A múlt heti versenyre rengeteg kiváló alkotás érkezett, viszont feltűnt, hogy milyen sokan voltak, akik láthatóan kevesebb energiát fektettek a fényképezésbe, mint az építésbe. Mivel egy ilyen versenyen a képek döntenek, érdemes lehet a képek készítésére egy kis időt fordítani, ehhez szeretnék pár egyszerű tippet adni.
Háttér. Jól kiemeli az alkotást valamilyen semleges háttér. A legtöbb esetben egy nagyobb papírlap megteszi. SevenBB például egy plakát hátulját használta ehhez a képhez:
| Fotó: SevenBB |
Fények. A legfontosabb, hogy legyen, sötétben nem megy. A második legfontosabb, hogy szórt fényben szebbek lesznek a képek, nem olyan élesek a fény-árnyék határok. Szórt fényhez jutunk, ha például napfény visszaverődik a szoba fehér faláról, vagy egy erősebb lámpa fényét fehér felületre (pl. a falra) irányítjuk.
| Illusztráció: Lego.com |
Fehéregyensúly. Ami a valóságban fehér, nem biztos, hogy a képen is az lesz - ez függ a fénytől, a környezet színeitől, stb. A legegyszerűbb gépek kivételével szinte mindig be lehet állítani, a megfelelő menüt kiválasztva egy fehér papírra irányítjuk a gépet a beállításhoz. Lehet Gimp-pel vagy Photoshoppal utólag is korrigálni, de jobb előtte.
| Előtte: SevenBB. Utána: Gimp |
Fix pozíció. A szórt fénnyel gyakran megesik, hogy nem olyan sok. Ilyenkor a fényképezőgépünk szeret hosszabb záridőd használni, és ha a kezünkben tartjuk, gyakran elmosódott képet kapunk. Ilyenkor kihasználhatjuk a Lego-alkotásoknak azt a tulajdonságát, hogy nem szoktak mocorogni. Elég, ha gépünket a kezünkből valamilyen fix helyzetbe telepítjük: egy kupac könyvre, székre, satöbbi - a kreativitás nem ismer határt. Még többet segít, ha van valamilyen kisebb állványunk, neadjisten egy gorillapod. Ha mindenképpen szeretnénk kézben tartani, akkor pedig ajánlott a kezünket valami fix dologhoz támasztani.
| Ezt persze csak én rontottam el, SevenBB sokkal profibb |
Makró mód. Ha van, mindenképpen használjuk, ezzel lényegében megmondjuk a gépnek, hogy közeli dolgot szeretnénk fényképezni - a legtöbb kamera nem erre számít.
Ennél több energia ráfordításával, de még mindig filléres dolgokból pedig már egészen profi műtermet lehet összehozni. Nézzétek csak meg tutuka felszerelését: két fehér esernyő, két lámpa, és egy papírlapokból összeragasztott háttér, máris minden adott a csúcsminőségű képek készítéséhez.
| Do it yourself. Fotó: tutuka |
A témát a végtelenségig lehet fokozni, szinte bármennyi pénzt és időt lehet tölteni egy jó kép elkészítésével, csak a legalapvetőbbeket szerettem volna összefoglalni. Jó fényképezést!
Lásd még:
- Tippek a lego.com-on (angolul)
- Több kép tutuka mini-műterméről