Ahogy a kommetek közt korábban megígértem, írtam a LEGO Hungáriának egy levelet, hátha tudnak segíteni abban, mivégre is született a mi Farkas Bercinknek emléket állító minifig.
A kissé kabarisztikus levelezés úgy indult, hogy mivel a lego.hu-n sok minden van, de tisztességes e-mail cím az nincs, csak némi guglizás után jutottam egy marketinges e-mail címhez. Ez ugyan kicsit komolytalan, de a történet szempontjából igazából mindegy is. Nagy meglepetésemre kaptam választ a kérdésemre, méghozzá azt, hogy sajnos ők nem tudnak segíteni, mert kizárólag az épp kapható készletekkel foglalkoznak. Kedvesen javasolták, hogy esetleg legós blogokon kérdezősködjek. Ezen egy picit, ám felettébb nagyképűen mosolyogtam. (Pedig komolyan beleírtam a levélbe, hogy Ambassador vagyok, hátha segít a rendszer megmozdításában. Sajnos nem segített. Igazából abban sem vagyok biztos, hogy tudják-e azt, hogy mi ez a remekbe szabott titulus.) |
|
Nem adtam fel a küzdelmet, Ambassador vonalon nyomultam tovább. Annak idején ők azt ígérték, hogy minden egyes kérdésemre választ adnak. Gondoltam ezt akként kell érteni, ha mást nem, hát negatívat.
Sajnos nem úgy: jópár napja kinn van a kérdésem ambassadoréknál, oszt' fia válasz sem érkezett még. Mikor ma reggel láttam, hogy továbbra sincs egyetlen válasz sem, azt kivántam, hogy bárcsak legalább valamelyik hivatásos troll beszólt volna nekem, hogy ebben a fórumban ilyenekről csak ne posztolgassak, inkább jelentsek fel valakit, mert olyan piros színű pulcsit gyárt, mint amilyen a legó logójában van. (A poszt végén két frissítést is találtok, mert közben lett előrelépés az ügyben.)
De félre a gúnnyal és iróniával – bár nálam alapvetően ez a szeretet jele, és ezt egész komolyan mondom –, valamiféle válasz körvonalazódik azért.
Sokan hiányoltátok Farkas Berci jellegzetes bajszát, pedig 1980-ban még szó sem lehetett róla. Persze legóval semmi nem elképzelhetetlen: a Legózz! nem kicsit jár a kedvetekben ezzel a képpel.
Nektek nem olyan kicsit, mintha egy időgépben ülne Berci és 1982-be repülne?
Péter, a LEGOáruház.hu főnöke és mindenese küldött nekem egy levelet a témában.
Ő nem volt rest, kicsit utánajárt a dolgoknak, sőt, megeresztett pár telefont, melyekből arra a következtetésre jutott, hogy valamilyen lelkes, ám amatőr (esetleg félhivatalos?) próbálkozás lehetett a fig, annál is inkább mert 1980-ban nemhogy LEGO Hungária Kft., de magyar képviselet sem volt még. Kis hazánkat (beleértve engem is) a LEGO Austria látta el javakkal. Innentől némileg bennem is kérdőjeles a hivatalos kiadás verziója, hiszen Ausztria abban az időben sokminden volt, de nem baráti szocialista ország, aki jófejségből megemlékezik a mi Bercinkről.
Hogy miért írtam az imént mégis azt zárójelben, hogy félhivatalos? Hát azért, mert a kommentekből az derül ki, hogy bizony sokatoknak volt ilyenje, azaz baromi sok minifiget kellett hozzá beszerezni. Ez nem hiszem, hogy 1980-ban ment volna valamiféle hivatalos lego-kapcsolat, és főleg: pénz nélkül.
Hogy miért tett bele pénzt valaki akkoriban?
Talán hogy Farkas Berci elképesztő mépszerűségét felhasználva reklámozzon vele a LEGO behozatalára kijelölt IMPEX vállalat? (A fiatalabbak kedvéért: az impexek ún. szakkülkereskedelmi állami vállaltok voltak.) Vagy talán a rendszer propagandájaként egy buzgó hivatlanok rendelte őket? Ezeket a verziókat erősíti az, hogy többen arról számoltok be, kiállításon kaptátok ingyen a figeket.
A másik lehetőség még a gyakorló kommunizmusban is az, hogy bizony azért tesz bele valaki pénzt, hogy pénzt keressen vele. Erre a lehetőségre azok beszámolók utalnak, melyek trafikos vételekről szólnak. Itt sem feledkezhetünk meg azonban a furcsa szocialista viszonyokról: simán elképzelhetőnek tartom, hogy az ilyen, vagy olyan okból ingyenesnek szánt figek egy jelentős részére valaki elvtársiasan rátette a kezét, majd terítette maszek kiskereskedők között.
A lényeg: a kérdés még mindig nyitott, ha valaki többet tud a dologról, mint ami eddig kiderült, ne habozzon kommentet, vagy levelet írni. (Amint az látható, nagyon érdekel a téma. igazából tényleg szeretnék a végére járni.)
[Frissítve: a poszt megírása óta egy belga kollega írt az ambassador fórumba. Reményét fejezte ki, hogy valaki felkarolja a cégnél a nyomozás ügyét, illetve megemlítette, hogy a belgák első űrhajósáról, Dirk Frimoutról (nagyon vicces figura!) 1992-ben nem emlékezett meg senki minifiggel.]
[Frissítve 2.: jelezték a LEGOtól, hogy továbbküldték a cuccot a saját archívumuknak, megpróbálnak segíteni! Fuckyeah!]