, és mennyire nyitott a hely külsősöknek. Legyetek bátrak, lépjetek velük kapcsolatba!