Nemrég – egy hamarosan a blogra érkező, marha érdekes interjúban – arról kérdeztem a beszélgetőpartnerem, hogyan és mikor kezdett legózni. Nem kicsit meglepett, mikor elmondta, hogy a hatvanas évek elején játszott először, és már akkor olyan épületeket próbált építeni – a praktikusan a maival tökéketesen egyező – kockákból, mint amiért a beszélgetésünket megszerveztük.
Nyilván azért volt akkora a meglepetésem, mert hajlamos vagyok (hajlamosak vagyunk – ezen a blogon is) úgy tekinteni a legóra, mintha csak a nyolcvanas évek óta lenne velünk. (Na jó: a hetvenes évek közepe óta. És na jó: ez nyilván azért, mert azóta kapható Magyarországon.)
Szinte csak kivételesen foglalkozunk a régmúlttal, pedig igazi rajongóként bizonyosan nem lenne haszontalan jobban ismernünk a gyökereket, mert tutira vannak olyan formai, technikai (vagy akár filozófiai) hagyományok, melyek a kezdetektől minden készleten végigfutnak, legyenek azok legolandi házak, vagy Star Wars űrhajók.
Talán ilyen analitikus szemmel is érdemes végignézni rilette11 gyűjteményét, amit nem titkoltan azzal a céllal teszek teljes (ám nem nagy) terjedelmében közzé, hogy arra bíztassalak benneteket, kommentben küldjetek minél több linket olyan oldalakról, képekről, ahol az ötvenes-hatvanas évek legójával, legózásával foglalkoznak. (Hogy majd aztán csináljunk belőle pár szuper poszot.)