Azzal kezdődött az egész, amit még nem is ismertek, hiszen nem írtam még róla: vettem pár racers mini készletet. Ezzel aztán annyira bejött az autós-tematika, hogy hirtelen felindulásból megvettem a 6743 Super Speedstert. Még ki sem bontottam a készletet, amikor valamelyik nagyáruházban szembejött a mai posztunk tárgya.
I. Alapadatok
Neve: Super Speedster (Szuper versenygép)
Sorozatszám: 5867
Témakör: Creator
Altéma: -
Kiadás éve: 2010
Kockaszám: 278
Minifig: -
Ára: 4.900 - 5.790,- Ft.
II. Mi van a dobozban?
A doboz, milyen meglepő, jócskán nagyobb, mint amit a tartalma indokolna. Az első oldalán a fő attrakció, a speedster maga, míg a hátulján a 3 lehetséges gyári variáció látható.
A doboz 4 zacskót és 2 füzetet rejt. Az egyik füzet kizárólag a speedsterrel, míg a másik a gokarttal és a dzsippel foglalkozik. Az építés során derül csak ki, hogy a modellek ilyetén elkülönítése teljesen indokolt, a két kiegészítő modell ha nem is lényegesen, de egyszerűbb, mint a fő attrakció.
III. Játékmenet
A csomagok nem számozottak (3 modellnél mi értelme is lenne?), így az elemek egybeöntése szinte kikerülhetetlen lépés, annyi kockát meg amúgy sem tartalmaz a készlet, hogy érdemes legyen szortírozni.
Nem a speedsterrel kezdtem az építkezést, mert sejtettem, hogy az lesz a legnagyobb móka. Mielőtt a 3 modellel külön-külön is foglalkoznék, általánosságként mondom el, hogy bár egyik építése sem különösebben bonyolult, túl egyszerűenek sem mondanám, majdhogynem indokolt a dobozon feltűntetett 7 év, mint belépő szint. (Egy öt év körüli gyerek szerintem azért kis apai segítséggel simán összedobja őket, de hangsúlyozom, nem 2 perces modellek.) A füzet és az építési fázisok sem végtelenségig butítottak, egy-egy fázis (kép) 2-3-6 elem beépítését is tartalmazza.
Az elsőként összerakott dzsip a személyes kedvencem. Talán legón kívüli okokból, miszerint nem kedvelem sem a sebességet, sem a túl versenyautó jellegű kocsikat, talán azért, mert a hátsó részének oldalától eltekintve formára ez tetszik a legjobban.
Az első modell, majd később a többi építése is tartalmazott néhány olyan lépést, ötletet, amely nekem, a nyolcvanas évek Town készletein szocializálódott játékosnak különösen élvezetessé tette a játékot. Olyan megoldásokra gondolok például, mint a dzsip első sárhányója, ajtaja, vagy éppen a szélvédője. Az elemek ilyen kreatív használata a már említett korszakra nagyon kevéssé volt jellemző, így a magamfajta újrakezdő jócskán tanulhat a készlet végigjátszásából. (És: meggyőződésem, hogy az a gyerek, aki ebbe nő bele, lényegesen jobb játékos lesz, mint például én.)
Megmaradt elemek
A go-kart megépítése kevésbé érdekes és egyszerűbb is, mint a dzsipé, egyedül a motor kialakítása hozott némileg lázba.
Még több megmaradt elem
A speedster építése időben a leghosszabb, nehézségben azonban nem különbözik a dzsiptől. Itt is volt olyan ötlet, ami különösen tetszett. A motorház kialakítása lenyűgözött, na. (Lásd itt és itt.) Érdekességként jegyzem meg, hogy a hátsó légterelőt akárcsak én, a LEGO is rosszul állította be a fotózáskor: ferdén maradt, vízszint helyett, pedig direkt mozgatható csuklón fekszik.
A játékmenet hosszú: nekem fényképezéssel együtt több, mint 2 órán át tartott az építkezés. Gyanítom, egy kisebb gyereknél ez még több tud lenni, míg nagyobbnál lényegesen kevesebb.
IV. Értékelés
8/10 a kockákért. Sok és sokféle kockát rejt a készlet, egészen bizonyosan lehet belőle szinte bármit építeni, nemcsak autót (de azt speciel nagyon). Pontlevonás azért jár, mert gyakorlatilag az egész készlet egyszínű: piros. Egy sportautónál talán lehetett volna több színt alkalmazni, ráadásul ezt az autó méretei is lehetővé tették volna (például a speedster elöl sárga, majd színátmenettel hátul piros). Ami viszont nem piros, azzal maximálisan elégedett vagyok. Nagyon tetszenek a világoskék (LtBlue) elemek, vagy a speedster motorházán feltűnő ezüstös rácsok.
10/10 az árért. Körülbelül ötezer forintért három nagyszerű modellt kapunk. Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy ez még az az összeg, amit ha nem is gondolkodás, de komolyabb fejfájás nélkül kifizetek. Ha kockákra bontjuk le az árat, akkor is kedvező arány jön ki, tehát nehezen találok fogást a készleten.
10/10 a játékélményért. A kifejezetten élvezetes és hosszú játék miatt jár maximális pont. A korábban már említett építési ötletek mellett a játék olyan aspektusai is csak megerősítenek ezen ítéletemben, ahogy az adott elemekkel bánik a készlet. Egyrészt nincsenek felesleges elemek, ha kell szimmetrikus részek nem egyforma elemek felhasználásával épülnek meg (pl. a dzsip hátulján az egyik oldal 1 x 6, míg a másik 1 x 1 és 1 x 2 kockákból áll), de arra is van példa több is, mikor egyazon elemet többféleképpen használ fel (pl. más célt szolgál például egy hinge a dzsip motorterében és a gokart motorján. Szintén dícséretes, hogy a modellek mindegyike masszív, nincsenek nagyon könnyen leeső, csak a szentlélek által tartott részek. A speedster konkrétan másfél méteres zuhanás után is csak tükreit veszítette. Tanulságos készlet, nem találok jobb szót.
Összesen: 9/10. Kevés ennyire jó készlet akadt a kezembe mostanság, nagyon jó vétel. Ne felejtsük el, hogy az értékelésemben annak ellenére születtek ennyire magas pontok, hogy semmiféle szerelem, vagy éppen szenvedély (ld. City) nem mozgatott a készlet irányába, egész egyszerűen azért vettem meg, hogy kipróbáljam. Az építése legózás, nagy élmény. Bár még messze a karácsony, mégis azt mondom, ne feledjétek el ezt a készletet, mikor majd a kinek min szenvedtek: nem túl drágán nagy ajándék, akár az egész szenteste végigjátszható vele, de bátran adható olyasvalakinek is, aki nem (már vagy még) legózik, de a kocsikat például szereti. Borítékolom, hogy egyből neki fog esni és leghamarabb másfél óra elteltével kel föl mellőle.
>
V. lásd még
- elemlista
- összerakási útmutató
- még több kritika
- hamarosan a kistesó is érkezik: