A Lego cég egy teljesen újszerű ötlettel jött elő 2000-ben. Ez arról szólt, hogy lehetőséget ad a vásárlóknak, hogy könnyedén, saját Stop-motion filmeket gyárthassanak. Ennek a vonalnak egyszerűen a Studios nevet adták. Mi sem lehetett volna nagyobb ajánló, mint hogy maga Steven Spielberg adta hozzá a nevét?
A nagyobb készletekhez adtak egy mini kamerát, valamint egy szoftvert tartalmazó lemezt.
|
A szoftver egy egyszerű kis videó szerkesztő program volt, amit akár gyerekek - 8 éves kortól az ajánlás szerint - is képesek voltak használni némi segítséggel. De mit ér egy stúdió színészek nélkül? Nos, azok is voltak, főként szimpla névtelen figurák, de a nagy sztár még is csak az Adventurers-ből megismert Johnny Thunder! Igen, méghozzá nem csak egy, hanem egyenesen 3 készletben is helyt kapott, és mind dínó tematikájú volt. Talán ez némi kikacsintás Spielberg egy korábbi filmjére, a Jurassic Parkra (még ha ebben az időben már a III. rész is ment a mozikban, amit már nem ő rendezett).
A készletek egyébként meglehetősen változatosak voltak, és rengeteg kiegészítővel látták el a szériát.
| Szeretném felhívni a figyelmet a csodaszép raptorokra. MOColni sem lehetne szebbet... |
Voltak nagyobb, komplett díszlet készletek is, de akadtak zacskós kiszerelésben érkező kiegészítők, mint mondjuk egy go-kart, fa, operatőr, vagy épp a Nesquik nyuszi (készíts stop-motion Nesquik reklámot, és fogd rá a nyuszira!).
| A régi filmekből is jól ismert gördülő háttér, Lego motor hajtással. |
A poszt elején már említettem Steven Spielberget, aki azon kívül, hogy a nevét adta a sorozathoz, egy figurával is jelent volt majdnem minden készletben, ugyan is a Director nevű figura, az ő maga. Persze ez kevés volt, hogy a sorozat nagyobb magasságokba emelkedhessen, így 2002-ben megjelentek a licencelt Spider-man készletek (egy-időben a mozifilmmel). Később persze a Spiderman sorozat kivált a Studios égisze alól, és különálló mellékszál lett, hasonlóan rövid időre - de ez majd egy másik Elfeledett készletek nyomában poszt lesz.
Ám 2002-ben egy más érdekességre is bukkantam. Én naív, azt hittem, hogy a vámpír figura, vagy éppen Frakenstein teremtménye a Gyűjthető Minifugrákkal érkezett a Lego világába, de nem. Szinte egy-az-egyben a stúdió készleteiben is megjelentek ezek a figurák. Csupán érdekesség, de persze a farkasember is helyet kapott a stúdióban, bár ő neki csak egy farkasmaszkja volt - ellentétben a komplett valós farkasemberrel, a Gyűjthető Minifigurákból.
| A teremtmény menekül a kötelező szerviz elől. Ugye, hogy mennyire hasonlít gyűjthető társára?. |
A sorozat meglehetősen szűk réteget fedett le, és még a pókember sem volt elég, hogy megmenekítse a - szerintem előrelátható - bukástól. Mint megannyi rövid életű sorozat, ez sem hozott sikert. Nem hiszem, hogy 8-10-12 éves gyerekeket akik még legóznak, túlságosan lekötné ez az egész filmforgatósdi. Főleg, hogy a stop-motion technikához mérhetetlen sok türelem kell, amiből egy gyereknek még kevés van. Főleg olyan arányok mellett, hogy 1 órát "forgatással" töltesz, és az eredmény egy 20 másodperces videócska. Persze ez részletesség függvényében változik.
A sorozat 55 készletet élt meg, 2000 és 2002 között. A sorozat a végtelenségig bővíthető lett volna, de igazság szerint bármilyen saját, nem Studios készlettel is lehet bővíteni. Így akár azt is lehet mondani, ha van egy nagyobb Studios készleted, akkor másra már nincs is szükség, mert saját anyagból bővítheted ahogyan csak akarod.
A teljes listát itt találjátok meg.
Akit érdekel a Lego filmgyártás, az pedig itt nézelődhet.
| Szintén nagy hasonlóságban áll a vámpír a gyűjthető társával. |
Végül pedig a kérdések: Neked volt Studios készleted? Ha igen, próbálkoztál a filmgyártással is? Minek annyi legóból épült kamera a készletekbe, ha a filmen az nem is látszódik (forgatás forgatása)?
Elfeledett készletek nyomában:
1. rész Time Travels
2. rész Islanders
3. rész Arctic
4. rész Adventurers 1.
5. rész Adventurers 2.
6. rész Ice Planet 2002
7. rész Western
| Forrás: Brickipedia, Brickset |