A nagy mennyiségű legó legnagyobb problémája a rendszerezés. Az elemek utáni vadászat egy idő után kínszenvedéssé teszi a játékot.
Harminc éve játszom, kisebb-nagyobb kihagyásokkal. Apám már a legelejétől komolyan vette, hogy rendben tartsuk a játékot. Valószínűleg azért, mert neki volt fontos, mi jól elvoltunk az asztalra borított kupival is. :-) Mindenesetre megszoktuk, hogy mindennek megvan a helye, és ez most jön jól, amikor a rajtunk eluralkodó gyűjtőszenvedély miatt kezelhetetlenné kezd válni a legó mennyisége.
Begyűjtöttem gyermekkorom összes legóját (testvéreim nem tartottak rá igényt :-), és persze vásároljuk agyba-főbe az újabb és újabb készleteket. Volt pár nagy fogásom munkahelyemen is, ahol egy kolléganő 12 kilót adott nekem egy tízesért, valamint egyszer egy játékadomány-gyűjtő akció után a kuka torkából mentettem ki egy nejlonszatyornyi ömlesztett legót.
Jelenleg a legótárolás gerincét egy svédbútor Trofast torony adja, ami sajnos elég szűkös, a közeljövőben bővíteni kell a kapacitást. A műanyagdobozok csak nagy vonalakban jók a tárolásra, mert egy-egy kategória (járműves doboz, kerekes doboz, házépítős doboz, laposos doboz, széleskockás doboz, késztároló doboz) túl sok mindent tartalmaz ömlesztve. A legbonyolultabb a speciálisos doboz, erre ki fogok térni bővebben.
Próbálkozom teszkógazdaságos mütyürtartóval, svédbútor Glis dobozokkal, sima szendvicses dobozokkal. Sajnos nem jutottam még végleges megoldásra, napjainkra már úgy felduzzadt az elemtípusok száma, hogy nehéz egy jó rendszert kitalálni.
És akkor a speciálisos doboz. Ide jött minden, ami nem sorolható valami egzakt csoportba. A baj ezzel, hogy rengeteg mütyür van benne, lehetetlen bármit is könnyen megtalálni. Az első képen látható a teljes nem beépített speciális készlet, már alaposan szétválogatva. A jobb oldali doboz tartalmazta ömlesztve az egészet, egy nagy része pedig beépítve hever. El lehet képzelni, hogy mekkora adag... Ráadásul a zöld dobozba már a turkálhatóság miatt került, egy ennek a fele méretű volt az eredeti tároló. Agyrém...
Itt a teszkógazdaságos műhelydobozokkal próbálkoztam. Majd idővel kiderül, hogy mekkora sikerrel. Elég alaposan szét van rostálva a sok kis basz, egyes kerek tömör/átlátszó, egyes lapos t/á, háromszöglámpa, satöbbi. Kérdés, hogy ha szétbontjuk a City építkezést, a lejövő elemek beférnek-e még. :-) A nagy zöld dobozban van még egy csomó minden, kell még szereznem dobozokat.
Szóval itt tartok most. Tavasszal kinéz egy nagyobb lakás, külön szoba a gyereknek, remélhetőleg több hellyel a legónak is.
Igyekszem tovább finomítani a rendszert, és talán a kölök is eltanulja a rendet.
Rendszerezés
2011.01.21. 06:00 - tutuka
Címkék: lego olvasó ír tárolás gz rendszerezés trofas glis
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
leopold getz 2011.01.21. 08:19:32
(Valamiért nem jelenik meg a blog fő oldalán, mint választható poszt, csak a mai linkes poszt egyik linkjéből lehet elérni...)
Yooha · http://indafoto.hu/yooha/lego_architecture 2011.01.21. 08:43:35
Longeye 2011.01.21. 09:36:04
A Spar-ban le volt árazva olyan csavaros doboz, aminek füle is van, én abból vásároltam be, de ebből sosem lesz elég.
Most én is újítani fogok. Volt otthon egy hatalmas papírdoboz (70×40×40 cm), abból csinálok "fiókos szekrényt". A tartórésze már kész is van, csak a fiókokhoz kell még anyagot guberálnom valahonnan. Ha kész lesz, a kislányommal ki fogjuk dekorálni az egészet rajzokkal. A fejemben tök jól néz ki....;o)
Llew 2011.01.21. 09:45:14
@leopold getz: nyilván direkt van így háttérbe téve, e tagek alapján viszont később is előkerül
ainex 2011.01.21. 10:13:57
Egyébként pedig a kockák rendszerezése kiemelkedően komplex kérdéskör. Egyszer talán tudományos tanulányt is lehetne belőle készíteni, optimalizációval meg minden.
Én elsősorban szín, azután meg méret szerint rendszerezem, de vannak körülmények, amelyek időnként felülírhatják az aktuális rendszert. Esetleg hirtelen olyannyira elszaporodik egy kockatípus, hogy önálló kategóriát alkot, és különben is, a többi között már útban lenne... Vagy a gyakorlati tapasztalat bebizonyítja, hogy mégis jobb lenne különválogatni a lapost és a csempét... Pl. jelenlegi fejfájásom, hogy az 1x1-es slope-okat hova rakjam: mindegyiket a saját színéhez ahol ekbújnak legalulra, és rohadt nehéz kikaparni, vagy az összeset külön egy helyre, ami viszont sok órás átrostálást igényelne - és ráadásul az aktuális eszköztárban nincs is már szabad kapacitás egy külön kis rekesz beiktatására? "Van gondom, higgyék el, van gondom."
tutuka · http://kockagyar.hu 2011.01.21. 10:26:48
rozsamarci 2011.01.21. 11:27:21
Yellow73 2011.01.21. 12:39:34
Tényleg jó a poszt. Éna a MALUG fórumon posztoltam hasonlót, most csak a linkjét adom meg (remélem jól):
www.malug.hu/comxs/viewtopic.php?f=46&t=3831&p=73
A lényeg hogy én is az IKEA Trofast rendszert használom. Ennek egy hátránya, hogy a doboz teteje nem rápattintós, tehát könnyel lejár, nem elég biztonságos arra az esetre, ha felborul a doboz, mert akkor kiömlik minden
Üdv,
Yellow
egak 2011.01.21. 14:29:42
És ez csak a gyerekkori, ömlesztett legóállományunkra vonatkozik. Az újakat a dobozukban tárolom és nem szortírozom szét, de a nyilvántartásban kereshetők az elemeik. :)
Zovits 2011.01.21. 16:59:17
Ez a rendszer alkalmas volt a rendszerezésre, ugyanis a kör elsődleges célja a robotikai kutatás, és ennek az egyik eszköze a LEGO NXT, így túlnyomórészt technic elemeket kellett csak szelektálni.
A probléma csak ott volt, hogy ugyan építeni könnyen lehetett, de amikor valamit szétszedtünk, akkor a visszapakolásnál nem mindig volt elég türelem a rendes szétválogatáshoz.
Aztán bevezettük a "rendszerezetlen" dobozt, amivel viszont az volt a gond, hogy időnként ki kellett válogatni. Meg az sem stimmelt mindig, hogy sokan nem voltak tisztában a hasonló, de mégis kicsit különböző elemek közötti különbségekkel.
Yellow73 2011.01.21. 20:23:56
a pénteki linközönödben és a címkéknél is hibásan írtad az IKEA rendszer nevét, ami nem Trofas, hanem Trofast.
Még annyit tennék hozzá az előző kommentemhez, hogy csak a leglaposabb Trofast dobozokat használjuk Lego tárolására, a nagyobbakban mindenféle egyéb játék van. A Trofast nagy előnye, hogy jól rakatolható, nem szükséges hozzá a relatíve drága fiókos fatorony (ez az egyik képemen is látható)
bozs 2011.01.26. 19:19:51
Ha már a poszt szövegében használtad ezt a szót, remélem, nem veszed tolakodásnak, ha belinkelem a Trofast - és egyéb svéd bútorok - olcsó lelőhelyét, a www.svedbutor.hu -t. :)
Várok szeretettel minden LEGO rajongót!
Üdv,
Ági
svédBÚTOR